Inkubacja i wylęganie pawi

Kompletny poradnik o inkubowaniu i lęgach pawi

Chcesz dowiedzieć się o inkubowaniu jaj pawich? W jednym miejscu zebraliśmy dla Ciebie wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące hodowli i wylęgania pawi. Skorzystaj z naszego niemal dwudziestoletniego doświadczenia hodowlanego i wiedzy branżowej.

Mamy nadzieję, że poniższy informator o wylęganiu pawi pomoże Ci podjąć decyzję, że warto rozpocząć lęgi sztuczne z inkubatorami z naszego sklepu Darewit. Nie każdy inkubator wylęgowy nadaje się dla pawia! Po przeczytaniu naszego poradnika będziesz już wiedział kiedy, co i jak inkubować. Zapraszamy!?

ABC wylęgu jajek pawich

Spis treści:

 • 1. O pawiu
 • 2. Okres lęgowy pawi
 • 3. Ile jaj składa samica?
 • 4. Ile kosztuje paw?
 • 5. Ile kosztuje pawica?
 • 6. Jaja wylęgowe pawi - ceny
 • 7. Ile pawica siedzi na jajkach?
 • 8. Jak długo trwa pawia inkubacja w inkubatorze?
 • 9. Temperatura i wilgotność w inkubatorze?
 • 10. Decyzja o zakupie inkubatora.
 • 11. Popularne wylęgarki dla pawi
 • 12. Krok po kroku,  inkubacja pawi
 • 13. Przyczyny nieudanej inkubacji
 • 14. Opieka nad pisklętami
 • 15. Rasy pawi
 • 16. Ciekawostki
 • 17. Powiedzenia
 • 18. Systematyka
 • Podsumowanie
inkubacja-jaj-pawich
 

 

mlode-pawie-indyjskie

1. Luksusowy paw poligamista

Pawie to piękne ptaki ozdobne, które są poligamistami. Co to znaczy? W okresie godowym współżyją z kilkoma samicami, zazwyczaj 3-5 pawicami. Pawia interesuje jedynie akt kopulacji z samicą natomiast wychowywanie młodych pawiątek jest mu obojętny i nie bierze udziału w odchowie potomstwa.
Dawniej pawie były hodowane na dworach królewskich i w ogrodach pałacowych. Obecnie, hodowlami pawi zajmują się pasjonaci i kolekcjonerzy. Paw uznawany jest za ptaka luksusowego z racji wymagań dużej powierzchni i przestrzeni potrzebnej do życia. Jest łatwy w hodowli i może dzielić bezkolizyjnie teren z innym drobiem.

2. Okres lęgowy pawi

Kiedy pawie się rozmnażają? Zanim dojdzie do rozmnażania pawi muszą one osiągnąć dojrzałość płciową! Hodowcy pawi muszą uzbroić się w cierpliwość ponieważ dojrzewanie płciowe pawia trwa znacznie dłużej niż kur. Samice gotowe są do rozrodu po 2 latach, samce w wieku 3 lat. Najprościej rzecz ujmując, jeżeli zaczną wyrastać pawiowi długie pióra (pióra nadogonowe) wówczas możesz rozpocząć starania o tworzenie haremu dla samca pawia.

Najlepsze do lęgów są samice trzyletnie i samce czteroletnie!

Przyjmuje się, że pawie rozpoczynają okres godowy od kwietnia do września. Jednak o przystąpieniu par do rozrodu może zadecydować przyroda. W przypadku kiedy szybciej odpuszcza zima, pawie potrafią przyśpieszyć cykl rozrodczy. Wówczas możesz spodziewać się pierwszych kopulacji i składania jaj już w marcu.

Efektowne tokowanie

Taniec godowy: samce wykonują efektowne pokazy godowe, rozpościerając swoje treny i drżąc nimi chcą przyciągnąć uwagę samic. Ten pawi taniec jest kluczowym elementem ich strategii rozmnażania​​. Wachlowanie wachlarzem z piór jest niezwykle widowiskowe.

bialy-paw-tokujacy-gody paw-w-Lazienkach-Krolewskich-Warszawa

 

Jak poznać, że okres godowy się zakończył?

Paw, dumny ze swojego ogona, niestety go traci. Długie pióra z oczkami odpadają (przełom lipca i sierpnia). Na szczęście jest to okres przejściowy ponieważ kolejnej wiosny pióra pawiowi odrosną i znowu będą wabić samiczki.

3. Ile jaj składa pawica?

W okresie lęgowym, w jednym rzucie, samiczka składa od 3 do 8 jaj. Możesz podbierać złożone jaja wówczas ta ilość może się zwiększyć do 10-12. Większość pawic znosi jaja co 2 dzień, jednak może się zdarzyć, że zniosą jajo codziennie.

Szukając inkubatora do jaj pawich policz ile jajek jesteś w stanie zebrać od swojego stada. Mając jedną parkę pawi nie będzie Ci potrzebny duży inkubator.

Ulubionym miejscem składania jajek, poza kurnikiem, są: trudno dostępne miejsca pod krzakami, osłonięte dołki. Samiczka potrafi zakamuflować swoje gniazdo dlatego trzeba bacznie obserwować zachowanie ptaka i pobawić się w detektywa.

4. Ile kosztuje paw samiec kogut

Ze względu na wiele odmian barwnych, mutacji genetycznych i ras, koszt zakupu pawia, może osiągać bardzo wysokie ceny. Znane są m.in. odmiany białe, cameo (beżowe), fioletowe, charcoal (węgiel), opal i wiele innych​ (Rocking B-A-B Ranch)

Dla przykładu cennik na wiosnę 2024 (według portali ogłoszeniowych i targów ptaków) wynosi: paw samce arlekin lub szek kosztuje 400-500zł, młode 2 letnie pawie indyjskie ok. 300zł, pawie szmaragdowe ok 650zł, roczne pawie białe ok 450zł; pawie 4 letnie ok 750zł. Najdroższe są pawie Silver Cameo ok 4500 zł oraz Paw Buford Bronze czarnoskrzydłe ok 4200zł. Najtańsze są młode pawie królewskie niebieskie ok 250zł

5. Ile kosztuje samica pawia pawica?

Samiczki pawia potrafi być są ciut droższa od samca. Za młodą samiczkę przed-rozrodową zapłacisz ok 150-200zł. Dwulatka będzie droższa ok 500zł. Cena pawicy będzie uzależniona od hodowcy i odmiany kolorystycznej.

 

6. Ceny jajek pawich do rozmnażania

Gdzie kupić sprawdzone jaja pawie? Zapłodnione jaja lęgowe pawia to rarytas. 1 jajo pawia indyjskiego lub królewskiego potrafi kosztować 30-50zł. Im rzadsza odmiana barwna tym droższe może być jajko zarodowe. Tu ceny ustalają hodowcy indywidualnie.

Warto zaopatrywać się w jaja do wylęgów u znajomych hodowców lub sprawdzonych z polecenia sprzedawców, w pobliżu swojego gospodarstwa. Nie zalecamy kupowania jaj z opcją dostawy pocztowej. Niewłaściwie transportowanie może doprowadzić do zerwania chalaz i takie jajo będzie bezwartościowe do inkubacji.

7. Jak długo pawica siedzi na jajkach?

Po zniesieniu jaj, samiczka siada na jajkach i wysiaduje je ok 28-30 dni. Zazwyczaj przyjmuje się uśrednioną wartość 29 dni. Z gniazda schodzi na krótko w celu spożycia posiłku, napicia się i opróżnienia. Po 28 dniach nasiadki wykluwają się małe pawiątka, które od razu są gotowe do samodzielnej egzystencji pod czujnym okiem troskliwej mamy . Kogut nie uczestniczy w procesie wylęgania jaj.

8. Ile czasu inkubuje się jaja lęgowe w inkubatorach?

Inkubatory do klucia jaj pawia nie powinny odbiegać czasowo od naturalnej nasiadki. Prawidłowa inkubacja powinna trwać tyle samo czasu to znaczy 28 dni. W przypadku kiedy pisklęta zaczynają wykluwać się wcześniej, to znak, że temperatura inkubacji była za wysoka. Jeżeli kurczaki wychodzą z jajka później, po 29 dniu to sygnał za niskiej temperatury w wylęgarce.

9. Temperatura i wilgotność w inkubatorach do jaj pawia

Pawie inkubacje należą do jednych z trudniejszych procesów. Kluczowe jest odpowiednie nastawienie inkubatora na parametry klucia pawi.

Poniżej przewodnik o temperaturze i wilgotności:

 • Temperatura inkubacji jajek pawi: 37,6-37,8°C
 • Wilgotność: w pierszym etapie (przez pierwsze 25 dni) 45-50%, na etapie wykluwania piskląt 60% (ostatnie 3 dni).

10. Inkubator z klujnikiem dla pawi

Zakup wylęgarki (inkubatora) dla jaj pawich to istotna decyzja, która wymaga uwzględnienia kilku kluczowych czynników, aby zapewnić udaną inkubację.

Oto na co należy zwrócić uwagę:

 1. Precyzyjna kontrola temperatury: wylęgarka powinna być wyposażona w precyzyjny termostat cyfrowy, który umożliwia dokładne ustawienie i utrzymanie temperatury na poziomie około 37,6°C-37,8°C. Stabilność temperatury jest bardzo istotna przy lęgach pawi! Urządzenie powinno mieć dobrą izolację i zdolność do utrzymania stałej temperatury bez dużych wahań.
 2. Kontrola wilgotności w komorze lęgowej: inkubatory powinny być wyposażone w higrometr (wilgotnościomierz). Pozwala on na monitorowanie wilgotności podczas inkubacji. Wilgotność powinna wynosić około 50% przez większość czasu inkubacji i powinna być zwiększona do 60% na kilka dni przed wylęgiem. Automatyczny system nawilżania: niektóre wylęgarki mają wbudowane systemy nawilżania, które automatycznie regulują poziom wilgotności. Jest to przydatna funkcja, która może uprościć proces inkubacji jednak podnosi radykalnie koszt zakupu inkubatora.
 3. System obracania jaj: najlepsze wylęgarki są wyposażone w automatyczny system obracania jaj, który obraca je co kilka godzin (najczęściej co 2 godziny), zapewniając równomierne ogrzewanie. To zapobiega przyklejeniu się zarodka do skorupy. Jeżeli zależy Ci na automatycznym obracaniu, sprawdź czy w danym inkubatorze można dostosować go do rozmiaru jaj pawich, które są większe niż jaja kurze. Inkubację pawi można z powodzeniem prowadzić bez automatycznej rotacji jajek, ręczny obrót nie jest kłopotliwy a zmniejsza cenę inkubatora.
 4. Wentylacja: dobra wylęgarka powinna mieć regulowane otwory wentylacyjne, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Wentylacja jest kluczowa dla dostarczania świeżego tlenu i usuwania dwutlenku węgla.
 5. Rozmiar i pojemność: inkubatory powinny mieć wystarczającą pojemność, aby pomieścić planowaną i realnie zebraną liczbę jaj pawich. Pamiętaj, że jaja pawie są większe niż jaja kurze, więc inkubator musi mieć odpowiednie rozmiary koszyków na jaja. Kompaktowość: w zależności od dostępnej przestrzeni, wybierz wylęgarkę, która nie zajmuje zbyt dużo miejsca, ale nadal oferuje potrzebne funkcje.
 6. Łatwość użycia i czyszczenia: wylęgarki dla pawi powinny mieć łatwy w obsłudze panel kontrolny, umożliwiający łatwą regulację temperatury, wilgotności czy czasu obracania. Intuicyjny interfejs to podstawa dla inkubowania przez starsze osoby. Zbyt rozbudowany sterownik może być kłopotliwy dla osób, które nie radzą sobie z nowoczesną technologią. Łatwość czyszczenia: wybierz inkubator, który jest łatwy do rozłożenia i czyszczenia, co jest ważne dla utrzymania higieny i minimalizowania ryzyka infekcji.
 7. Dodatkowe funkcje: alarmy - niektóre inkubatory są wyposażone w alarmy, które ostrzegają o zbyt wysokiej lub niskiej temperaturze oraz wilgotności. Zasilanie awaryjne: warto rozważyć wylęgarkę z zasilaniem awaryjnym, które pozwoli na kontynuację inkubacji w przypadku przerwy w dostawie prądu.

11. Popularne inkubatory jaj pawich

Najlepiej oceniane i najpopularniejsze modele inkubatorów jaj pawich mające dobre recenzje :

 • Wylęgarka Kwoczka 3W: znana z precyzyjnej kontroli temperatury z wilgotnościomierzem oraz z unikalnym systemem obracania jaj. Bardzo prosty w obsłudze panel sterujący.
 • Klujnik Lumia-8: mercedes wśród inkubatorów dla pawi, wyposażony w niezbędne funkcje z intuicyjnym panelem sterowania oraz automatycznym obrotem jaj. Dodatkowo w zestawie apapter 12V.
 • Inkubator Egger: wykorzystywany do inkubacji pawich jajek po wyciągnięciu korzyków obrotowych. Posiada dobrą wentylacją, precyzyjną kontrolą temperatury, dużo dodatkowych funkcji.

W przypadku, kiedy masz automatyczny inkubator z koszyczkami, wkładaj jajo węższym końcem do dołu. W przypadku inkubatorów bez automatycznej rotacji jaj, ułóż jajo na boku.

Kupując wylęgarkę do jaj pawich, kluczowe jest zwrócenie uwagi na precyzję temperatury, kontrolę wilgotności, system obracania jaj, wentylację, pojemność oraz łatwość obsługi. Dobrze dobrana wylęgarka znacząco zwiększa szanse na sukces inkubacji i zdrowe wyklucie piskląt.

12. Jak prowadzić pawie inkubacje w wylęgarkach?

Inkubacja jaj pawich jest procesem wymagającym, który wymaga dokładności, cierpliwości i odpowiedniego sprzętu. Poniżej znajduje się szczegółowy poradnik dla hodowców pawi indyjskich (i innych), który pomoże przejść przez ten proces krok po kroku.

 1. Zbieranie jaj i ich sprawdzenie. Najlepszym czasem na zbieranie jaj jest rano, zaraz po złożeniu jaj przez samicę. Jaja powinny być zebrane codziennie, aby uniknąć ich uszkodzenia lub zanieczyszczenia. Po zebraniu jajek sprawdź, czy nie są one uszkodzone lub zanieczyszczone. Uszkodzone jaja nie nadają się do inkubacji.
 2. Przygotowanie jaj do inkubacji. Czyszczenie jaj: jaja należy delikatnie oczyścić z brudu. Możesz opryskać je roztworem Virkonu, który jest środkiej odkażająco myjącym. Unikaj używania do mycia detergentów. Oznakowanie: możesz oznaczyć jaja, aby śledzić datę złożenia i inne istotne informacje. Używaj ołówka lub nietoksycznego markera.
 3. Przygotowanie inkubatora. Rodzaj inkubatora: najlepiej używać w pełni automatycznego inkubatora z funkcją obracania jaj, aby zapewnić równomierne ogrzewanie. Sprawdź inkubator pod kątem działania ogrzewania i obracania jajek. Umyj i odkaź sprzęt. Przed włożeniem jajek, nagrzej urządzenie.
 4. Inkubacja jaj. Umieszczanie jaj: umieść jaja w inkubatorowych siatkach do lęgów, upewniając się, że są równomiernie rozmieszczone. W zależności od modelu inkubatora mogą to być koszyki na jajka, rolki, siatka. Obracanie jaj: jeśli inkubator nie jest automatyczny, obracaj jaja ręcznie co najmniej 2 razy na dobę, co 12 godzin, aby zapobiec przyklejeniu się zarodka do skorupy. Zawsze obracaj jaja o 180 stopni.
 5. Monitorowanie procesu inkubacji. Codziennie sprawdzaj temperaturę i wilgotność w inkubatorze, aby upewnić się, że są one na odpowiednim poziomie.
 6. Prześwietlanie jaj: po około 7 dniach od rozpoczęcia inkubacji, sprawdź jaja za pomocą świecenia (kandlowania). Jest to proces sprawdzania wnętrza jaja za pomocą silnego światła, aby zobaczyć rozwój zarodka. Powtórz ten proces co kilka dni. Jaja puste lub obumarłe wyrzuć z inkubatora! Polecamy prześwietlarki jaj pawich w sklepie Darewit.
 7. Oczekiwanie na wylęg piskląt: po około 28 dniach, z jaj powinny zacząć się wykluwać pawie. W tym czasie nie obracaj już jaj i zwiększ wilgotność do około 60-65%, aby ułatwić pisklętom przebicie skorupy. Pomoc w wykluwaniu: w większości przypadków pisklęta wykluwają się samodzielnie. Jednak jeśli zauważysz, że pisklę ma trudności, możesz delikatnie pomóc, ale tylko w ostateczności i bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić pisklęcia.
 8. Dodatkowe wskazówki. Higiena: utrzymuj inkubator i miejsce wylęgu w czystości, aby zapobiec infekcjom. Dokumentacja: prowadź dokładną dokumentację całego procesu inkubacji, w tym daty, temperatury, wilgotności, ilość wyklutych piskląt, ilość odrzuconych jaj i inne istotne informacje.

Inkubacja jaj pawich wymaga zaangażowania i precyzji, ale dzięki odpowiedniej opiece i ścisłemu przestrzeganiu powyższych wskazówek, możesz osiągnąć wysoką skuteczność wykluwania piskląt nawet wtedy jeżeli jesteś początkującym hodowcą.

13. Przyczyny dlaczego nie udała Ci się inkubacja ?

Największym dramatem dla hodowcy jest nieudana inkubacja czyli niewyklute pisklęta! Powodów może być wiele: od wyboru niewłaściwego urządzenia lęgowego poprzez zakup pustych jaj, niewłaściwej techniki inkubacyjnej, aż po błędy w kluciu

14. Opieka nad pisklętami pawi

Oto kroki, które trzeba podjąć po udanej inkubacji:

 • Pierwsze kroki: po wykluciu, pozostaw pisklęta w inkubatorze na kilka godzin, aby wyschły i nabrały sił.
 • Przenoszenie piskląt: przenieś pisklęta do ciepłego odchowalnika zwanego także klatką wylęgową, skrzynką wzrostową, brooderem), gdzie temperatura powinna wynosić około 35°C pod lampą grzewczą z podczerwienią. Młodziutkie pawiątka potrzebują całodobowego ogrzewania. Stopniowo obniżaj temperaturę o około 3°C tygodniowo, aż osiągniesz temperaturę pokojową.
 • Karmienie: zapewnij pisklętom odpowiednie pożywienie i wodę. Początkowo mogą potrzebować specjalnego pokarmu dla młodych ptaków bogate w białko i witaminy.

Z doświadczenia wiemy, że najważniejsze są pierwsze 3 miesiąca życia pawi i przeżycie pierwszej zimy. Jeżeli Twoje ptaki przetrwają te zagrożenia to będziesz się cieszyć z ich hodowli przez długie lata.

Lampy do ogrzewania młodych pawi

Najpraktyczniejsze do ogrzewania pawich piskląt jest kultowa lampa  kwoka, czyli tradycyjna żarówka grzewcza z podczerwienią, powieszona nad maluchami w dedykowanej oprawie. Niezmiennie, od wielu pokoleń, jest to najlepszy i najszybszy sposób dogrzania kurnika. Oprawy z żarówkami możesz wieszać nad pawiami

15. Rasy pawi

Pawie, znane ze swoich imponujących piór i efektownych trenów, występują w kilku podstawowych gatunkach i wielu wariantach kolorystycznych. Oto główne gatunki i ich charakterystyka:

Paw indyjski (Pavo cristatus):

Najbardziej znany i powszechny gatunek pawi. Samce mają intensywnie niebieskie szyje i głowy oraz długie, kolorowe treny z charakterystycznymi „oczkami”.
Samice są mniej barwne, z brązowymi i szarobrązowymi piórami oraz krótszym ogonem.
Pawie indyjskie są szeroko rozpowszechnione w Indiach i okolicznych regionach, a także w wielu innych częściach świata jako ptaki ozdobne.​ 

Paw zielony, paw złoty, paw jawajski (Pavo muticus):

Występuje głównie w południowo-wschodniej Azji, w tym na wyspach Jawa i Indochinach.
Samce i samice są bardziej zielone, samce mają długie treny, ale ich głowy i szyje są zielone zamiast niebieskich.
Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem z powodu utraty siedlisk i polowań​ jak podaje Animal World

Paw kongijski (Afropavo congensis):

Jedyny gatunek pawia pochodzący z Afryki, zamieszkujący lasy deszczowe w dorzeczu Konga.
Samce mają ciemne, brązowe pióra z niebieskimi i zielonymi połyskami oraz czerwone gardła.
Samice są brązowe z zielonymi akcentami na plecach i piersi.
Gatunek ten jest również zagrożony i objęty programami hodowli w niewoli​ (Bird Watching Today)​​ (Northern Nester)​.

Warianty kolorystyczne i wzory
Poza naturalnymi kolorami pawia indyjskiego (niebieski) i zielonego (zielony), istnieje wiele mutacji kolorystycznych i wzorów, które są wynikiem selektywnej hodowli. W sumie znanych jest 15 kolorów pawi, w tym:

 • Biały
 • Cameo (beżowy)
 • Fioletowy
 • Charcoal (węgiel)
 • Opal
 • Bronze (brąz)
 • Peach (brzoskwinia)
 • Midnight (nocny)
 • Jade (jadeit)
 • Taupe (szarobrązowy)
 • Sonja’s Violeta
 • Hazel (leszczyna)
 • Indigo (indygo)

Dodatkowo, występują różne wzory piór, takie jak:

 • Black Shoulder (czarne ramiona)
 • Pied (plamisty)
 • White-eyed (białookie)
 • Silver Pied (srebrzysty plamisty)

Wszystkie te kombinacje kolorów i wzorów mogą prowadzić do powstania unikalnych i efektownych wariantów pawi​ (Animal World)​​ (Rocking B-A-B Ranch)​.

Paw Czerwony
Czy widzieliście czerwonego pawia w ogrodzie? My, nigdy. Dostajemy mnóstwo zapytań, gdzie można czerwonego pawia kupić. Odpowiedź: nie ma takiego gatunku żywego pawia. Występuje on tylko jedynie jako twór grafika na plakacie, jako dekoracje do domu czy tapeta na komputer.

Hybrydy
W wyniku krzyżowania gatunków pawi indyjskiego i zielonego powstały hybrydy znane jako „Spalding”. Te pawie mają cechy obu gatunków i są często większe i bardziej kolorowe niż ich rodzice​ (Bird Watching Today)​.

Hodowcy pawi cenią sobie różnorodność kolorów i wzorów, co pozwala im na tworzenie pięknych i unikalnych ptaków ozdobnych. Jednakże, ze względu na ochronę zagrożonych gatunków, hodowla powinna być prowadzona w sposób odpowiedzialny i z uwzględnieniem zasad zachowania bioróżnorodności.

16. Ciekawostki o pawiach

Tren: tren pawia składa się z około 200 piór, które samiec wykorzystuje do imponujących pokazów godowych. Pojawia się po trzecim roku życia koguta i stanowi aż 60% długości dorosłego ptaka.

Dźwięki: pawie wydają głośne krzyki, które można usłyszeć na dużą odległość. Są one używane do komunikacji i odstraszania drapieżników.

Długość życia: pawie mogą żyć nawet 15-20 lat, a przy dobrej opiece w niewoli mogą dożyć jeszcze dłużej.

Jajo pawie: rzadko są spożywane przez ludzi ze względu na ich wartość hodowlaną. Są głównie używane do hodowli pawi, które są popularne jako ptaki ozdobne.

Paw jest symbolem narodowym Indii i Iranu. W hinduizmie jest czczony jako święty ptak. Występuje bardzo często w sztuce, przysłowach i idiomach jako ptak z pięknym ogonem. Dawniej uznawano pawia jako symbol zmartwychwstania z racji ponownego odzyskania piękna po zrzuceniu piór.

W Polsce, panuje przekonanie, że pawie pióra przynoszą pecha, natomiast w Chinach paw jest symbolem dostatku i pomyślności.

Paw potrafi latać pomimo swoich gabarytów. Nie są to długie dystanse, ale 3 metrowa wysokość nie jest dla niego nie do pokonania. Z racji tego pawie powinny mieszkać w zadaszonych wolierach.

Paw w polskiej kuchni raczej nie występuje. Jajka są jadalne, ale kto by je jadł? Są zbyt cenne, żeby trafiły na talerz. Mięso pawia według starych przekazów, jest jadalne, ale niesmaczne. Jest suche i łykowate.  

inkubacja-jaj-pawich-paw-kogut

17. Powiedzenia ze słowem paw

 • Ubrał się, jak dudek w pawie pióra.
 • Chodzić jak paw
 • Puścić pawia
 • Stroszysz pióra jak paw
 • Stroić się jak paw
 • Stroszyć się jak paw
 • Przechwalać się jak paw
 • Paw ma wygląd anielski, a głos diabelski

18. Systematyka

 • Domena: eukarionty
 • Królestwo: zwierzęta
 • Typ: strunowce
 • Podtyp: kręgowce
 • Gromada : ptaki
 • Podgromada: Neornithes
 • Infragromada: ptaki neognatyczne
 • Rząd: grzebiące
 • Rodzina: kurowate
 • Podrodzina: bażanty
 • Rodzaj: Pavo

Zobacz inne tematy inkubacyjne

Chcesz poszerzyć wiedzę z zakresu domowego klucia ptaków? Zobacz nasze poradniki przygotowane przez doświadczonych hodowców.

Nazwy pawia w innych językach:

 • po angielsku: Peacock
 • po niemiecku: Pfau
 • po czesku: Páv
 • po francusku: Paon (samiec) Paonne (samica)
 • po hiszpańsku: Pavo real (samiec) Pava real (samica)
 • po fińsku: Riikinkukko

PODSUMOWANIE

Hodowla pawi to fascynujące zajęcie, które przynosi wiele satysfakcji. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie, dbałość o szczegóły i cierpliwość. Jeśli marzysz o własnej hodowli tych pięknych, majestatycznych i królewskich ptaków, zacznij od małych kroków i ucz się na bieżąco. Pawie z pewnością odwdzięczą się swoim pięknem i wdziękiem.

Jesteśmy przekonani, że nasz poradnik inkubacyjny o pawiach i o ich wykluwaniu pomoże Ci mieć udane lęgi w inkubatorach i wylęgarkach.  Powodzenia!

 

Zapraszamy do sklepu darewit dla hodowców - bezpieczne zakupy przez internet - działamy od 2008 roku 

 

Tagi: Inkubacja jaj pawich, klucie pawi w inkubatorach, sztuczny wylęg pawia w wylęgarkach, jak wybierać jaja do inkubatora, jak odchować zdrowe pawiątka

Masz więcej pytań, skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy! 

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy