Oświetlenie terrarium

Dbamy o światło w terrarium w dzień i w noc

Spis treści:

 • Wstęp
 • Co robić, żeby gady były zdrowe i szczęśliwe
 • Żarówki dzienne do terrarium
 • Przewodnik po żarówkach Exo Terra
 • Terrarystyczne żarówki dzienne Helios
 • Żarówki nocne do terrarium
 • Świetlówki UV
 • ABC świetlówek z UVB Exo Terra
 • Żarówki LED i NANO
 • Lampy metahologenowe zwane domowymi Słońcami
 • Podsumowanie
Oświetlenie terrarium żarówki dzienne, nocne, UV - sklep darewit

 

Zanim rozpoczniesz hodowlę wybranego przez ciebie gada, płaza, pajęczaka czy innego przedstawiciela świata zwierzęcego ZAWSZE  powinieneś zapoznać się z warunkami panującymi w jego środowisku naturalnym. 

Po co ta wiedza ? Żeby nie łamać ogólnie przyjętych zasad humanitarnego chowu, o których poniżej.

Zasada 1 : nie szkodzić zwierzakowi !

Zasada 2: W terrarium trzeba stworzyć podobne lub porównywalne warunki środowiskowe, takie w jakich w naturze bytuje osobnik, którym się będziemy opiekować.

Zasada 3: Należy dobrać odpowiednią wielkości terrarium do rozmiarów zwierzęcia i ilości zwierząt. Zapewnić optymalny mikroklimat, który będzie sprzyjał zdrowiu i indywidualnym potrzebom jaszczurek, ptaszników, modliszkom czy żółwiom. Ważne jest też umieszczenie zbiornika w odpowiednim miejscu w mieszkaniu. Wszystko powyższe ma znaczenie  dla prawidłowego i zdrowego rozwoju hodowanych zwierząt. W tym artykule skupimy się nad światłem jakie powinno towarzyszyć gadom w terrariach.

Do oświetlenia terrarium stosuje się wyprodukowane specjalnie dla gadów żarówki: światła dziennego, żarówki światła nocnego, żarówki oświetlające punktowe tzw. lustrzanki lub spot-y, świetlówki promieniujące zakresem fal UVB, żarówki "miękkiego światła" neodymowe i słoneczka domowe.

Nie zalecamy stosowania u jaszczurek, żółwi, pająków czy płazów żarówek kupionych w supermarketach. Każdą gadzią żarówkę kupuj w sklepach terrarystycznych! Nieodpowiednia żarówka dla agamy, kameleona czy żółwia może skutkować utratą zdrowia Twojego pupila.

Terrarystyczne żarówki, a co za tym idzie oświetlenie zwierzęcia, cechują: odpowiednio dobrane parametry: moc, jasność świecenia, kąt rozsyłu światła i również moc cieplna jaką wytwarzają ! Trzeba dodać, że ogromna rzesza żarówek do terrariów, z nielicznymi wyjątkami, wydziela ciepło! Dlatego żarówki mogą także pełnić rolę grzejnika w terrarium i ogrzewać zwierzątka.

Żarówki dzienne dla gadów, płazów i małej egzotyki

Największa europejska firma Exo Terra znana wszystkim hodującym jaszczurki, węże, owady czy płazy w swojej ofercie ma do wyboru żarówki dzienne w wielu wariantach. Nie dziwi nas, że opiekun danego gatunku może mieć problem z doborem właściwej żarówki. Pomożemy rozwiązać dylematy kupujących.

Poniżej przewodnik po żarówkach Exo Terra. Uwaga: powtarzające się w nazwach żarówek słowa Basking Spot - oznacza, że jest to żarówka kierunkowa o punktowym naświetlaniu miejsca w terrarium. Promień światła można skierować i utworzyć jaśniejszy punkt terrarium, gdzie gadzina plażuje na wyspie.

Exo Terra przewodnik żarówki dzienne dla gadów terrarium - sklep darewit

 • Exo Terra Intensive Basking Spot (dawna nazwa Sun-Glo Tight Beam) to żarówki przeznaczone dla gatunków pochodzących ze stref mocno nasłonecznionych. Intensywność światła jest zbliżona do światła słonecznego na pustyni. Jeżeli hodujesz żółwia pustynnego, promienistego lamparciego - to tą żarówkę powinieneś zakupić. Również jest potrzebna przy opiece nad: agamą brodatą, scynkiem olbrzymim, kameleonem jemeńskim, waranem białogardłym, gekonem żółtogłowym, Phylkomedusą. Ogólnie w terrarium pustynnym.
 • Exo Terra Daylight Basking Spot to żarówki dzienne dla zwierząt żyjących w naturze w warunkach półpustynnych, sawannowych. Światło nie jest mocno intensywne, ale wystarczające do oświetlenia terrarium. Polecamy opiekunom legwana pustynnego biczogona, agamy kołnierzastej, anolisa karolińskiego, scynka i innych. Dawna nazwa tej żarówki to Sun Glo.
 • Exo Terra Daytime Heat Lamp Neodymium (d. nawa Sun-Glo Neodymium)- żarówki cechuje rozproszone światło z zawartością neodymu. Źródło światła ładnie obejmuje swoim zasięgiem całe terrarium równocześnie. Efekt słońca, które przechodzi przez konary drzew. Światło nie razi. Dodatek neodymium pozwala oglądać osobniki i rośliny w ładniejszym wydaniu. Zostają one "wybarwione", kolory są bardziej intensywne. Polecamy do terrarium ze zwierzętami, które nie potrzebują punktowego oświetlenia. Polecamy dla gekonów, żab, węży.
 • Exo Terra Swamp Basking Spot - tą specjalną żarówkę terrarystyczną poleca się wszystkim hodowcom żółwi wodnych, wodno-lądowych, palludarium o mokrym środowisku. Najważniejszym jej atutem jest wytrzymałość na chlapnięcia wodą jakie mogą zdarzyć się w zbiorniku z żyjącymi "mokrymi" zwierzętami, w basenach, na wilgotnym podłożu. Jak zapewnia producent szkło jest mocne i odporne na wilgoć.
 • Exo Terra Halogeny Basking Spot - to żarówki o bardzo silnym świeceniu z jednocześnie silnym grzaniem. Z reguły stosuje się ten rodzaj żarówek jako grzewcze. Mają spektrum światła dziennego i podczerwień. Polecamy do średnich i dużych zbiorników. Dla gatunków, którym nie przeszkadza silny strumień świetlny. Uwaga: halogeny występują z różnym gwintem E27 i GU10.
 • Exo Terra Reptile Vision - to świetlówka, której parametry świecenia są przewidziane dla każdego gada. Dostosowana do receptorów gadziego widzenia. Można ją stosować jako baza światła. Nie grzeje tylko świeci.

Terrarystyczne żarówki dzienne Helios

W naszej ofercie znajdziesz żarówkę światła dziennego Helios, która zastępuje światło dnia słonecznego,   emituje UVA potrzebne zwierzętom do prawidłowego działania funkcji metabolicznych i aktywności. Jest to tańszy zamiennik lamp Exo Terra Sun Glo i Zoo Med Daylight Blue Reptile Bulb.

żarówka dzienna do terrarium - darewit.pl

Tą lampę wykonano ze specjalnego rodzaju szkła. Żarówka została zabarwiona w masie szklanej, nie malowana, dlatego nie wydziela szkodliwych gazów i toksyn ! Co znaczy masa szklana? Nie wdając się w szczegóły, surowce do produkcji szkła są podgrzewane i topione w bardzo wysokiej temperaturze ( ok 1200-1300 C) w piecach hutniczych. Osiągają płynną konsystencję. Do tej "cieczy" dodaje się (lub nie) kolorowe barwniki. Po uformowaniu np. bańki żarówki i ostygnięciu masy, szkło jest kolorowe lub "białe".

Dzięki zabarwieniu szkła, bańka żarówki dla gadów powoduje korekcję emitowanego światła do barwy naturalnej słonecznej. Światło o tej barwie nie męczy wzroku, oddaje naturalne kolory. Polecana do hodowli zwierząt w terrariach w celu polepszenia oświetlenia, zachowania cyklu dziennego zwierząt. Polecamy stosować tą żarówkę dla gatunków, które przebywają w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Żarówka wyposażona w odpowiedni żarnik dostarcza promieniowanie UV-A co zapewnia prawidłowy rozwój gadów i płazów, polepsza ich psychikę.

Jasne Światło podkreśla również naturalne ubarwienie pupili mieszkających w zamknięciu. Zaleca się stosowanie tych żarówek w terrarium o małych gabarytach gdzie nie ma możliwości umieszczenia promiennika grzewczego na podczerwień (zbyt niska wysokość terrarium). W celu zachowania cyklu dnia i nocy oraz docieplenia terrarium na dzień stosuj żarówkę światła dziennego, a na noc żarówkę światła nocnego.

Żarówki ze światłem dziennym UVA dla gadów i płazów

kupisz w naszym sklepie terrarystycznym

Żarówka dzienna Helios do terrarium

Żarówki nocne dla węża, żółwia, ptasznika i innych

W naszej ofercie znajdziesz żarówkę nocną Helios. Przeznaczenie: jako źródło światła dla zwierząt o nocnej aktywności i trybie życia. Można ją stosować przez całą dobę, jeżeli zachodzi taka konieczność. żarówka nocna do terrarium - darewit.pl

Jest to odpowiednik żarówek EXO-TERRA Night Glo, Night Heat i Zoo Med Night Light Red Reptile Bulb. Helios żarówka nocna jest wyprodukowana z czerwonego szkła, i tak jak w przypadku żarówek dziennych nie jest malowana. Barwa czerwonego szkła powstaje już na linii produkcyjnej. Barwienie masy szklanej. Podczas użytkowania żarówek czerwonych nie wydzielane są szkodliwe substancje, jest bezpieczna dla zwierzęcia i opiekuna. Nie wpływa negatywnie na zdrowie zwierząt i nie blokuje emisji ciepła. Powstające ciepło porównywalne jest ze zwykłą żarówką wolframową o takiej samej mocy.

Emitowane światło rubinowe (czerwone) idealnie nadaje się do nocnych obserwacji zwierząt w terrarium oraz stymuluje gady i pająki do intensywnego życia, bez zakłócania normalnego cyklu. Korzystnie wpływa na zachowania rozrodcze u płazów i gadów. Żarówkę tą można również  połączyć z promiennikami podczerwieni rubinowymi lub przeźroczystymi zastępującymi światło słoneczne, dla zachowania całodobowego cyklu dnia i nocy, przy utrzymaniu wymaganych temperatur. Z życia wzięte: jaki kolor ma zachodzące Słońce? My odpowiadamy: czerwony. A ty jak odpowiesz? Właśnie tu tkwi fenomen tych czerwonych żarówek nocnych. Najbardziej jak się da emitują zmierzch i barwę otoczenia zachodzącego słońca. Tego zwierzęta potrzebują w terrarium: kolorów, które mają zakodowane w genach, nawet jeżeli urodziły się w niewoli.

Nocne żarówki dostępne są w naszym sklepie

kupisz w naszym sklepie terrarystycznym

Helios żarówka nocna do terrarium

Żarówki nocne Exo Terra - czerwone night i niebieskie blue

exo terra żarówki nocne do terrarium darewit

Od wielu lat polecamy terrarystom nasze polskie żarówki na noc firmy Helios. I nadal będziemy to robili. Nasze wieloletnie doświadczenie wskazuje, że warto.

Nie zapominamy jednak o żarówkach nocnych Exo Terra, które też mamy w ofercie. Wiemy, że mają swoich stałych klientów, których zachęcamy do wypróbowania polskich produktów ! Niemiecki koncern Hagen pod marką Exo Terra ma do wyboru żarówki świecące na czerwono (także grzejące) i żarówki dające poświatę niebieską (producent nazwał ją księżycową). Ta niebieska barwa ma przypominać zwierzętom ich świat na zewnątrz, po zachodzie Słońca. Dużym atutem żarówek Night Light ExoTerra jest podłużny kształt (T10). Pomocne są w używaniu w niewielkich gabarytowo terrariach, gdzie nie możliwości stosowania innych żarówek nocnych. Z niebieskich żarówek skorzystają pewne grupy zwierząt terrariów, które nie potrzebują nadmiernego oświetlenia. Polecamy dla hodowców gekonów aktywnych wieczorem i żerujących nocą. Nocne węże, pająki i niektóre płazy też będą zadowolone.

Żarówka lustrzanka, reflektor, spot do terrarium

Dla prawidłowej termoregulacji gadów i płazów proponujemy punktowe (reflektorowe) promieniowanie światła. Przedstawiamy dzienną żarówkę reflektorową Reflektor SPOT ZOO. Zastępuje ona światło dnia słonecznego. Potocznie żarówki w kształcie "grzybka" nazywane są przez terrarystów lustrzanką, potem lub lampą słoneczną. Jest to polski odpowiednik żarówki Beam Tight ExoTerra.

żarówka punktowa, lustrzanka do terrarium

Żarówki punktowo kierunkowe SPOT, to doskonałe źródło oświetlenia przeznaczone do stosowania we wszelkiego rodzaju wiwariach i terrariach. Lampy reflektorowe to wydajne źródła światła o szerokim spektrum UV. Ich cechą charakterystyczną są: bardzo dobry współczynnik oddawania barw ( rzędu 100 Ra), i ciepła temperatura barwowa (2700-2800 K).

Niewątpliwie atutem jest reflektor o odpowiednim kształcie, który podwójnie odbija emitowane światło. Uzyskana wiązka świetlna efektywniej oświetla punkt / miejsce w wybranym miejscu terrarium.

Kąt padania ok 60 stopni. Spektrum świetlne zapewnia bardzo dobre samopoczucie gadów a wytwarzane ciepło "imitacja słońca" jest całkowicie bezpieczne. UWAGA: żarówka reflektorowa ze światłem dziennym podnosi temperaturę powietrza w pomieszczeniu terraryjnym. Działa powierzchniowo, nie działa jak promiennik podczerwieni ! Promienniki z podczerwienią wysyłają ciepłe promienie podczerwone, które przenikają w głąb nagrzewanego organizmu lub obiektu. Proszę nie mylić spota z promiennikiem.

Zastosowanie żarówek SPOT:

 • zapewniają optymalne warunki świetlne dla życia i ekspozycji gadów, płazów i pająków
 • żarówki reflektorowe dostarczają światło i punktowo ciepło
 • zapewniają odpowiedni mikroklimat dla żółwi wodno-lądowych, płazów, krabów, owadów - w szczególności szarańczaków
 • zastępując promieniowanie słoneczne, stymulują zachowania rozrodcze  oraz pomagają w lepszej przemianie materii
 • do małego terrarium polecamy małe spoty o średnicy bańki 63 mm R63 i mocy 40 W lub 60 W
 • do większych terrariów (od 100 litrów) polecamy stosowanie spotów w większych bańkach o średnicy 80 mm R80 lub 95 mm R95, o mocach 60 W, 75 W lub 100 W

Żarówkowe spoty kup tanio w naszym sklepie

kupisz w naszym sklepie terrarystycznym

Lustrzanki, spoty dział Terrarystyka

UVB Świetlówki Exo Terra, misja słońce w terrarium

Poza żarówkami dziennymi i żarówkami nocnymi w terrarium powinno się także stosować świetlówki tym osobnikom, które tego wymagają. Poza nielicznymi wyjątkami większość gadów, płazów, pająków, mięczaków, owadów itd potrzebuje do życia światła słonecznego. Szczególnie tym, które trzymamy w zbiornikach hodowlanych, faunariach, boxach plastikowych, faunaboksach. Te spiralne żarówki UV Reptile mają na celu "odtworzenie" promieni słonecznych, jakie docierałyby do zwierząt żyjących na wolności. Każda ze świetlówek ma swoje cechy, parametry, spektrum światła, aby jak najdokładniej imitować naturalne środowisko.

Po co stosuje się świetlówki UV w terrrarium, wiwarium, palludarium? Najprościej mówiąc, żeby zwierzęta nie chorowały! Niedobór promieniowania w zakresie widma UVB powoduje krzywicę, nieprawidłowo funkcjonuje metabolizm, źle trawią pokarm, nie są aktywne i niechętnie się rozmnażają. Należy jednak pamiętać, że nadmiar UVB też może szkodzić. Ze względu na odmienne wymagania oświetleniowe gadów pustynnych w stosunku do tych żyjących w zacienionych i wilgotnych lasach deszczowych, dostępne są świetlówkowe żarówki, z różnym poziomem emisji UVB i UVA.

Poniżej przedstawimy na przykładzie świetlówek Reptile Exo Terry różnice w spectrum widma i zalecenia producenta, lidera w terrarystyce.

Uwaga zalecenie: żarówka powinna być wymieniana co pół roku świecenia. Dlaczego? Ponieważ w świetlówce, po tym terminie, emisja promieniowania UV jest zbyt mała dla zwierząt, z powodu wypalenia się specjalnego gazu wewnątrz świetlówki. Świetlówka będzie świecić, ale niestety bez wartości dla zwierzątek. Za pomocą świetlówek Reptile dostarczana jest zwierzętom porcja promieniowania UVB, która stymuluje syntezę witaminy D3 naszych pupili. Działa jak Słońce na ludzi, nam też potrzebna jest witamina D3 :)

Exo Terra świetlówki Reptile UVB żarówki z UV przewodnik

ABC świetlówek Exo Terra w wersji kompaktowej poniżej.

Exo Terra NATURAL LIGHT (dawniej Repti Glo 2.0) – żarówka o pełnym spektrum promieniowania UV, dla wszystkich gadów i płazów strefy umiarkowanej. Odpowiednia dla węży (np. pyton, boa, zbożowy, pończosznik), większości płazów takich jak żaby (rzekotki), ropuchy czy salamandry oraz gekonów (lamparci, scynkowy, grubo ogonowy). Można stosować dla zwierząt nocnych w celu zachowania cyklu dobowego. Emituje podstawowy rodzaj światła o dużej jasności w zakresie widma widzialnego, z wysokim współczynnikiem oddawania barw, przy zwiększonym poziomie promieniowania UVA. Świetlówki Natural Light dostępne są w dwóch mocach: 13W oraz 25W. Mają gwint E27. Emisja UVA 25%, emisja UVB 2%. Ciekawostka: tą świetlówkę dla gadów można stosować do uprawy roślin i jako światło dla ptaków. Dlaczego? Ze względu na jasność barwy ( 6700K) i szerokie spektrum UV.

Exo Terra Reptile UVB 100 (d. Repti Glo 5.0) – żarówka przeznaczona jest dla wszystkich gadów strefy tropikalnej i subtropikalnej. Emisja fal UVB o natężeniu średnim, podobnie jak ma to miejsce w cienistych obszarach lasu deszczowego (warunki tropikalne). Zwierzęta pochodzące z tej strefy otrzymują stosunkowo małą dawkę promieniowania UV, ponieważ bezpośrednie światło słoneczne nie dociera do miejsc ich bytowania. Gęste korony drzew utrudniają "słońcu" dotarcie do podłoża. Duże liście również zatrzymują "światło".

Polecamy tą świetlówkę żarówkę dla hodowców takich gatunków jak: legwan, bazyliszek, agama błotna, gekon madagaskarski, anolisy, scynki, kameleon rajski ( lamparci ), żółw leśny. Dla płazów: drzewołazy, rzekotki, salamandry oraz krabów, pająków, szarańczaków i modliszkowatych. Świetlówki Reptile UVB 100 dostępne są w dwóch mocach: 13W i 25W. Gwint E27. Emisja UVA 30%, emisja UVB 5%.

Exo Terra Reptile UVB 150 (dawniej Repti Glo 10.0) Świetlówkę kompaktową cechuje wysoki poziom emisji promieniowania UVB. Podobny do mocno nasłonecznionego stepu, prerii, sawanny. Przeznaczenie: dla wszystkich zwierząt środowiska półpustynnego i suchego. Od gadów, przez płazy do stawonogów. Środowisko półpustynne otrzymuje większą niż inne obszary dawkę bezpośredniego światła słonecznego z powodu niewielkiej ilości chmur, niskiej wilgotności powietrza i braku wysokiej roślinności oferującej cień. Gady żyjące na stepie, na sawannie otrzymują większą dawkę promieni UV-B niż gady żyjące w klimacie umiarkowanym.

Szczególnie polecamy dla legwana oboźnego, trepidura maskowego, żółwia stepowego, żówia greckiego, żółwia śródziemnomorskiego, warana stepowego. Parametry: dwie moce: 13W i 25W, gwint E27, emisja UVB 10%

Exo Terra Reptile UVB 200 (nowa wersja 10.0) Ta świetlówka kompaktowa dostarcza bardzo wysokiego poziomu promieniowania UVB. Podobnie jak na bardzo mocno nasłonecznionej pustyni. Przeznaczenie: dla wszystkich gadów środowiska pustynnego. Środowisko pustynne otrzymuje najsilniejsze promieniowanie UV, dużo większe niż w pozostałych miejscach globu. Obszar pustynny to bardzo uboga roślinność, upał i skwar, brak miejsca do schronienia się przed Słońcem. Pozostaje tylko zakopywanie się piachu i szukania tam ochłody. Gady żyjące na pustyni otrzymują dużo większą dawkę promieni UV-B niż gady żyjące w innych środowiskach. Reptile UVB 200 szczególnie polecamy dla: agamy brodatej, agamy pustynnej, agamy kołnierzastej, scynki, legwana brązowego (pustynnego), biczogona, molocha straszliwego, warana pustynnego, kameleona jemeńskiego, jaszczurek pustynnych Stepniarka piaskonurek (Meroles anchietae), żółwia pustynnego i lamparciego, arabskiego boa piaskowego (Eryx Jayakari) oraz phylomedusy. Ciekawostka: gekon pustynny Pachydactylus Rangei (Palmatogecko Rangei) pomimo, że żyje na nubijskiej pustyni jest zwierzęciem aktywnym tylko w nocy :). Parametry: dwie moce: 13W i 25W. Gwint E27. Emisja UVB 15%. Świetlówka wybitnie przeznaczona dla zwierząt wymagających bardzo bardzo dużej wiązki promieniowania UV-B. Dla typowo pustynnych gatunków.

Wybór świetlówek UV w naszym sklepie

kupisz w naszym sklepie terrarystycznym

Exo Terra ŚWIETLÓWKA UV

Lampy rtęciowe zwane domowymi Słońcami do terrarium

Exo Terra lampy UVB żarówki domowe słońca dla gadów

Żarówki rtęciowe to specyficzne żarówki tzw. domowe słoneczka. Są one nazywane błędnie przez niektórych metahologenowymi ( a to już inny segment żarówek). W przeciwieństwie do opisywanych powyżej żarówek, rtęciówki mają 2 żarniki. Żarnik UV odpowiada za emitowanie promieniowania ultrafioletowego i żarnik wolframowy emitujący ciepło. My nazywamy te żarówki kombajnami. Dają światło białe z jednoczesną emisją spektrum światła w zakresie UVA i UVB.

Polecamy je wszystkim gadzim hodowcom, którzy opiekują się osobnikami w rozmiarze XL. Z tych żarówek korzystają przede wszystkim opiekujący się gadem, żyjącym w luksusowo dużym zbiorniku. To konieczność! Lampy UV wytwarzają i dużo ciepła, i dużą dawkę promieniowania UV-B + UV-A. Przy stosowaniu tych słonecznych żarówek zalecamy rozwagę i zachowywanie odpowiedniego dystansu.

Bardzo ważne: ten rodzaj lampy wymaga stosowania specjalnych opraw. Pozycja pracy żarówek: pionowa !!! Te lampy UV dostępne są w mochach od 75 W do 300 W.

W sklepie terrarystycznym Darewit z Warszawy mamy też lampy 2w1 i 3w1

duży wybór lamp UVB

Nowe technologie w terrarium: Żarówki LED i żarówki NANO

Exo Terra żarówki nano i led dla gadów płazów w terrarium

Rozwój technologiczny w dziedzinie oświetlenia nie omija także terrarystyki. Żarówki wykorzystujące diody Led, nie mylić z paskami lub taśmami ledowymi, zyskują na popularności. Ma to związek ze stale rosnąca miniaturyzacją wszystkiego co się da. Zazwyczaj takie żarówki stosuje się do oświetlenia i doświetlenia stref w bardzo małych terrariach. Dużym atutem są wymiary żarówek i ograniczenie poboru prądu. Najmniejsze mini żarówki mają wielkość ok 6 cm, zatem mogą być używane przez opiekunów żyjątek w bardzo niskich pojemnikach (poniżej 30 cm). Niestety dla hodowców większych okazów raczej się nie sprawdzą. W przypadku kiedy chcesz oświetlić górną warstwę terrarium, wśród listowia czy liany możesz spróbować użyć tych żaróweczek. Polecamy w celu doświetlania miejsc ciemniejszych w pojemniku. Żarówki LED i żarówki NANO kupisz w naszym sklepie.

Zobacz czego jeszcze potrzebujesz do terrarium

oprócz żarówek

Pamiętaj, że do żarówki będzie potrzebna Ci lampa (obudowa), w której umieścisz żarówkę. 

W naszej ofercie duży wybór lamp, opraw, kloszy do terrarium

Poza standardową żarówką dzienną lub nocną, świetlówką UV, i innymi źródłami światła, w terrarium należy zainstalować źródło ciepła. Do ogrzewania terrarium stosuje różne akcesoria. Dla zwierząt terrariowych zawsze będziemy polecać promienniki podczerwieni! Dają efektywne ciepło, 90% prądu zamienia się na ciepło! Promienniki cieplne występują w postaci specjalistycznych żarówek terrarystycznych z podczerwienią. Mogą dawać światło ( w różnych barwach) lub grzać bez światła (promienniki ceramiczne = emitery). Porada : promiennik cieplny umieszcza się w jednym z rogów zbiornika, na 1/3 jego długości. Stosuj je wtedy, kiedy potrzebujesz oświetlić terrarium z jego jednoczesnym ogrzaniem.

Dowiedz się więcej, łap wiedzę za darmo, Zapraszamy do przeczytania naszych opracowań.

 

Więcej na temat opieki nad gadami płazami

 

Zapraszamy do naszego sklepu terrarystycznego, działamy nieprzerwanie od 2008 roku.

Uzyskasz u nas pomoc w doborze odpowiedniego produktu dla swojego pupila

 

 


Tagi: Wszystko o oświetleniu żółwia agamy kameleona ptasznika węża, porównanie żarówek terrarystycznych, ABC lamp dla gadów, płazów, pajęczaków, jaka żarówka dla gekona? jaka żarówka dla żółwia, jaka żarówka dla warana, sposób na doświetlenie gada, Jak oszczędzać w terrarystyce, lampy i żarówki UVB poradnik.


Zabraniamy kopiowania zdjęć oraz artykułu w całości lub w części BEZ ZGODY administratora strony i właściciela frimy darewit.pl. Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze.

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy