Budujemy inkubator jaj - elementy

Zastanawiasz się nad własnoręcznym
zbudowaniem prostego inkubatora do jaj ?
Kilka porad w tym temacie poniżej.

 

Na rynku jest wiele modeli inkubatorów wylęgowych, od malutkich inkubatorków na 6 jajek aż po szafy na kilka tysięcy jaj. Pomimo tego dużego wyboru niektórzy decydują się na samodzielny montaż urządzenia lęgowego.  Zbuduję sam inkubator do jajek dla kur. Postanowienie gotowe , teraz czas na realzację.

Zaczyna się szukanie informacji w internecie, przeszukiwanie forów internetowych, oglądanie filmików itp. Mętlik coraz większy - nic dziwnego- różne rzeczy ludzie piszą, i nie zawsze, NIESTETY mądre, żeby nie napisać dosadniej.

Poniżej kilka porad od nas (hodowców i sprzedawców) zatem wiedza na wyciągnięcie ręki...

 

Jakie urządzenia są potrzebne do zbudowania prostego inkubatora wylęgowego (klujnika jaj)?

MUST HAVE to termostat

  1. Potrzebujesz dobrego sterownika do podtrzymywania temperatury wewnątrz inkubatora.

Regulator temperatury to serce inkubatora wylęgowego ! Musi mieć odpowiedni zakres temperatur powyżej 37,5°C.

Teraz wymarz z pamięci te samoróbki inkubatorów, króre widziałeś ze sterownikiem RT2 !!!  Ten sterownik ma zakres pracy do 37°C zatem do inkubatora jaj ptasich NIE NADAJE SIĘ !  Do inkubatora jaj gadów tak, do inkubatora jaj ptaków NIE. Wybieraj sterowniki TE-16, DTC-220, THC-220, które zastąpiły RT2C, RT2C+, RT2CIW itd.

Sprawdź jakie sterowniki oferujemy w naszym sklepie

Różne modele regulatorów temperaturowych ( sterowników )

 

Grzałka inkubatora czyli urządzenie do ogrzewania komory lęgowej wylęgarki 

  1. Będzie Ci potrzebny element grzewczy 

Gorąco polecamy kable grzewcze w otulinie z silikonu.

Po pierwsze są elastyczne i "plastyczne", łatwo je ułożyć i rozłożyć na pokrywie inkubatora (tam powinien być zamocowany system grzewczy  - nie pod jajkami).

Przewody silikonowe mają bardzo dobre parametry grzania pomimo małej mocy. Ponadto są odporne na wilgoć w przeciwieństwie do grzałek rurowych. Są praktycznie bezawaryjne. 

Dobierz kabel do wielkości planowanego wylęgnika. Im większy aparat lęgowy tym większa powinna być moc kabla nagrzewającego. 

Podpowiedź: do małego inkubatora o wymiarach 40x40x50 cm możesz podłączyć kabel o mocy 50W.

I rzecz oczywista, ale napiszemy, kabel podłączasz pod regulator temperatury (ma swoje gniazdo). Ustawiasz temperaturę na sterowniku jaką chcesz i do inkubatora wsadzasz czujnik, który odchodzi od regulatora (czujnik musi być jak najbliżej jajek)

Zobacz naszą ofertę przewodów grzewczych w sklepie zanim kupisz. Wybierz najlepszy.

Zobacz ofertę kable grzewcze, grzałki

 

Wiatrak czyli urządzenie do rozprowadzania ciepła

  1. Wentylatory do cyrkulacji powietrza w inkubatorach. 

Wymiana gazowa w urządzeniu jest konieczna.

Rodzaj zastosowanej wentylacji zależy od "budowniczego" i rodzaju budulca. 

W zależności od tego z czego będziesz budował inkubator i jak, do Ciebie należy decyzja czy użyjesz wentylatorów.

Dla mocno oszczędnych: jeżeli zrobisz otwory wentylacyjne w obudowie inkubatora (kłania się fizyka ponownie: na dole jednego boku i na górze na przeciwnległym boku) będziesz miał możliwość wentylacji naturalnej bez konieczności montowania wentylatora.

My jednak zalecamy wentylację mechaniczną. Możesz zamocować mały wentylatorek, to nie są duże pieniądze. Gdzie powinien znaleźć się wiatrak? Koniecznie poniżej systemu nagrzewającego np kabli lub grzałek. Wówczas wiatrak będzie będzie mieszał powietrze. Ciepło dotrze wszędzie do wnętrza komory.

Wentylatory o różnych rozmiarach i różnych siłach rozdmuchu powietrza dostępne są w naszym sklepie darewit.

Zobacz wentylatory i wiatraki do inkubatorów tutaj

 

 

Wilgotnościomierz to ważne urządzenie

  1. Potrzebujesz higrometru ( wilgotnościomierza ) do inkubatora.

Wilgotnościomierz (higrometr) - Nie można zapominać o kontrolowaniu wilgotności w inkubatorze z jajkami. Jest tak samo ważna jak temperatura. Od tego będzie zależało jakie będą wyniki inkubacji. Higrometry analogowe nie są drogie. Zainwestuj w nie to Ci się opłaci.

Wilgotność w otoczeniu inkubatorowych jaj trzeba monitorować podczas lęgów ! 

Przykład: wylęgowe jaja kurze potrzebują mniejszej wilgotności od jaj kaczych czy gęsich.

Dowiedz się jakie higrometry mamy w naszym sklepie.

Duży wybór. Wilgotnościomierze, higrometry do inkubatorów dla jajek

 

Nawilżacz powietrza

  1. Sprzęt do tworzenia wilgoci. Wytwornica pary. Nawilżacz powietrza

W profesjonalnych wylęgarkach stosuje się wytwornice pary i nawilżacze powietrza.

Zazwyczaj domowi konstruktorzy inkubatorów "lecą na łatwiznę" i stawiają na dnie wylęgarki najróżniejszego rodzaju miski i tace (widzieliśmy też doniczki) wypełnione wodą.

Jest to dozwolony sposób, ale parowanie z tego systemu nawilżania jest powolne i dalekie od ideału.

Przypomnimy zasadę z fizyki - IM MNIEJSZY JEST SŁUPEK WODY TYM PAROWANIE JEST SZYBSZE. Zatem jeżeli już chcesz postawić tacę wypełnioną wodą na dnie inkubatora to wybierz taką, która jest płaska, niska i jak największa. Dzięki temu szybko uzyskasz nasycenie wodą powietrza. 

Jeżeli jednak chcesz sobie ułatwić życie, możesz kupić urządzenie, które będzie wytwarzało parę. Taki aparat nazywa się fogger lub generator pary.

Najlepszy, naszym zdaniem, jest nawilżacz kubełkowy (wiaderkowy) 

Ustawiasz go na zewnątrz inkubatora i podłączasz za pomocą odpowiedniej rurki. Para wodna wpuszczana jest do wylęgarki. Następuje nawilżenie wnętrza. Ma dużą pojemność wody dlatego wystarczy na kilka dni nawilżania. Polecamy dla inkubatorów na 120 jaj i więcej.

Takie urządzenie wymaga podłączenia do higrostatu ( sterownika wilgotności ) Swoje kosztuje, ale za wygodę i automatyzację inkubatora jajek trzeba zapłacić.

Tańszym rozwiązaniem jest zakup foggera Jest gabarytowo mniejsze. Można go umieścić na dnie inkubatora w zbiorniku wodnym. Wytwarza mgiełkę wodną za pomocą ultradźwiękowej membrany.  Ten rodzaj sprzętu wykorzystuje się do budowy inkubatora do 100 jajek. Tutaj również przyda się regulator wilgotności. Higrostat odłączy prąd od urządzenia w chwili kiedy powietrze osiągnie nastawiony poziom wilgotności.

Zobacz urządzenia do nawilżania powietrza, o których mowa powyżej

 

Poza wymienionymi powyżej urządzeniami będą jeszcze potrzebne inne akcesoria do wylęgania. 

Nie zapomnij o wyposażeniu dodatkowym takim jak prześwietlarka do jajek (owoskop), środek odkażający do jajek i mycia inkubatora czy jajka podkładowe dla kur.

Sprawdź jakie modele prześwietlarek proponujemy w sklepie Prześwietlarki do jaj

Środek do mycia jaj lęgowych i inkubatorów Preparat odkażający Virkon

 

Zanim zaczniesz bawić się w "Boba budowniczego"  zbierz jak najwięcej informacji o procesie wykluwania jaj danego gatunku drobiu. Sam proces inkubacji nie jest trudny, ale podstawową wiedzę należy mieć.

Na naszych stronach umieszczamy poradniki i cenne wskazówki

 

Na koniec parę informacji z czego zrobić inkubator.

 

Z jakiego materiału zbudować wylęgarkę jaj.

Nie polecamy budowania inkubatorów do jaj z płyt pilśniowych, płyt OSB lub paździerzowych czy płyt drewnopodobnych. Takie materiały szybko "łapią wilgoć", pęcznieją, wypaczają się i rozszczelniają. 

Najlepsze są tworzywa sztuczne, odporne na wilgoć. Możesz przerobić starą lodówkę, zamrażalnik, mikrofalę ...

Przez te wszystkie lata naszych rozmów z klientami i ich pomysłowości dowiedzieliśmy się, że można zrobić  inkubator z lodówki, inkubator z mikrofalówki, inkubator z zamrażalki a nawet inkubator z piekarnika. Niestety nie wiemy na ile sezonów posłużyły i jak się sprawowały.  Ale najważniejsze są pomysły i chęci ...


I na koniec, mamy nadzieję, że dobra rada:  policz też ile wydasz na materiał do budowy inkubatora, elementy wyposażenia i porównaj ceny gotowych fabrycznych inkubatorów, które mają certyfikaty i przeszły badania oraz testy na wylęgowość jaj. Mają gwarancję producenta.

 

Wszystkie potrzebne produkty, urządzenia i elementy do zbudowania własnego inkubatora posiadamy w ofercie naszego sklepu.

Wejście do sklepu Zobacz dział Budowa inkubatora.

 

Tagi: budowa inkubatora jaj, zbuduj własną wylęgarkę, budujemy wylęgarki jaj, jak zbudować inkubator drobiu, tanie własne urządzenia do inkubacji jaj

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy