Higiena i odkażanie

Odkażanie i dezynfekcja jaj do inkubacji i inkubatora wylęgowego Virkonem.

Do przeprowadzania odkażania pomieszczeń hodowlanych, budynków inwentarskich i ich wyposażenia, urządzeń hodowlanych oraz aparatów do klucia i jaj używanych do inkubacji proponujemy Virkon , wysoko skuteczny preparat dezynfekcyjny o szerokim spektrum aktywności wirusobójczej i bakteriobójczej, szczegóły poniżej.

Dlaczego TRZEBA dezynfekować jaja lęgowe i inkubatory

Istotnym warunkiem dobrych wyników w wylęgach jest odkażanie inkubatorów do klucia piskląt, przed i po inkubacji) oraz odkażanie jaj lęgowych wkładanych do aparatów lęgowych.

Jajka lęgowe zazwyczaj są brudne dlatego też powinny zostać oczyszczone i odkażone, aby pozbyć się wszelkich drobnoustrojów.

Nie zaleca się czyszczenia jajek poprzez mycie ich samą wodą, która jest "wzbogacona drobnoustrojami" i stanowi początek do namnażania się zarazków. Również niewskazane jest czyszczenie mechaniczne jaj (papierem ściernym) ponieważ usuwa się w ten sposób naturalną ochronę, którą jest warstwa woskowa (katikuła).

Zdecydowanie polecamy częste i systematyczne zbieranie jaj. Unikniemy wtedy mocnego ich zabrudzenia. Jednak odkazić jajka należy !

Ważne ! Odkażanie jaj powinno nastąpić w czystym pomieszczeniu tuż przed włożeniem jaj do inkubatora.

odkażanie jaj preparetem Virkon

Znane hodowcom są różne motody mycia i przygotowania jajek lęgowych i wylęgarek. Do dezynfekcji używa się: Virkonu, nadmanganianu potasu (nie polecamy bo brudzi i zabarwia wszystko), formaldehydu (formalina) lub poprzez naświetlanie promieniowaniem UV w specjalnych urządzeniach (te służą do dezunfejcji jaj spożywczych).

Ze względu na bezpieczeństwo użycia i niski koszt polecamy Virkon - jeden z najlepszych preparatów dezynfekująco myjących o bardzo dużym spektrum działania.

VIRKON to uniwersalny preparat dezynfekcyjny o szerokim zakresie wirusobójczego działania oraz dodatkowo o działaniu myjącym. Preparat ten jest uważany przez lekarzy weterynarii i zoologów oraz wielu profesjonalnych hodowców zwierząt za najlepszy preparat do dezynfekcji dostępny w naszym kraju. Vikon przeznaczony jest do stosowania w każdych warunkach weterynaryjnych, gdzie konieczne jest przeprowadzenie dokładnej i skutecznej dezynfekcji i sterylizacji.

Idealny do odkażania urządzeń do inkubacji jaj ptasich i urządzeń przeznaczonych do odchowu piskląt np. inkubatory, klujniki, wylęgarki, prześwietlarki jaj, odchowalniki.

Służy do usuwania bakterii z jaj wylęgowych przeznaczonych do sztucznych lęgów oraz zwalczania wirusów w wodzie pitnej dla drobiu i innych zwierząt hodowlanych. 

Stosuje się również do dyzynfekcji pomieszczeń dla zwierząt oraz wyposażenia np. klatki, woliery, kojce, sztuczne kwoki, sprzęt do pielęgnacji, naczynia i pojemniki służące do karmienia i pojenia zwierząt. Można stosować w obecności zwierząt - zalecany szczególnie w drobiarstwie i hodowli trzody chlewnej.

Sprawdza się bardzo dobrze w Służbie Zdrowia i Weterynarii, od prawie 10 lat na Polskim rynku przy braku doniesień o powstaniu szczepów opornych. Zarejestrowany i stosowany w kilkudziesięciu krajach świata na wszystkich kontynentach.

Warto zapoznać się z opisem poniżej.

VIRKON zabija na śmierć - bakterie, wirusy i grzyby !!!

Zalety stosowania środka odkażająco-myjącego

10-cio minutowy kontakt z preparatem to gwarancja skutecznej dezynfekcji ! Ten czas kontaktu to jeden z najkrótszych wymaganych dla skutecznej dezynfekcji spośród środków dopuszczonych do obrotu w Polsce.

Bezpieczny dla zwierząt i ludzi, nie zawiera w swoim składzie aldehydu glutarowego - substancji o udowodnionym działaniu drażniącym i alergizującym.

Bezpieczny dla środowiska - nie niszczy złóż biologicznych w oczyszczalniach ścieków; biodegradacja zgodna z normami UE.

Właściwości Virkonu

Virkon w zalecanych stężeniach wykazuje silne działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Ma udowodnione wysokie działanie m.in. na WZW, HIV/AIDS, Pseudomonas, salmonelle, gronkowce - ponad 300 szczepów bakterii i 18 rodzin wirusów). Preparat jest produkowany w postaci jasnoróżowego proszku, dobrze rozpuszczalnego w letniej wodzie. W stężeniach roboczych nie posiada właściwości drażniących, jest mało toksyczny i nie powoduje odczynów alergicznych. Może być stosowany w obecności zwierząt. Nie niszczy odkażanych powierzchni i sprzętu. W środowisku ulega biodegradacji. Roztwory użytkowe posiadają odczyn kwaśny (pH 1% roztworu = 2,6).

Wskazania do użycia dezynfekcji Virkonem

Virkon jest zalecany do mycia i dezynfekcji:

 • Pomieszczeń dla zwierząt, podłóg, ścian oraz wyposażenia np. koryta, klatki, woliery, kojce, sztuczne kwoki, sprzęt do pielęgnacji;
 • Urządzeń do inkubacji jaj ptasich i przeznaczonych do odchowu piskląt np. inkubatory, klujniki, wylęgarki, prześwietlarki jaj, odchowalniki i odchowalnie
 • Odkażania pomieszczeń w obecności zwierząt
 • Naczyń i pojemników służących do karmienia i pojenia zwierząt
 • Jaj wylęgowych przeznaczonych do sztucznej inkubacji.
 • Wody pitnej dla drobiu
 • Skorupek jaj przeznaczonych do spożycia przez ptaki (Salmonella).
 • Środków transportu dla zwierząt ( transporter );
 • W ogniskach chorób zakaźnych
 • Zanieczyszczonych narzędzi, wyposażenia weterynaryjnego i zootechnicznego wykonanego z różnych metali,
 • wszystkich rodzajów tworzyw sztucznych oraz gumy;
 • Dezynfekcja butów i kół pojazdów
 • Rutynowa dezynfekcja wszystkich powierzchni, ziemi, drewna, betonu i wyposażenia ruchomego

Działanie

VIRKON może być stosowany między innymi do zwalczania salmonelozy, pasterelozy, kolibakteriozy, wirusów pryszczycy, ptasiej grypy o wysokiej zjadliwości, wścieklizny, klasycznego i afrykańskiego pomoru świń, TGE, choroby Aujeszky'ego, rzekomego pomoru drobiu, choroby Mareka, choroby Gumboro, zakaźnej anemii kurcząt, zakaźnego zapalenia krtani i tchawicy, zakaźnego zapalenia oskrzeli oraz białaczki u drobiu grzebiącego, reowirusowej choroby kurcząt i chorobotwórczych grzybów. Preparat wykazuje działanie grzybobójcze, m.in. na Aspergillus fumigatus, Candida albicans, Trichophyton mentagrophytes, Microsporum canis.
Niezależne badania wykonane w czołowych ośrodkach Anglii, USA, Japonii, Australii, Szwecji, Niemiec i Polski potwierdzają wirusobójcze działanie preparatu wobec wszystkich z osiemnastu przebadanych rodzin wirusów, w tym m.in. w stosunku do wirusa grypy koni, ronienia klaczy, zapalenia tętnic koni, niedokrwistości koni, białaczki bydła, pomoru bydła, choroby pęcherzykowej świń, choroby cieszyńskiej świń, choroby skokowej owiec, nosówki, zapalenia mózgu lisów, parwowirozy psów, choroby aleuckiej norek, ostrej posocznicy karpi oraz posocznicy krwotocznej pstrągów. Udowodniono również działanie bakteriobójcze wobec wszystkich z ponad 90 przebadanych szczepów bakterii.

Sposób użycia

Bardzo prosty w użyciu - wystarczy rozpuścić odpowiednią ilość preparatu w letniej wodzie, aby uzyskać roztwór roboczy VIRKONU. Skażone powierzchnie można dezynfekować przez zmywanie roztworem roboczym Virkonu, lub mechanicznie przez spryskiwanie. Małe przedmioty można dezynfekować przez zanurzenie w roztworze na czas 10 minut. Po zakończeniu dezynfekcji powierzchnie przepłukać wodą. Maksymalny czas działania roztworu na powierzchnie metalowe wynosi 30 minut. Preparat posiada w składzie barwny wskaźnik, co bardzo ułatwia kontrolowanie jego skuteczności - utrata koloru płynu świadczy o konieczności sporządzania nowego roztworu. Virkon należy stosować na powierzchnie wstępnie oczyszczone i umyte, zarówno do przeprowadzenia dezynfekcji profilaktycznej jak i w warunkach zagrożenia epizootycznego.

Dezynfekcja profilaktyczna: stosować roztwór 0,5-1 % (5/10g w 1 litrze wody). Czas działania 30 - 60 minut.

Dezynfekcja wody pitnej dla drobiu: 0,1% (1g na 1 litr wody).

Do dezynfekcji jaj wylęgowych: roztwór 0,5-1 % (5/10g na 1 litr wody) w formie drobnokroplistego oprysku lub przez zanurzenie w roztworze na kilka sekund. Po10 minutach opłukać w wodzie i osuszyć.

Przy dezynfekcji powierzchni pomieszczeń i sprzętów bez zwierząt należy użyć roztworu 2% (20g na 1 litr wody), 200-300 ml/m2. Po odkażaniu powierzchnie i sprzęty należy dokładnie spłukać wodą. Przy metodzie zamgławiania roztworem 0,5-1% (5/10g w 1 litrze wody) w obecności zwierząt stosuje się 1 litr roztworu na 100m3 pomieszczenia.

Dezynfekcja w ogniskach chorób zakaźnych: stosować roztwór 2% (20g na 1 litr wody), 300 ml/m2. Czas działania 60 minut.
W zwalczaniu wirusa pryszczycy preparat jest skuteczny już w rozcieńczeniu 1:1300, zalecane stężenie 0,5-1% (5/10g w 1 litrze wody) Czas działania 30-60 minut.
W zwalczaniu wirusa o wysokiej zjadliwości (H5N1) ptasiej grypy, preparat jest w pełni skuteczny w rozcieńczeniu 1:800 i 1:1000 przy dużej ilości zgonów, zalecane stężenie 1% (10g na 1 litr wody), 300-500 ml/m2. Pozostawić preparat na odkażanej powierzchni do całkowitego wyschnięcia. Czas działania 60 minut.

Baseny i maty dezynfekcyjne: roztwór 0,5-2% (5-20g na 1 litr wody), który należy wymieniać codziennie.

Preparat może być nanoszony na odkażane powierzchnie poprzez mycie, wycieranie, natryskiwanie za pomocą butelki z atomizerem czy spryskiwaczem lub zamgławianie z użyciem aparatów ciśnieniowych.

Warunki przechowywania i trwałość

Virkon należy przechowywać tylko w oryginalnych opakowaniach w chłodnych i suchych pomieszczeniach. Fabrycznie zamknięty preparat może być przechowywany przez 3 lata, lecz nie dłużej niż data na opakowaniu. Otwartą saszetkę z preparatem należy zapiąć klipem lub mocno zwinąć i nałożyć gumkę, następnie saszetkę z proszkiem zamknąć szczelnie w słoiku. Tak zabezpieczony preparat można przechowywać do 3 miesięcy.

Roztwory robocze preparatu należy zużyć w całości po sporządzeniu - nie przechowywać.
Preparat w roztworze wodnym działa na zasadzie wymiany jonowej, po 4-6 godzinach następuje równowaga w roztworze a zanik różowej barwy świadczy o utracie skuteczności odkażania, czyli Virkon przestaje działać.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, o konieczności odkażania lęgowych jaj i klujników.

Nawet taki mały zabieg czyszczący może zwiększyć wylęg !

Środek Virkon możesz zakupić w naszym sklepie darewit. Mamy w opakowaniach 200 gram dla drobnego hodowcy i w pojemnikach 5 kg dla dużych ferm

ZOBACZ

Virkon saszetka 200g tutaj

Virkon wiaderko 5kg tutaj

Tagi: odkażanie jajek lęgowych, dezynfekcja i mycie inkubatorów jaj, Zabiegi przed wsadzeniem jajek do wylęgarki

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy