Ogrzewanie w terrarium

 

 

 

 

Promienniki podczerwieni Infrared Lamp

IR Lamp.

 
 

Najczęściej do ogrzewania terrarium stosuje się specjalnie do tego celu wyprodukowane, żarówki zwane promiennikami podczerwonymi. Promienniki inaczej nazywamy:  lampa grzejna, emiter ciepła, lampa nagrzewająca.

 

 
Zasada działania promienników opiera się na wykorzystaniu podczerwieni krótkofalowej (IR-2) o długości fal w zakresie  1200-1400 nm, która jest najbardziej efektywna. Podczerwień wytwarzana przez promienniki to nic innego jak promieniowanie cieplne. Promieniowanie podczerwone jest odczuwalne jako ciepło, zatem stosowanie lamp o takich właściwościach doskonale nadaje się do ogrzewania samego terrarium, ale również ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dla gadów czy płazów.
 
Działanie podczerwieni = ciepła polega na pobudzaniu receptorów cieplnych
znajdujących się w skórze zwierzęcia. Ciepło penetruje tkankę skórną i kostną,  rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi, dostarcza ciepła niezbędnego dla aktywności i zwiększenia metabolizmu,  hamuje reakcje zapalne, nagrzewa ciało w głąb a nie tylko na powierzchni skóry.
 
Promienniki podczerwieni to doskonałe źródło całodobowego promieniowania cieplnego. W zależności od wielkości, miejsca ustawienia terrarium i warunków panujących na zewnątrz należy dobrać odpowiednią moc promiennika. Promienniki doskonale nadają się dla pustynnych i tropikalnych gadów, płazów, pająków, skorpionów.  
 
Do terrarium proponujemy promienniki podczerwieni polskiego producenta firmy z 80 letnim stażem w produkcji żarówek, znanej od wielu lat, lidera w produkcji żarówek terrarystycznych na naszym rynku. Promienniki te to wysoko wydajne a zarazem energooszczędne źródła ciepła, charakteryzujące się kierunkowym promieniowaniem i bezpieczeństwem użytkowania. Korzyści z zastosowań promienników podczerwieni jest wiele, ale najważniejsze to: bardzo dobre źródło promieniowania cieplnego, do 90% pobieranej energii zamieniane jest na ciepło, możliwość dokładnej kontroli poziomu promieniowania oraz kierunku pozwalająca na koncentrację promieniowania w miejscach gdzie jest ono najbardziej potrzebne. 
 
 

Promiennik podczerwieni INFRARED LAMP w szkle rubinowym (kolor światła czerwony).  

 
 
Odpowiedniek żarówek Night Glo Exo Terra.
 
 
helios - rpomiennik rubinowy czerwone światło
Czerwona żarówka wysyła grzejące fale podczerwieni, które są wytwarzane przez specjalnie skonstruowany żarnik żarówki i jest typową lampą grzejącą. 
Hodowcy używają tych żarówek jako system ogrzewania punktowego nocnego ( żarówka nocna) gdzie mam możliwości zainstalowania ogrzewania podłogowego (ogrzewanie podłoża).
 
Czerwone światło nie zakłóca naturalnej aktywności gadów ani w nocy, ani w ciągu dnia dlatego jest doskonałym źródłem ciepła również przez 24 godziny.
 
Zastosowanie dla gatunków ciepłolubnych, do terrarium pustynnego lub półpustynnego. Sprawdza się w hodowli agamy, gekona, kameleona, żółwi i niektórych gatunków węży.
 
Warto wspomnieć, że żarówka rubinowa służy do ogrzewania powietrza w terrarium, do ogrzewania podłoża stosuje się kable grzejne lub maty grzewcze.
  
Promienniki rubinowe produkowane przez polską firmę występują w następujących mocach: 50W, 75W, 100W - średnica żarówki 8 cm (R80) i 50W - średnica żarówki 6,3cm (R63)
 
 

W celu lepszego dostosowania żarówki grzejnej promiennika IR do Państwa terrarium, przedstawiamy rozkład temperatur, w tarrarium o takich samych wymiarach, przy  różnych mocach grzejnych promiennika podczerwieni.

 

 
 

sklep z czerwonymi czarówkami - darewit warszawaPromienniki czerwone z IR dostępne są w naszym sklepie. Kliknij na obrazek lub na ten link sklep 

 

 

 

Zdjęcie poniżej - przykładowy rozkład temperatur dla promienników o mocy 50W, 75W, 100W (im mniejsza moc, tym mniejsza temperatura ! ) Wyliczenia dokonano w terrarium o wymiarach dł.60cm, szer.30cm, wys.40cm. Odległość promiennika od podłoża 26 cm. Temperatura otoczenia 22 C. Czas nagrzewania 20 min.

 
Kliknij na zdjęcie, zobacz w powiększeniu
 
rubin 50W - rozkład temperatury w terrarium promiennik 75W - teperatury w terrarium promiennik 100W - temperatuta w terrarium
 
 
 
 
 

Promiennik podczerwieni Infrared Lamp w bańce przezroczystej o świetle białym.

 
Odpowiednik Exo-Terra Day-Glo, Sun-Glo, Tight Beam i ZooMed Day Light.
 
 
promiennik podczerwieni do terrarium dzienna żarówka

Żarówka grzejna biała to żarówka dzienna do terrarium. Białe światło dostarcza potrzebnego światła o spektrum widma jak najbardziej zbliżonym do światła słonecznego.  Żarówka promiennikowa emituje grzejące fale podczerwieni i jest lampą grzejącą. Ma specjalnie wbudowany reflektor, aby można było skierować ciepło w dowolnym kierunku. Pewne gatunki zwierząt w terrarium potrzebują dużo oświetlenia (aktywne za dnia) dlatego te promienniki mogą stanowić podstawowe źródło światła.  Dla gatunków ciepłolubnych, do terrarium pustynnego i półpustynnego (desert light). Sprawdza się w hodowli agamy, gekona, kameleona, żółwi i niektórych gatunków żółwia.

Promienniki przeźroczyste o świetle białym produkowane przez polską firmę  występują  w następujących mocach: 50W, 75W, 100W  - średnica żarówki 8 cm (R80) i 50W - średnica żarówki 6,3cm (R63)
 

żarówki z podczerwienia - sklep darewit

Białe żarówki grzewcze, promienniki podczerwieni dostępne są w naszym sklepie. Kliknij na obrazek  lub na ten link sklep

    
 
 
 
Zdjęcie poniżej - przykładowy rozkład temperatur dla promienników o mocy 50W, 75W, 100W (im mniejsza moc, tym mniejsza temperatura ! ). Wyliczenia dokonano w terrarium o wymiarach dł. 60cm, szer. 30 cm, wys. 40 cm. Odległość promiennika od podłoża 26 cm. Temperatura otoczenia 22 C. Czas nagrzewania 20 min.
 
Kliknij na obrazek, zobacz w powiększeniu
 
żarówka na podczerwień 50W - biała, na dzień Helios rozkład temperatur w terrarium - moc żarówki 75W rozkład temperatury w terrarium
 
 
  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie zastosowania promienników podczerwieni w terrarium, akwaterrarium i wiwarium:  

 • do hodowli gadów, płazów, pająków, skorpionów i innych

 • do ogrzewania i zapewnienia optymalnych warunków życia 

 • do ekspozycji zwierząt w terrarium 

 • do obserwacji zwierząt w ciągu dnia i w nocy

 • do  zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu

 •  do zachowania pełnej aktywności i poprawy kondycji naszych podopiecznych  

 • promienniki rubinowe, o świetle czerwonym nie zakłócają normalnego cyklu zwierząt,  mogą być stosowane jako światło nocne z jednoczesnym ogrzewaniem całego terrarium

 • promienniki przezroczyste o świetle białym, zastępują światło dnia słonecznego i dostarczają  niezbędnego światła i ciepła w ciągu dnia.

 • do małego terrarium poleca się stosowanie małych promienników  o średnicy żarówki R63 (63mm) lub R80 (80mm) o mocy od 50W do 100W, w bańce przeźroczystej na dzień i w bańce rubinowej na noc. 

 • do większych terrariów (od 200 do 400 litrów) poleca się stosowanie promienników o większej średnicy żarówki (R123 lub R125)  o mocy 150W.

   

Ważne !!!  Przy doborze promienników podczerwieni należy wziąć pod uwagę fakt, że najcieplej jest pod samym promiennikiem (w centrum). Im dalej od promiennika tym temperatura jest mniejsza. Najlepszym miejscem dla zamocowania promienników będą rogi terrarium, takie rozwiązanie pozostawia zwierzęciu wybór pomiędzy cieplejszą a chłodniejszą częścią .

  

 

 

 

Silikonowe przewody grzejne, kable grzewcze.

 

 

Do ogrzewania podłoża w terrarium stosuje się przewód / kabel grzewczy w silikonowej otulinie.  Zamontowanie kabla grzejnego zapewni komfortowe warunki życia dla gadów, płazów, pająków, tropikalnych owadów.  

kable silikonowe, przewody grzejne do terrarium

 

Silikonowe kable grzejne są  elastyczne, wytrzymałe na częste wyginanie i przegięcia, bardzo łatwe w układaniu i pozwala się dowolnie formować, a silikonowa izolacja zapewnia całkowite bezpieczeństwo twojemu zwierzęciu.

Silikonowa otulina jest odporna na wilgoć i świetnie sprawdza się w środowisku narażonym na zwiększoną wilgotność.

 

 

 

W terrarium przewody grzejne należy umieszczać pod warstwą podłoża zawijając zygzakiem dość gęsto (np. co 3 cm). Układając kabel należy pamiętać, że dla bardziej intensywnego grzania należy zwoje układać spiralnie blisko siebie i mniej przykrywać podłożem, a w miejscach, które chcemy ogrzewać mniej należy go układać rzadziej. Najlepiej aby przewód zajmował 1/3 powierzchni dna.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa zwierząt, zmniejszenia strat ciepła i ukierunkowania ciepła do wewnątrz terrarium  warto  kabel położyć na ekran izolacyjny wykonany  z cieniutkiego styropianu pokrytego folią aluminiową lub sreberkiem (folią do góry),  przykryć go szybą lub pleksi i dopiero  na tak przygotowane dno położyć podłoże terrarystyczne. 

Zastosowań silikonowego kabla jest wiele. Można go z powodzeniem wykorzystywać  jako element grzejny basenów w terrarium, docieplić legowisko / wyspę, okręcić nim  konar drewniany lub innych element wyposażenia terrarium.
Moc kabla dopiera się do wielkości terrarium i mocy żarówek grzejnych. Warto wspomnieć, że kable grzewcze stosuje się jednocześnie z oświetleniem i ogrzewaniem górnym.

 

kable grzewcze , przewody grzejne w silikonie - darewit warszawa

 

Kable grzewcze dostępne są w naszym sklepie.

 

Kliknij na obrazek  lub na link obok sklep

 

 


 

 

Maty grzejne Exo-Terra

 

 

Mata grzejna to ogrzewacz ściółki w terrarium – idealna alternatywa dla kabli grzewczych, które są trudniejsze w użyciu.

 

 
 

Maty grzewcze w odróżnieniu od przewodów grzejnych są płaskie i nie wymagają zalewania gipsem, klejem do glazury czy ułożenia pod dodatkowym szkłem. Dzięki temu zapewniają bezpieczną i równomierny rozkład ciepła na całej swojej powierzchni. Matę można ułożyć na spodzie zbiornika lub przy jego ściankach ewentualnie pod spód terrarium.

 

 

Maty mają drobną płaską strukturę, dlatego są łatwiejsze w utrzymaniu higieny. Odpowiedni dobór mocy maty grzejnej jako stałego i całodobowego ogrzewania oraz zastosowanie małej mocy promiennika podczerwieni lub żarówki typu SPOT-ZOO tzw. lustrzanki dla stworzenia „wyspy ciepła” to wszystko czego potrzebuje Twój pupil pod kątem zapewnienia mu idealnych oraz optymalnych warunków termicznych.

 

 

 

Maty grzejne występują w dwóch rodzajach:

Heat Wave Rainforest przeznaczona do terrariów wilgotnych typu las deszczowy,

Heat Wave Desert przeznaczona do suchych i pustynnych terrariów.
 
W zależności od wielkości podłoża dobiera się maty o odpowiedniej wielkości i mocy grzania.
Maty grzewcze występują w mocach: 4W, 8W, 16W i 25W.
 
 
 
 

Pustynna mata grzewcza  Desert Exo Terra jest odpowiednikiem nagrzanego przez słońce piasku, na którym wygrzewają się gady.

 
Heat Wave Desert - mata grzejna ExoTerra
 
 
 
Wspomaga termoregulację ważną dla metabolizmu, trawienia, apetytu oraz aktywności zwierząt terrarystycznych wymagających stałej i dość wysokiej temperatury. Bardzo dobre źródło ciepła dla gadów, płazów i pajęczaków oraz innych małych zwierząt lub roślin lubiących suche środowisko.
 
Energooszczędna - bardzo niskie zużycie energii elektrycznej.

 

Ilość godzin oraz siła promieniowania słonecznego w rejonach pustynnych może nagrzać podłoże do bardzo wysokiej temperatury.

Podłoże jest suche i nie podnosi wilgotności powietrza jak to się dzieje w rejonach tropikalnych, w tym celu Exo Terra zaprojektowała maty grzewcze Heat Wave Desert, aby stworzyć takie warunki zwierzętom w terrarium.

 

 

 

 

 

mata grzewcza exo terra e-sklep darewit

 

Mata grzewcza Exo-Terra dostępna jest w naszyn sklepie.

Kliknij na
obrazek lub na ten link
sklep

 

 

 
 
 
 

 
Mata grzewcza Rainforest jest odpowiednikiem ciepłego podłoża lasu deszczowego, na którym wygrzewają się gady, płazy lub pająki.

 
Heat Wave Rainforest Exo Terra - terrarium wilgotne
 
W lasach deszczowych dostęp słońca do podłoża jest utrudniony ze względu na korony drzew, a czyste niebo jest przesłonięte chmurami. W rejonach tropikalnych mocne opady deszczu utrzymują glebę ciągle wilgotną, co powoduje wysoką wilgotność powietrza szczególnie wtedy, gdy słońce przebija się przez chmury i nagrzewa wilgotne podłoże. W wyniku takich warunków klimatycznych gleba nigdy nie nagrzewa się do tak ekstremalnych temperatur jak w środowisku pustynnym. Aby stworzyć takie warunki w terrarium, ekipa Exo Terra specjalnie zaprojektowała maty grzewcze Rainforest.
 
Mata grzejna wspomaga termoregulację tak ważną dla metabolizmu, trawienia, apetytu oraz aktywności zwierząt terrarystycznych wymagających stałej temperatury. Bardzo dobre źródło ciepła dla gadów, płazów i pajęczaków oraz innych małych zwierząt lub roślin lubiących dość wilgotne środowisko.
 
Należy pamiętać, że zwierzęta z tak wilgotnego środowiska, lubią wygrzewać się w większych temperaturach, ale zawsze mają w naturze możliwość ukrycia się jeśli temperatura jest dla nich za wysoka, dlatego w terrarium również powinny być stworzone kryjówki w których temperatura jest nieco niższa – można zastosować kryjówki (norki) Exo-Terra dostępne w naszym sklepie
 
 

Mata grzewcza Rainforest do terrarium wilgotnego dostępna jest w naszym sklepie. Kliknij na obrazek lub na ten link sklep Mata grzewcza rainforest - sklep darewit

 

 

 

 

 

 

 

 

W ofercie posiadamy również żarówki światła dziennego i nocnego, do prawidłowego oświetlenia terrarium  czytaj tutaj.

 

 

  

Darewit Inkubatory do jaj O nas Kontakt Prawa autorskie Sklep
darewit.pl - sprzedaż urządzeń do inkubacji: inkubatory domowe, aparaty lęgowe, prześwietlarki jaj i inne urządzenia dla wychowu i odchowu piskląt.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Copyright by darewit.pl, ul. Licealna 81, 04-424 Warszawa ©