Wylęganie gęsi

Sztuczny wylęg gęsi w inkubatorach jaj

Informator o skutecznym wylęgu gąsek w wylęgarkach

Już w tym sezonie, na naszej stronie, znajdziesz nasz wiele cennych informacji na tematy:

 • pomocy - gęsi się niosą i schodzą z jaj
 • kiedy gęsi zaczynają znosić jaja
 • ile gęś wysiaduje jajka
 • ile tygodni gęś wysiaduje jaja
 • rozmnażanie gęsi w inkubatorach
 • inkubacja jaj gęsi
 • jakie inkubatory dla gęsi
 • ile jaj znosi gęś biała
 • w jakiej temperaturze kluje się gęsi
 • gęsi garbonose rozmnażanie
 • chów i hodowla gęsi
 • pomieszczenia dla gąsek - gęsiarnie
domowe klucie gęsi

Parę słów wstępu o gęsiej hodowli

Po wielu latach "posuchy" hodowanie gęsi w przydomowych ogródkach z roku na rok wzrasta. Jeszcze nie tak dawno, zobaczenie gęsi z zagrodzie graniczyło z cudem. Niestety dla gęsiny, utarło się powiedzenie, że gęś to agresywny ptak i bez kija nie podchodź. Poza tym, mówi się o gęsiach, że skubią wszystko, kąsają łydki i mają miano szkodnika zagrodowego. Coś w tym jest, ale ... takim opiniom mówimy NIE. Oczywiście agresywność gęsiej mamy mocno zwyżkuje, gdy wodzi ona małe gąski, co jest zresztą zrozumiałe.

Na szczęście zwolenników tego drobiu przybywa, a pozytywnych aspektów chowu jest więcej niż minusów.

Z gęsi pozyskujemy bardzo smaczne i zdrowe mięso (tuszki gęsi owsianej są coraz częściej dostępne w supermarketach), puch i pierze. Dla hodowców, którzy prowadzą chów drobiu ozdobnego gęsi np. kubańskie są także ozdobą stada.

Gęsi charakteryzują się także szybkim tempem wzrostu.

W hodowli ważne jest zapewnienie stadku gęsi odpowiednio dużego wybiegu, z dostępem do różnych gatunków traw oraz oczkiem wodnym lub stawem.

Rozmnażanie i wylęg gęsi - jak ?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że ptaki, które chcemy rozmnażać, muszą spełniać pewne wymogi. Należą do nich:

 • odpowiedni wiek samic
 • prawidłowe żywienie gęsi i gąsiorów
 • prawidłowy chów w warunkach odpowiadających danej rasie (temperatura, odpowiedni metraż, eliminacja stresu)

Zdarza się, że samice zaczynają znosić jajka bardzo wcześnie, nie skończywszy jeszcze roku, ale my uważamy że jest to za wcześnie. Najbardziej wartościowe jajka do rozrodu gęsi to te, które samica znosi kiedy ukończy 2 lata.

Gęsi z reguły największą swoją nieśność uzyskują w wieku 2-5 lat. Wtedy warto pomyśleć o powiększeniu swojego stada.

Ile jaj znosi gęś ?

Gąska jednorazowo znosi od 5-8 jaj, chociaż zdarzają się wyjątki i może ich znosić nawet więcej (tu znaczenie ma gatunek gęsi).

Kiedy gęsi zaczynają okres nieśności

Okres nieśności blaszkodziobów przypada od stycznia do lipca.

Pierwsze gąsiątka mogą zatem wykluwać się już w marcu, a ostatnie w sierpniu.

Nie należy się dziwić, kiedy zauważymy, że gęś wyskubuje sobie pióra i mości gniazdo już w styczniu. Rasy odporne na złe warunki klimatyczne, do takich należą np. gęsi kubańskie, zaczynają okres lęgowy wcześniej. Mróz i przymrozki im nie straszne.

jaja gęsie

Zbieranie jaj gęsich porady

Gęś gęsi nie równa. Jedna składa jajka jak szalona i jak zbierze ich dostatecznie dużo to na nie siada. Inna może znosić jajka i porzucać gniazdo. Proponujemy podgląć stado i podbierać jaja, zastępując je sztucznymi jajkami. Jeżeli samica usiądzie na jajka zamieniamy podkładki na jaja naturalne. W przypadku kiedy gęś zrezygnuje z nasiadki możemy jajka gęsine przeinkubować sztucznie w inkubatorze do jaj.

Ważne, aby do inkubatorów wybierać jajka zbliżone wymiarowo. Jajka powinne być czyste, nie za stare i o ładnej skorupie. Jakość skorupki danego jajka można podejrzeć pod lampą owoskopową (prześwietlarka jaj). W mocnym świetle prześwietlarki widać porowatość, ubytki i jednolitość skorupy.

Zebrane jaja gęsi przechowuje się w temp. ok. 10-12 C, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, nie dłużej niż 10-14 dni. Im dłuższe przetrzymywane będzie jajko, tym wylęgliwość z niego będzie słabsza. Ważne jest także obracanie zebranych jajek. Raz dziennie jajka powinny zostać przekręcone.

Nieśność gęsi według najczęściej hodowanych gęsich ras w Polsce

Rasa gatunek gęsi

nazwa polska

Nieśność na sezon Cechy

Gęś Kubańska - garbonosowa

50-70 jaj pochodzi od łabędziowej garbonosej gęsi chińskiej (Cygnopsis cygnoides). Do Polski sprowadzona została z miasta Kubań, z Rosji (Nizina Kubańska). Coraz częściej hodowana ze względu na charakter, piękne ubarwienie i stosunkowo wysoką wylęgowość.
Gęś Biłgorajska 30-49 jaj białe upierzenie, dziób i nogi czerwono-pomarańczowe;
Gęś Zatorska 35-45 jaj pochodzi z odmian gęsi krajowych: podkarpackich, garbonosych, suwalskich i pomorskich
Gęś Kartuska 23-27 jaj  rasa gęsi odporna na trudne warunki środowiskowe, stosunkowo niska wylęgowość z jaj ok.50-55% z zalężonych jajek
Gęś Kielecka 14-17 jaj często hodowane w przydomowych hodowlach, szybko dojrzewają, ale wylęg jest na poziomie 50-60% z jaj zalężonych
Gęś Podkarpacka 19-26 jaj  podobne do gęsi kieleckich
Gęś Pomorska 34-46 jaj rasa odporna na złe warunki klimatyczne, rasa późno dojrzewająca. Samice chętnie wodzą gęsiątka a także wysiadują jajka.  Z jajek zapłodnionych dość wysoki procent wylęgowości ok 75%. Gęś hodowana w małych i dużych stadach.
Gęś Rypińska 23-31 jaj  podone do gęsi kartuskich
Gęś Suwalskie 30-39 jaj  rasa północna gęsi, często w chowie do pozyskania pierza i "smalcu", wrażliwa na warunki klimatyczne
Gęś Słowacka 40-50 jaj -
Gęś Chińska ponad 70 jaj niezwykle wysoka nieśność gęsi
Gęś Biała Włoska,Biała Kołudzka ok 60-80 wysoka nieśność gęsi.
Gęś Tuluska  ok 20-25

niska nieśność gęsi, słaby instynkt wysiadywania jaj, trudne rozmanżanie stada - dużo niezalężonych jaj,

raczej do hodowli hobbystycznej

Gęś Emdeńska ok 50 średnia/wysoka nieśność tych gęsi
Gęś Landes 44-50 średnia/wysoka nieśność tych gęsi
Gęś Biała Kołudzka - gęś owsiana 60-80 pochodzenie: Dania. Przemianowana na białą gęś Kołudzką i nazywana gęsią owsianą  ( nazwa gęś owsiana pochodzi od sposobu żywienia). Ze wzglegu na uzyskiwanie dużej ilości jaj od niosek, wysoki procent zapłodnienia jaj i bardzo dużą wylęgowość nawet 90% często jest hodowane w celach przemysłowych. W przydomowym gospodarstwie będzie trudno uzyskać przychówek ponieważ samica ma niski instynt macierzyński i niechętnie wodzi małe. Przyda się inkubator dla gęsi.
Gęś Lubelska 18-20 gęsi lubelskie bardzo często wybierane są do chowu przydomowego, samice mają wysoki instynkt macierzyński i często wodzą gęsiątka, nie mają problemu z wysiadywaniem jaj
Jedna mała uwaga: gęsi kubańskie nazywane garbonosami to inny gatunek niż gęś łabędziowa. Cechuje je inna budowa ciała, kolor piór i kolor stóp ! Niestety zdarza się, że na wszystkie gęsi z garbem mówi się garbonosowe - to błąd.

W celu uzyskania jak największej produkcji jaj przez Twoje stado należy utrzymać jak najwyższą jakość chowu.

Inkubator dla gęsi

Wsród wielu hodowców nadchodzi czas, że zaczynają myśleć o zakupie inkubatora do wylęgania jaj gęsich. Dzieje się to najczęściej wtedy, gdy samica gąsiora nie ma mocno wyrobionego instynktu macierzyńskiego. Znosi ona jajka, po czym na nie nie siada, albo zniesie jajka, usiądzie i po tygodniu zostawia gniazdo... Niestety są to dosyć częste przypadki.

Wbrew pozorom, zakup inkubatora dla gąsek nie jest taki prosty jak w przypadku inkubatorów dla kur.
Hodowcy, którzy zechcą kluć gęsi w inkubatorach już na starcie podnoszą sobie poprzeczkę cenową takiego inkubatora !

Co powinien mieć klujnik dla gęsi ?

Aparat wylęgowy do klucia gąsek musi mieć:

 1. możliwość zmieniania temperatury w komorze lęgowej
 2. stabilny i dokładny sterownik temperatury
 3. wytrzymałe na obciążenia siatki lęgowe lub tace obrotowe
 4. możliwość wentylacyjne inkubatorów

Zważywszy na wielkość i ciężar jaja gęsiego siatka lęgowa MUSI być wytrzymała na ciężar (nawet kilkunastu jaj). Pomijamy tutaj inkubatory przemysłowe, które swoimi rozmiarami przypominają szafę dwudrzwiową i ważą ponad 30 kg.

Skupimy swoją uwagę na domowych aparatach lęgowych, które są lekkie, wytrzymałe i mobilne. Od lat promujemy do wylęgania gęsi inkubatory Kwoczka.

Kwoczki swoją budową i prostą obsługą zyskują coraz większą popularność. Co roku producent udoskonala te inkubatory, co przekłada się na produkcję nowych modeli Kwoczek.

W ostatnich 3 sezonach najlepszym modelem dla gęsiąt jest Kwoczka 3.

Zmieniono w niej, w porównaniu do Kwoczki 2 i Kwoczki 1, system grzewczy, dołożono wentylator i co najważniejsze, w Kwoczce 3 wprowadzono możliwość półautomatycznego obracania (pochyłu) jaj.

inkubator dla gęsi

Bardzo często hodowcy szukają automatów dla jaj gęsich (najlepiej gdyby były w pełni zautomatyzowane, same obracały jajkami i kosztowały 300 zł ). Będzie ciężko znaleźć właśnie taki fabryczny inkubator w tej cenie, żeby spełniał wszystkie te wymogi. Wręcz nierealne.

Tak jak opisujemy wyżej, sam wsad, czyli waga wszystkich gęsich jajek wkładanych do klujnika (zazwyczaj ok 30 - 35 jaj) bardzo mocno zawęża sposób automatyzacji obrotu jajkami. Przetestowaliśmy już wiele modeli "automatów" dla gęsi i zawsze znajdujemy wady (zbyt małe koszyki, słabej jakości plastikowe wkładki, które nie wytrzymują ciężaru gęsich jaj, zbyt niska wysokość inkubatorów, za słabe silniczki, które mają obracać jajka, kłopoty z wentylacją itd)

Zapewniamy, że jeżeli znajdziemy taki automatyczny model, z którego będziecie Państwo zadowoleni, znajdzie się on w naszej sprzedaży.

Jak na razie, polecać będziemy Kwoczki do lęgów gęsi - przetestowane od A do Z.

Technika inkubacji jaj gęsich, czyli jak kluć gęsi w inkubatorach do jaj

Technika klucia jaj gęsich zdecydowanie różni się od inkubacji jaj kurzych. Wylęg sztuczny ptaków wodnych, do kórych należą gęsi wymaga większego wysiłku i wkładu osobowego gospodarza / gospodyni. Sam czas trwania inkubacji jest bardzo długi, średnio ok. 30 dni

Podstawowe różnice w wylęganiu i kluciu gęsi od kur

 1. czas przebywania jaj w inkubatorze
 2. jajka gęsie się schładza, jaja kurze nie
 3. jaja gęsi rosi się (spryskuje) ciepłą wodą - tego absolutnie nie robi się przy sztucznym lęgu kur
 4. temperatura wylęgu gęsich jaj jest niższa od temperatury wylęgania jaj kur
 5. przy inkubowaniu gęsiowych jaj ważne jest mocne zwiększenie wilgotności na etapie wykluwania gęsiąt z jajka (ostatnie 2-3 dni).

O wylęganiu ptactwa wodnego radzimy też tutaj.

O wylęganiu ptactwa grzebiącego poradnik tutaj.

Uwaga: zawsze korzystaj z instrukcji obsługi dołączonej do  DANEGO MODELU INKUBATORA, którym będziesz przeprowadzał klucie. Producenci podają dokładnie parametry i skuteczność danych urządzeń lęgowych. Częstym błędem popełnianym przez hodowców jest korzystanie z różnych forów i czytanie jak to robią inni (przecież nie wszyscy mają ten sam model inkubatora).

Temperatura prowadzenia klucia jaj gęsich

 Poniżej, w tabeli nr 1,  podajemy uśrednione wartości dla wylęgu gęsi.

Parametry inkubacji dla gęsi

(wartości średnie)

Gęś
Liczba dni inkubacji jaj gęsich 23-40
Temperatura w inkubatorze z gęsimi jajkami 37,4 - 37,6°C
Wilgotność na poziomie jaj gęsich w I etapie (wygrzewanie) 45-55%

Wilgotność na poziomie jaj gęsich w II etapie (klucie)

60-70%
Częstotliwość obracania jajkami gęsimi, I etap

2-3 razy na dobę,

minimum 2 razy , rano i wieczorem

Koniec obracania jaj w dniu *) 24 - 37
 *) Koniec obracania jajkami zależy od długości inkubacji danej rasy gęsi. Przyjmuje się, że koniec rotacji jaj powinien nastąpić na czas wykluwania gęsi tzn. 3 dni przed planowanym wykluwaniem. I tak: dla gęsi gęgawy, gdzie długość inkubacji jaj wynosi średnio 28 dni, kończymy z obracaniem jaj w dniu 25.

Liczba dni inkubacji jaj w zależności od gatunku (rasy) gęsi

Tabela nr 2 przedstawia długość wylęgania jaj gęsich w inkubatorach.

Rasa gęsi, nazwa polska

Nazwa łacińska gęsi Długość dni inkubacji jaj gęsich
Gęś łabędzionosa Anser cygnoides 28-30
Gęś tybetańska Anser indicus 27-30
Gęś Gęgawa Anser anser 28-29
Gęś mała Anser erythropus 25-28
Gęś kubańska, garbonosowa Anser 29-30
Gęś zbożowa Anser fabalis 27-30
Gęś krótkodzioba Anser brachyrhynchus 25-28
Gęś białoczelna Anser albifrons 25-28
Drzewica białolica Dendrocygna viduata 26-28
Drzewica dwubarwna Dendrocygna bicolor 24-28
Drzewica czarnobrzucha Dendrocygna autumnalis 26-31
Drzewica plamista Dendrocygna guttata 26-28
Drzewica australijska Dendrocygna eytoni 28-30
Drzewica karaibska Dendrocygna arborea 30
Drzewica indyjska Dendrocygna javanica 26-30
Drzewica wędrowna Dendrocygna arcuata 28-30
Kapodziób Cereopsis novaehollandiae 30-40
Bernikla białolica Branta leucopsis 24-25
Bernikla obrożna Branta bernicla 24-26
Bernikla rdzawoszyja Branta ruficollis 24-26
Bernikla hawajska Branta sandvicensis 29
Bernikla kanadyjska Branta canadensis 24-30
Pokraczka Thalassornis leuconotus 28
Śnieżyca mała Anser rossii 24
Śnieżyca cesarska Anser canagicus 24-27
Śnieżyca Anser caerulescens 23

Już wiesz jak długo jaja gęsie są wygrzewane w inkubatorach (wylęganie inkubatorem) na podstawie tabel powyżej.

Nasza rada: spróbuj sam określić (podejrzeć) ile samica siedzi na jajkach, wtedy dopasujesz ilość dni inkubacji w inkubatorze.

Zdarza się, dosyć często, że gęsi schodzą z jajek. Wtedy należy skorzystać z danych w tabeli.

Przydomowa hodowla gęsi domowych

Jak przygotować gęsiarnię

Już w tym sezonie, na naszej stronie, znajdziesz nasz wiele cennych informacji na tematy:

Młode gęsiątka to drób dosyć wrażliwy na wachania temperatur. Zanim przeniesiesz gąsiątko to pomieszczenia hodowlanego (odchowalni) musisz zapewnić prawidłowe warunki temperaturowe. Niektóre gatunki gęsi nie prowadzą swoich dzieci zatem musisz być na taki przypadek odpowiednio przygotowany.

Dosyć trudna jest hodowla najmłodszych gąsiąt z racji tego, że są one wrażliwe na przeciągi i zbyt niskie temperatury. Ważna jest prawidłowa wentylacja i dostęp świeżego powietrza. Młode gąski muszę też mieć odpowiednią "przestrzeń życiową". Za ciasne odchowalnie nie sprzyjają prawidłowemu wzrostowi i rozwojowi.

jak kluć gęsi

Zagrodowa gęsiarnia lub kurnik (jak zwał tak zwał), przed przyjęciem maluchów, powinna zostać oczyszczona i zdezynfekowana (odkażona np. preparatem Virkon), nagrzana i ciepła. Zazwyczaj przyjmuje się, że na 1 m2 powinny przypadać 2 dorosłe gęsi. Dla gęsinych dwudniówek spokojnie można umieścić 8-10 sztuk na 1 m2. Prawidłowe zagęszczenie stada ma ogromne znaczenie dla rozwoju piskląt.

Warunki utrzymania gąsiąt

Szczególną uwagę należy zwracać na gęsi w czasie do 2 miesięcy od wyklucia (zależy od pory roku wyklucia). Należy szczególnie zadbać, aby gęsiom było ciepło w czasie dwóch pierwszych tygodni ich życia. Reżim temperaturowy to ok 30°C - 33°C dla jednodniowych gęsi, aż do 1-1,5 tygodnia. Później temperaturę u gęsi sukcesywnie się zmniejsza. Dla miesięcznych gęsi wystarczy temperatura ok 18°C - 20°C.

Ze względu na szybki wzrost i przyrost gąsiąt należy odpowiednio zwiększać odległość lamp grzewczych od podłoża.

Czym ogrzewamy małe gąsiątka ?

Najefektywniejszym sposobem ogrzania gąsiąt jest użycie sztucznej kwoki, czyli żarówki grzewczej umieszczonej w odpowiedniej oprawie. Żarówki promiennikowe dają dużo ciepła i umieszcza się je nad ptakami.

Cały czas obserwujemy stado gęsi. Pisklęta, gdy mają za gorąco, rozbiegają się , aby uciec od źródła ciepła, mają otwarte dzioby, dużo piją, spada im apetyt i opuszczone skrzydła. W przypadku, gdy jest im za zimno, zbijają się w grupy i siedzą pod żarówką grzewczą.

W wychowie gęsi ważne jest także światło. W gęsiarniach, gdzie nie ma okien, czyli dostępu światła dziennego, powinno się stosować sztuczne oświetlenie, minimum 10 godzin . W sezonie jesienno zimowym nawet 12 godzin.

Miesięczne gęsi możemy zacząć wypuszczać na tzw. wybieg. Kolejnym etapem jest przenoszenie stada na pastwiska.

Zobacz inne tematy inkubacyjne

Różności związane z gęsiami.

Gęś w przysłowiach i porzekadłach

 • na Marcina gęś do komina
 • wesele Marcina: gęś i dzban wina
 • gdy na świętą Barbarę gęś chodzi po lodzie, to Boże Narodzenie będzie po wodzie
 • gdy w świętą Barbarę gęś po stawie chodzi, w Boże Narodzenie pływać po nim się godzi
 • na Katarzynę gęś po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie
 • gdy gęś dzika w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa
 • a niech to gęś kopnie!
 • dogadywać się jak gęś z prosięciem
 • gęsi Rzym ocaliły, a złodzieja zgubiły
 • dwie gęsie, trzy niewieście, już ci jarmark w mieście
 • nad bażanta gęś wolę, kiedy on w lesie, a ta na stole
 • iść gęsiego
 • wygęgaj to co powiedziałeś/aś !

Dla fanów języka polskiego, deklinacja słowa gęś

Przypadek Liczba pojedyńcza Liczba mnoga
mianownik gęś gęsi
dopełniacz gęsi gęsi
celownik gęsi gęsiom
biernik gęś gęsi
narzędnik gęsią gęsiami / gęśmi
miejscownik gęsi gęsiach
wołacz gęsi gęsi

Zapraszamy do naszego sklepu darewit dla hodowców - bezpieczne zakupy przez internet - działamy od 2008 roku 

 

Tagi: Inkubacja jaj gęsich, klucie gęsi w inkubatorach, sztuczny wylęg gęsi w wylęgarkach, jak wybierać jaja do inkubatora, jak odchować zdrowe gąski 

Masz więcej pytań,  zadzwoń do nas, chętnie porozmawiamy! 

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy