Wilgotność w inkubatorach lęgowych

Jak to jest z tą wilgotnością w inkubatorze.

Na Waszą prośbę publikujemy ABC lęgów w temacie wilgotność. Wszystko na ten temat w jednym miejscu. Postaramy się pomóc tym, którzy mają problemy z wilgotnością w inkubatorach, wylęgarkach czy klujnikach.
 
Z naszego artykułu dowiesz się :

  • Jaki jest wpływ wilgotności na proces inkubacji jaj 
  • Kiedy zwiększyć wilgotność w inkubatorze?
  • Ile trzeba wlać wody do inkubatora jaj
  • Jak często dolewać wody do wylęgarek
  • Jak ustawić wilgotność w inkubatorze
  • Co robić i jak zmniejszyć wilgotność w inkubatorze
  • Za duża wilgotność w inkubatorze wymaga korekty
  • Metody kontroli wilgotności w inkubatorze z jajkami
  • Patenty na wilgotność w klujniku.

Na początek wskazówka - zajrzyj do instrukcji obsługi swojego aparatu do lęgów. Profesjonalny sprzedawca, u którego kupiłeś inkubator powinien dostarczyć także instrukcję jak zarządzać sprzętem. 

Zazwyczaj problem z obsługą inkubatorów zaczyna się wtedy, gdy kupiłeś aparat z drugiej ręki lub samodzielnie go zbudowałeś ...  

Wilgotność powietrza czym jest

Przypomnienie z fizyki. Wilgotnością powietrza nazywamy zawartość pary wodnej w powietrzu. Możemy ją wyrażać w gramach lub procentach. Mamy kilka rodzajów wilgotności: bezwzględną, względną, właściwą, punkt rosy ...

Na potrzeby wylęgania kurczaków z jajek zajmiemy się wilgotnością względną, którą wyraża się w procentach. Dlaczego? Ponieważ jest to stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej zawartej w powietrzu do prężności pary wodnej nasyconej nad płaską powierzchnią czystej wody w tej samej temperaturze.
Skrótem literowym względnej wilgotności jest RH (Relative Humidity). Na sterownikach wilgotności znajdziesz właśnie taki znak lub oznaczenie w %.

Wilgotność zależy od temperatury powietrza. Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej pary wodnej może się w nim znajdować. Im wyższa wilgotność tym mniejsza szybkość odparowywania wody.

Zapamiętaj - temperatura zawsze idzie w parze z wilgotnością

Dlaczego inkubator się rosi?

Może to być wynikiem:

  • różnic temperatur występującą w aparacie lęgowym i pomieszczeniem, w którym się znajduje. Nadmiar pary wodnej skrapla się w powietrzu na na chłodnej powierzchni.
  • przekroczeniem maksymalnej wilgotności. 

Wpływ wilgotności w procesie wylęgania inkubatorami.

Z przykrością zauważamy, że bardzo często dochodzi do ignorowania wilgoci przez obsługujących aparaty wylęgowe. Parametr wilgotność to ważna kwestia w inkubacji jaj drobiu i wszystkich gatunków ptaków.
Dlaczego? Ponieważ jajo jest strukturalnie płynne :) Musi być zachowana równowaga pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a treścią w jaju. Nie można doprowadzać do zbyt dużej utraty wagi jajek wylęgowych czyli utracie przez nie wody.

Pisaliśmy już o roli błon płodowych w jajkach w czasie rozwoju pisklęcia dlatego teraz tylko napiszemy krótko.
Płód w jajku przechodzi różne fazy rozwoju. W jednej  pobiera więcej wody, w drugiej z racji płynu w omoczni musi ją wydalić. Zaburzenie gospodarki wodnej może skutkować porażką w lęgnięciu.

Ciekawostka.

W dużych wylęgarniach stosuje się co 3-6 dni kontrolne ważenia inkubowanych jaj w celu ustalenia ubytków masy. Pozwala to na określenie czy prawidłowa jest wilgotność i temperatura w komorze lęgowej. W ciągu 24 godzin masa początkowa jaja powinna spaść od 0,65 do 0,70%. W przypadku zbyt małego spadku możemy postawić tezę, że wilgotność była za wysoka i za niska temperatura. W przypadku odwrotnym: za niska wilgotność i za duża temperatura.

Doskonale wiemy, że w domowych warunkach hodowcy nie będą robili testów wagi lęgniętych jaj, ale jest to cenna wskazówka.  

Jaki parametr wilgotności jest najlepszy dla wylęgania

Optymalna wilgotność w wylęgarce powinna wynosić 50-60% natomiast w klujniku na etapie klucia kurcząt od 70-80%. Zbyt mała wilgotność powoduje zwiększone parowanie wody z jaja, żółtko gęstnieje co powoduje kłopoty z odżywianiem płodu kurczęcego. W odwrotnym wypadku, kiedy mamy za dużą wilgotność, żółtko się rozwadnia czego wynikiem jest spóźniony wylęg i zamieralność piskląt w jaju na skutek zachłyśnięcia się płynem owodniowym.

Istnieje potrzeba zwiększenia wilgotności w czasie wykluwania kurcząt.

Zawsze na końcu inkubacji czynnik wilgoci musi zostać zwiększony! We wszystkich inkubatorach na jaja dolewa się więcej wody właśnie na koncówce lęgów. Co do zasady powiększa się ją o około 15-20% od stanu startowego. Przykład: przy lęgach kur z wilgotności 50-60% zwiększamy ją na 70-75%.

Uwaga: W inkubatorach jednokomorowych klucie następuje w tym samym urządzeniu tylko na siatce wylęgowej! 

O fazie klucia pisklaków szerzej pisaliśmy tutaj. Zapraszamy do lektury

Podpowiedź: komora lęgowa to miejsce w inkubatorze, w którym następuje ogrzewanie jaj, klujnik to miejsce w wylęgarce gdzie pisklęta wychodzą ze skorupek, klują się.
Szczęśliwi posiadacze osobnych urządzeń (wylęgnika i klujnika) muszą pamiętać o zachowaniu zwiększonej wilgotności w klujniku.

Poniższej parametry wilgotności dla różnego drobiu 

Tabela parametru wilgoć w procesie inkubowania jaj dla różnych gatunków ptactwa

 

 
GATUNEK
Wilgotność
w fazie
ogrzewania jajek
I etap
Koniec obracania
jaj w dniu,
start klucia
Wilgotność
w fazie wykluwania piskląt
II etap
Kura
55-60%
18
70%
Indyk
53-58%
22-27
70-80%
Kaczka
55-58%
25
70%
Kaczka
(Piżmówka amerykańska)
55-58%
31
70%
Gęś  (Etiopka)
60-68%
25
70-80%
Perliczka Perlica
( Guinea fowl )
55-60%
25
70-80%
Przepiórka
55-58%
15
65-70%
Kuropatwa szkocka
(pardwa)
50-60%
22
70%
Gołąb
55-60%
15
70%
Paw
45-50%
25
60%
Przepiór wirginijski
(Colinus virginianus)
50-60%
20
70%
Kur bankiwa
(Gallus gallus)
53-60%
16
70%
Kur cejloński, kur siwy
53-60%
17
65-70%
Kur zielony
53-60%
18
65-70%
Bażant 
(Phasianus colchicus)
55-65%
21
74%
Bażant Uszak siwy
55-65%
23
70%
Bażanty: królewski
i japoński
55-65%
21
70%
Bażant nepalski
55-65%
21
70%
Bażanty: złocisty
i diamentowy
55-65%
18
70%
Bażant pawi
Palawański
55-65%
15
60-70%
Kuroczuby 
(zw.  Koklasy)
55-60%
23
70%

 

Warte zapamiętania. W całym procesie inkubowania, jajko z zarodkiem a potem płodem, oddycha poprzez mikropory w skorupce jajka. Zachowanie optymalnej wilgotności  ma wpływ na rozrost worka powietrznego umiejscowionego w tępym końcu jaja. Prawidłowo, przestrzeń z tlenem powinna zająć ok 30% wnętrza jajka na ostatnie 3 dni lęgu. To tutaj pisklę przebija się dziobem i zaczyna oddychać płucami. Potem zaczyna tłuc skorupę, żeby ją opuścić. 

Jak zwiększać wilgoć w wylęgarkach , inkubatorach, klujnikach jaj ?

Odpowiedź: dolewając do urządzeń wylęgowych wodę lub korzystając z wytwornic mgły zwanych foggerami lub nawilżaczami. Można także użyć grzałki zanurzonej w wodzie w odpowiednim pojemniku. Grzałka podgrzeje wodę co doprowadzi do szybszego jej wyparowania.

W fabrycznych inkubatorach kompaktowych zazwyczaj są wyznaczone miejsca na uzupełnienie ich wodą. W zależności od tego w jaki model jesteś zaopatrzony mogą być to: taca wodna zintegrowana z dnem aparatu do wylęgania, kanaliki wodne, specjalne pojemniki ze środkiem wodno chłonnym, podstawki  i naczynia.

Średnio, do małych wylęgarek dolewa się od 150ml do 250 ml wody ( od pół szklanki do całej). Taka informacja powinna się także znaleźć w instrukcji obsługi.

Jak sprawdzić ile wody się zmieści do tacy na wodę?

W bardzo prosty sposób. Zrób wstępny test. Przed włożeniem jajek wylęgowych, weź szklankę wody i nalej do pustego urządzenia. W ten sposób będziesz wiedzieć ile wody wystarczy do uzupełnienia.  

Co zrobić, gdy wilgotność inkubatora jest za duża ?

Odpowiedź: otwórz wylęgnik w celu usunięcia z niego nadmiaru pary wodnej lub otwórz wszystkie otwoty wentylacyjne lub wybierz wodę z tacki. Do wylania wody z inkubatorów można posłużyć się czystą ściereczką, watą, gazą. Zanurz w wodzie, odczekaj aż nasiąknie i wyjmij.

Częstotliwość uzupełniania wodą inkubatorów jaj

To jak często trzeba uzupełnić wodę zależy od:

  • poziomu wilgotności 
  • gabarytu wylęgarni  
  • wielkości komórek na wodę 

Ci, którzy posiadają wykluwacz z wbudowanym higrometrem lub wylęgnik z zewnętrznym auto uzupełniaczem cieczy mają ułatwione zadanie. W pierwszym wypadku jeden rzut oka na wskaźnik RH wystarczy, żeby wiedzieć czy jest potrzeba skorygowania ilości wody. W drugim zaś, dozownik sam uzupełnia tacę wodną, na zasadzie działania naczyń połączonych.  

Dla posiadaczy inkubatorów bez powyższych "bajerów" zasadniczo uzupełnia się płyn co 1- 2 dni na początku inkubacji i codzienne na etapie wykluwania (ostatnie 3 dni).

Czym mierzyć wilgotność w wylęgarkach ?

Przyrządem do pomiaru stężenia pary wodnej w powietrzu w komorze lęgowej i klujnikowej jest wilgotnościomierz ( higrometr ) . Może być to najtańszy wilgotnościomierz tarczowy lub nieco droższy bardziej czuły higrometr elektroniczny.

Zobacz jakie higrometry do inkubatorów polecamy w naszym sklepie.

Sposoby na prawidłową wilgotność w komorach lęgowych i klujnikowych

W czasie lęgu może dojść do sytuacji, że pomimo trzymania się instrukcji poziom wilgotności nie trzyma parametrów. Co robić?

W przypadku za małego % wilgoci w początkowej fazie wylęgania należy dolewać więcej wody.

Na ostatnim etapie, kluciu, można ratować się następująco:

  • do ścianek inkubatora można "przykleić" zmoczoną szmatkę lub nasączony wodą papier 
  • na spodzie inkubatora można w każdym jego rogu dostawić mały, dodatkowy pojemniczek

Uwaga: jeżeli w swoim inkubatorze używasz ceramicznych podstawek na wodę (w przypadku własnoręcznie zbudowanego inkubatora) zamień je na metalowe. One szybciej się nagrzewają i dzięki temu szybciej z nich paruje woda.

Złota zasada: im bardziej naczynie jest płaskie tym lepsze będzie parowanie ! Tu nie słup wody się liczy tylko powierzchnia.

Podsumowując, warto zauważyć jeszcze:  

  • Nie można przelewać inkubatora, żeby nie utopić zarodka.
  • Nie można wysuszyć klujnika, żeby pisklę nie przykleiło się do błony wyścielającej skorupkę.

W jednym i drugim wypadku pisklęta się nie wyklują.

Porażka lęgowa. 

Statystycznie w 98% za wynik lęgu odpowiada człowiek. Niepowodzenie to nie zawsze wina inkubatora. Prowadzenie wylęgania sztucznego z pomocą urządzeń trzeba się nauczyć. Po każdym problematycznym kluciu zaleca się rozbić niewyklute jajo. Po co? Autopsja jajka i zmarłego pisklęcia pozwoli na wyłapanie błędów spowodowanych np błędnymi wartościami wilgotności. Ta czynność nie należy to przyjemnych ...

Oznaki za dużej wilgotności w inkubatorach na jajka:

  • maziowata substancja oblepiająca płód i skorupę
  • niewyklute pisklę zlepione białkiem
  • zarodek z dziobem daleko od komory powietrznej jajka
  • przedwczesne wykluwanie

Oznaki za niskiej wilgoci:

  • płód jest przyklejony do błony wewnątrz skorupki
  • obumarcie pisklęcia jeszcze przed nakłuciem skorupy

 

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika o wilgotności w inkubatorach wiesz już jak postępować. Powyższa wiedza pozwoli Ci uniknąć problemów z lęgiem. Wiesz już, jak ważną rolę spełnia ten parametr na każdym etapie wylęgania !
 
Zajmujemy się dystrybucją urządzeń do hodowli drobiu od 2008 roku dlatego powyższe informacje nie są przypadkowe, są poparte wieloletnim doświadczeniem i wiedzą. Zaufaj profesjonalistom.  

 

Dla chętnych pogłębić swoją wiedzę w temacie wylęgania urządzeniami elektrycznymi przygotowaliśmy zestaw poradników o inkubacji.

Zapraszamy do lektury naszego poradnikiem ABC hodowcy przygotowanego specjalnie dla Ciebie. 

Nie popełniaj błędów lub ich nie powielaj.

Jak wykluwać gęsi i kaczki ?

Jak wykluwać kury i indyki ?

Jak lęc drób grzebiący ?

 

Zobacz naszą specjalną ofertę domowych inkubatorów, wylęgarek i klujników.

Wylęganie gęsi czytaj

Wylęganie kaczek czytaj

Wylęganie kur

 

 

Oferta wylęgarek dla kur i nie tylko wraz z cechami i cenami nami w naszym sklepie Darewit Z INKUBATORAMI tutaj

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy