Ogrzewanie w terrarium

Prawidłowo ogrzej terrarium ! Wybierz promiennik podczerwieni Infrared Lamp

Spis treści :

 • Wstęp
 • Co to jest promiennik lampa z podczerwienią ?
 • Korzyści stosowania promienników w terrariach
 • Czerwona żarówka grzewcza. Kiedy stosować ?
 • Żarówka grzewcza IR biała. Jaką wybrać najlepiej ?
 • Kabel -kologia stosowana w terrarium, palludarium
 • Maty grzewcze dla jaszczurek
 • Kamień grzewczy dla gekonów, agam i innych. To nie tylko gadżet
 • Ogrzewanie żarówkami w terrarium

W tym artykule przedstawimy najczęściej wybierany sprzęt do ogrzania powietrza i ogrzania podłoża w zbiorniku hodowlanym. Ze względu na różne potrzeby cieplne zwierząt i wielkości terrariów, w których żyją, należy dostosować odpowiedni system grzania. Zdarza się często, że stosuje się w terrarium kilka źródeł ciepła.

Przykład terrarium dla agamy brodatej: żarówka grzewcza ogrzewa wyspę ciepła w dzień, nocą kabel grzewczy dogrzewa zbiornik w miarę potrzeby. Opisując żarówki grzewcze skupiliśmy się na polskich produktach, które od 2008 roku promujemy. Są to zdecydowanie tańsze zamienniki zagranicznych marek takich jak Exo Terra Hagen, Trixie czy Zoo Med . Nie lubisz przepłacać ? Masz ograniczony budżet? Sprawdź żarówki terrarystyczne Helios.

Zapraszamy również do przeczytania przewodnika po żarówkach Exo Terra

Lampy z podczerwienią są super

Najczęściej do ogrzewania terrarium stosuje się żarówki grzewcze zwane promiennikami podczerwonymi, specjalnie do tego celu wyprodukowane. Promienniki zwyczajowo nazywane są: lampa grzejna, emiter ciepła, lampa nagrzewająca. Zasada działania promienników opiera się na wykorzystaniu podczerwieni krótkofalowej (IR-2) o długości fal w zakresie 1200-1400 nm, która jest najbardziej efektywna. Podczerwień wytwarzana przez promienniki to nic innego jak promieniowanie cieplne.

Promieniowanie podczerwone jest odczuwalne jako ciepło, zatem stosowanie lamp o takich właściwościach doskonale nadaje się do ogrzewania samego terrarium. Ma także ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dla gadów czy płazów. Działanie podczerwieni = ciepła polega na pobudzaniu receptorów cieplnych znajdujących się w skórze zwierzęcia. Podczerwień penetruje tkankę skórną i kostną, rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi, dostarcza ciepła niezbędnego dla aktywności i zwiększenia metabolizmu, hamuje reakcje zapalne, nagrzewa ciało w głąb, a nie tylko na powierzchni skóry.

Żarówki z podczerwienią to świetne źródło ciepła przez całą dobę. W zależności od wielkości, miejsca ustawienia terrarium i warunków panujących na zewnątrz należy dobrać odpowiednią moc promiennika. Promienniki doskonale nadają się zarówno dla pustynnych jak i tropikalnych gadów, płazów, pająków, skorpionów.

Do terrarium polecamy promienniki podczerwieni polskiego producenta firmy z 80 letnim stażem w produkcji żarówek, znanej od wielu lat, lidera w produkcji żarówek terrarystycznych na naszym rynku.  Żarówki promiennikowe grzejne to energooszczędne źródła ciepła. Przetwarzają prąd na ciepło, działają kierunkowo i są bezpieczne.

Korzyści z zastosowań tych żarówek jest wiele, ale najważniejsze to:

 • bardzo dobre źródło grzania
 • do 90% pobieranej energii "przetwarzane" jest na ciepło
 • masz możliwość dokładnej kontroli poziomu emisji ciepła poprzez szeroki wachlarz mocy grzewczej
 • kierunkowe i punktowe grzanie pozwala na koncentrację i komfort termiczny w miejscach, gdzie jest najbardziej potrzebne

Czerwona żarówka do ogrzewania terrarium. Kolor światła czerwony.

Promiennik Infrared z podczerwienią w szkle rubinowym Helios to zamiennik ZOO-MED Night, zamiennik żarówek Night Glo, Night Heat Exo Terra.

Czerwona żarówka ogrzewająca jaszczurki, węże, gekony i inne zwierzęta wysyła grzejące fale ciepła. Podczerwień jest wytwarzana przez specjalnie skonstruowany żarnik żarówki.

Jest to typowa lampa grzejąca. Hodowcy gadów używają tych żarówek jako system ogrzewania punktowego nocnego, gdzie nie ma możliwości zainstalowania ogrzewania "podłogowego" ( ogrzewanie podłoża ).

Czerwone światło wytwarzane prze lampę nie zakłóca naturalnej aktywności gadów ani w nocy, ani w ciągu. Nie razi, nie burzy cyklu dobowego dlatego jest doskonałym źródłem ciepła również przez 24 godziny.

Zastosowanie: dla gatunków ciepłolubnych, do terrarium pustynnego lub półpustynnego. Sprawdza się w hodowli agamy, gekona, kameleona, żółwi i niektórych gatunków węży.

żarówka grzewcza z podczerwienią dla gadów, promiennik rubinowy czerwone światło

Warto wspomnieć, że żarówka rubinowa służy do ogrzewania powietrza w terrarium. Do ogrzewania podłoża stosuje się kable grzejne lub maty grzewcze, o nich poniżej. Promienniki rubinowe występują w następujących mocach: 50 W, 60 W, 75 W, 100 W. Mają średnicę żarówki 8 cm (R80) lub 6,3 cm (R63).

Do dużych zbiorników hodowlanych np warana można zastosować ogrzewanie żarówkami o większej średnicy ok 12,5 cm (R125) i większych mocach grzewczych od 125 W do 250 W. 

W celu lepszego dostosowania żarówki grzejnej promiennika IR do Państwa terrarium, przedstawiamy rozkład temperatur w tarrarium o takich samych wymiarach, przy różnych mocach grzejnych promiennika podczerwieni.

Zdjęcia poniżej: przykładowy rozkład temperatur dla promienników rubinowych o mocy 50W, 75W, 100W (im mniejsza moc, tym mniejsza temperatura ! ) Wyliczenia dokonano w terrarium o wymiarach dł. 60 cm, szer. 30 cm, wys. 40 cm. Odległość promiennika od podłoża 26 cm. Temperatura otoczenia 22 C. Czas nagrzewania 20 min.

Kliknij na zdjęcie, zobacz w powiększeniu

żarówka grzewcza rubin 50W - rozkład temperatury w terrariumgrzewczy promiennik 75W - temperatury w terrariumpromiennik żarówka 100W - temperatura w terrarium

Żarówka grzewcza lustrzanka. Imitacja ciepła ze Słońca. 

Promiennik podczerwieni w bańce przezroczystej o świetle koloru białego to odpowiednik Exo Terra Daytime, Dayheat, Day-Glo, Sun-Glo, Tight Beam i Zoo-Med Day Light.

Żarówka grzejna biała to żarówka dzienna do terrarium. Białe światło dostarcza potrzebnego światła o spektrum widma jak najbardziej zbliżonym do światła słonecznego. Żarówka promiennikowa emituje grzejące fale podczerwieni i jest lampą grzejącą. Ma specjalnie wbudowany reflektor, aby można było skierować ciepło w dowolnym kierunku.

Pewne gatunki zwierząt w terrarium potrzebują dużo oświetlenia (aktywne za dnia) dlatego te promienniki mogą stanowić podstawowe źródło światła

Dla gatunków ciepłolubnych, do terrarium pustynnego i półpustynnego (desert light).

Sprawdza się w hodowli agamy, gekona, kameleona, żółwi i niektórych gatunków żółwia.

Promienniki białe występują w następujących mocach: 50 W, 60 W, 75 W, 100 W. Mają średnicę żarówki 8 cm (R80) lub 6,3 cm (R63).

Dla dużych osobników żyjących w wielkogabarytowych zbiornikach możesz wybrać i stosować ogrzewanie żarówkami o większej średnicy ok 12,5 cm (R125) i większej mocy grzania od 125 W do 250 W (polecamy do dużych wybiegów dla np waranów).

promiennik podczerwieni do terrarium dzienna żarówka grzewcza

Zdjęcia poniżej: przykładowy rozkład temperatur dla promienników białych o mocy 50W, 75W, 100W (im wyższa moc, tym większa temperatura ! ) Wyliczenia dokonano w terrarium o wymiarach dł. 60 cm, szer. 30 cm, wys. 40 cm. Odległość promiennika od podłoża 26 cm. Temperatura otoczenia 22 C. Czas nagrzewania 20 min.

Kliknij na obrazek, zobacz w powiększeniu

żarówka na podczerwień 50W, biała na dzień Heliosrozkład temperatur w terrarium, moc białej żarówki 75Wrozkład temperatury pod lampą żarówką 100W - temperatura w terrarium

Podsumowanie: zastosowania żarówkowych promienników podczerwieni w terrarium, akwa-terrarium i wiwarium:

 • do hodowli gadów, płazów, pająków, skorpionów i innych
 • do ogrzewania i zapewnienia optymalnych warunków życia
 • do ekspozycji zwierząt w terrarium
 • do obserwacji zwierząt w ciągu dnia i w nocy
 • do zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu
 • do zachowania pełnej aktywności i poprawy kondycji naszych podopiecznych
 • promienniki rubinowe, o świetle czerwonym, nie zakłócają normalnego cyklu zwierząt, mogą być stosowane jako światło nocne z jednoczesnym ogrzewaniem całego terrarium
 • promienniki przezroczyste z białym światłem, zastępują światło dnia słonecznego i dostarczają  niezbędnego światła i ciepła w ciągu dnia
 • do małego terrarium poleca się stosowanie małych żarówek R63 lub R80 o mocach od 50W do 100W, w bańce przeźroczystej na dzień i w bańce rubinowej na noc.
 • do większych terrariów (od 200 do 400 litrów) poleca się stosowanie promienników o większych średnicach żarówki R123 lub R125 o mocach od 125W do 250W.

Ważne !!! Przy doborze promienników podczerwieni należy wziąć pod uwagę fakt, że najcieplej jest pod samym promiennikiem (w centrum). Im dalej od promiennika tym temperatura jest mniejsza. Najlepszym miejscem dla zamocowania promienników będą rogi terrarium. Takie rozwiązanie pozostawia zwierzęciu wybór pomiędzy cieplejszą, a chłodniejszą częścią zbiornika.

Kable grzewcze w terrarium, wodoodporne silikonowe przewody grzejne.

Najpopularniejsze ogrzewanie wybierane przez hodowców do ogrzewania podłoża w terrarium to przewód grzewczy ! 

Kabel grzewczy w silikonowej otulinie to zarówno najefektywniejszy "grzejnik". Zamontowanie kabla grzewczego zapewni komfortowe warunki cieplne na dnie zbiornika dla gadów, płazów, pająków, tropikalnych owadów i wielu innych.

Kable grzejne w otoczce z silikonu są bardzo łatwe w układaniu wytrzymałe dzięki swojej elastyczności i możliwości wyginania bez szkody dla nich.

Pozwalają się łatwo się "formować" i przeginać. Izolacja silikonowa zapewnia całkowite bezpieczeństwo twojemu zwierzęciu. Odporna na wilgoć otulina z silikonu świetnie sprawdza się w środowisku narażonym na podwyższoną wilgotność. 

Uwaga: kable i przewody grzewcze nie mają atestu do stosowania w zanurzeniu, w wodzie, dlatego nie wkładaj go do wody. Czym innym jest wysoka wilgotność powietrza a praca w wodzie. Do wody polecamy grzałki akwarystyczne.

kable grzewcze silikonowe, przewody grzejne do terrarium

Jak ułożyć w terrarium przewody grzejne ? Zdecydowanie polecamy umieszczać je pod warstwą podłoża. Układamy zygzakiem dość gęsto (np. co 2-3 cm). Układając kabel należy pamiętać, że dla bardziej intensywnego grzania należy zwoje układać spiralnie blisko siebie i mniej przykrywać podłożem. W miejscu, które chcemy ogrzewać mniej należy go układać rzadziej. Najlepiej, aby przewód zajmował 1/3 - 1/4 powierzchni dna.

Porada: dla zmniejszenia strat ciepła i ukierunkowania ciepła do wewnątrz terrarium oraz dla zwiększenia bezpieczeństwa zwierząt, warto kabelek położyć na ekran izolacyjny. Co to jest? Jest to cienki styropian pokryty folią aluminiową lub sreberkiem. W sklepach elektrycznych nazywa się ekranem zagrzejnikowym. Uwaga: kładziemy ekran folią do góry, folia "odbija" ciepło" i kieruje je do góry. Tak przygotowane podłoże pod kabel przykrywamy szybą lub pleksi lub "zatapiamy" w zaprawie cementowej. Na tak przygotowane dno wysypujemy podłoże terrarystyczne.

Zastosowań silikonowego kabla jest wiele. Można go z powodzeniem wykorzystywać jako element grzejny basenów w terrarium, docieplić legowisko / wyspę, okręcić nim konar drewniany lub innych element wyposażenia terrarium. Moc kabla dobiera się do wielkości terrarium. Jeżeli w zbiorniku pracują żarówki grzewcze weź to pod uwagę. Dodamy jeszcze, że kable grzewcze stosuje się jednocześnie z oświetleniem i ogrzewaniem górnym. Zazwyczaj przewód grzewczy stanowi źródło ciepła na noc.

Pamiętaj, że trzeba podłączyć kable pod sterownik temperatury. Bez tego będzie grzał non stop. Kabel grzewczy musi pracować z termoregulatorem !

Czy te terrarystyczne kable są na metry? Odpowiadamy: Nie. Wszystkie instalacyjne grzewcze kable to gotowe produkty. Wyciągasz z opakowania, rozkładasz jak chcesz, podpinasz do prądu (najlepiej przez sterownik) i już. Masz system grzewczy od ręki. Nie przecina się ich, nie docina. Mają swoją wtyczkę do kontaktu prądowego.

W ofercie sklepu mamy kilka modeli przewodów grzewczych. Od wielu lat liderem jest kabel grzewczy Terra Zoo. Praktycznie bezawaryjny. Będziemy go polecać każdemu.  Sami wykorzystujemy te kable, nie tylko w celach hodowlanych przy zwierzętach. Nigdy nas nie zawiodły.

Występuje w mocach: 15W, 25W, 50W, 80W, 100W, 120W. Mają różne długości pętli grzewczej i wydzielają ciepło od 30-60 °C (w zależności od Watów kabla).

Od kliku sezonów wzbogaciliśmy ofertę o kable grzewcze tzw. jednożyłowe marek Repti Zoo i Reptile. Te występują w mocach 15-80 Watt. Temperatury pracy od ok 40-50 °C.

Rynek terrarystyczny kwitnie i ciągle pojawiają się nowe produkty. My idziemy z duchem czasu i stale poszerzamy swoją ofertę dla Was.

Zobacz jakie kable grzewcze proponujemy u nas sklepie.

Maty grzewcze dla jaszczurek i innych gadów

Maty grzewcze to popularne ogrzewacze ściółki w terrarium. Wśród wielu dostępnych mat wyróżniamy: maty grzewcze z termostatami i maty grzewcze bez termostatu.

Występują w wielu rozmiarach, zaczynając od maty grzewczej 20x20cm, aż po duże maty 80x28cm.

To idealna alternatywa dla kabli grzewczych, które w niektórych przypadkach nie mogą zostać wykorzystane przez opiekunów terraryjnych zwierząt. Przykładem może być wielkość zbiornika np. bardzo mała powierzchnia dna.

Maty grzewcze w odróżnieniu od przewodów grzejnych są płaskie.

maty grzewcze do terrarium duży wybór

Jak zamontować matę? Matę można ułożyć na spodzie zbiornika, na jego ściankach i pod terrarium. Nie wymagają zalewania gipsem lub klejem do płytek. Dzięki matom uzyskasz równomierny rozkład ciepła, grzeją na całej swojej powierzchni.

Jak jest zbudowana terrarystyczna mata grzewcza ? Konstrukcja takiej maty nie różni się wiele od mat podłogowych stosowanych w domach np pod panelami. System cieniutkich przewodów zatapiany jest specjalną siatką z włókna szklanego. Tworzy on pierwszą warstwę, którą "zaciąga się" cienką warstwą plastiku. Dzięki temu maty mają drobną płaską strukturę.

W zależności od producenta, maty mogą być samoprzylepne lub nie. Te, które posiadają warstwą kleju przykleja się do zbiorników. Te bez warstwy klejącej układa się zazwyczaj pod dnem zbiornika. Polecamy używanie mat do terrarium szklanego, mniejszych faunaboksów lub plastikowych pojemników !

Ze względu na stosunkowo niewielką moc grzewczą mat, nie zawsze montaż samej maty wystarczy na ogrzanie zwierzęcia. Zasada jest jedna. Wybierz rozmiarowo odpowiednią matę do terrarium, dobierz jej moc grzewczą. Używaj jako stałego i całodobowego ogrzewania w połączeniu z żarówką grzewczą. To najlepszy sposób ogrzania i stworzenia wyspy ciepła. To wszystko czego potrzebuje Twój gekon, wąż, ptasznik czy inny pupil, pod kątem zapewnienia mu idealnych oraz optymalnych warunków termicznych.

Maty grzewcze dostępne w sklepach występują w kilku wariantach. Na przykładzie marki Exo Terra opiszemy dwa rodzaje mat: Heat Wave Rainforest przeznaczona do terrariów wilgotnych typu las deszczowy, Heat Wave Desert przeznaczona do suchych i pustynnych terrariów.

W zależności od wielkości podłoża dobiera się maty o odpowiedniej wielkości i mocy grzania. Maty grzewcze Exo Terra występują w mocach: 4W, 8W, 16W i 25W.

Tropikalna mata grzewcza Rainforest Exo Terra

Rainforest jak sama nazwa wskazuje jest odpowiednikiem ciepłego podłoża występującego w lasach deszczowych. Na w miarę ogrzanym podłożu przez Słońce, w naturze, wygrzewają się gady, płazy lub pająki.

W gęstym buszu, w lesie deszczowym, dostęp Słońca do podłoża jest mocno utrudniony. Rozrośnięte korony drzew, mnóstwo listowia i niebo przesłonięte chmurami - to cechy krajobrazu.

W rejonach tropikalnych mocne opady deszczu utrzymują glebę ciągle wilgotną. Gdy w końcu Słońce przebije się przez chmury i nagrzeje wilgotne podłoże, wzrasta wilgotność powietrza. W wyniku takich warunków klimatycznych ziemia nigdy nie nagrzeje się do tak ekstremalnych temperatur jak w środowisku pustynnym.

Aby stworzyć porównywalne warunki w terrarium, ekipa Exo Terra specjalnie zaprojektowała maty grzewcze Rainforest wytrzymujące te trudne środowisko.

maty grzewcze Exo Terra Heat Wave Rainforest do terrarium wilgotnego

Mata grzejna, jak pisaliśmy wyżej, jest substytutem słońca. Ciepłe fale ogrzewają ciało zwierzęcia dzięki czemu wspomaga termoregulację tak ważną dla metabolizmu, trawienia, apetytu oraz aktywności zwierząt terrarystycznych.

Polecamy maty grzewcze dla małych gekonów, węży, żabek i ptaszników. Jest to bardzo dobre źródło ciepła. Matami możesz ogrzać podłoże roślinom lubiącym dość wilgotne środowisko.

Porada: nie montuj mat grzewczych wewnątrz terrarium w przypadku, gdy jego mieszkańcem jest grzebiący i kopiący osobnik. Ostre pazury mogą zniszczyć matę i doprowadzić do porażenia prądem. Zawsze odseparuj matę od zwierząt!

Należy pamiętać, że zwierzęta z tak wilgotnego biotypu, pomimo, że lubią wygrzewać się na konarach drzew, na ciepłych skałach powinny też mieć dostęp do chłodniejszych miejsc. Dlatego w terrarium warto ustawić jaskinie i kryjówki. W nich temperatura jest zawsze niższa o parę stopni.

W naszej ofercie znajdziecie różne rodzaje kryjówek, jaskiń, które swoim wzornictwem będą pasowały do terrarium tropikalnego. Polecamy również liany z mchem.

Pustynna mata grzewcza Desert Exo Terra

Mata Desert jest substytutem nagrzanego przez Słońce piasku. Na takiej mocno ciepłej powierzchni chętnie wygrzewają się ciepłolubne gady.

Ilość godzin oraz siła promieniowania słonecznego w rejonach pustynnych może nagrzać podłoże do bardzo wysokiej temperatury. Podłoże jest suche i nie podnosi wilgotności powietrza jak to się dzieje w rejonach tropikalnych. Exo Terra zaprojektowała maty grzewcze Heat Wave Desert, aby stworzyć porównywalne warunki klimatyczne pustynnym zwierzętom w terrarium.

Zalety montażu maty:

 • wspomaga termoregulację ważną dla metabolizmu,
 • poprawia trawienie pokarmu,
 • wzmaga apetyt,
 • pobudza do większej aktywności zwierzęta terrarystyczne,
 • podnosi temperaturę ściółki,
 • jest energooszczędna ze względu na bardzo niskie zużycie energii elektrycznej

Bardzo dobre źródło ciepła dla gadów, płazów i pajęczaków oraz innych małych zwierząt świata pustynnego lub roślin lubiących suche środowisko.

mata grzewcza Exo Terra Heat Wave Desert do terrarium

Porada: powtórzymy to co napisaliśmy powyżej. nie zalecamy montażu mat grzewczych wewnątrz terrarium w przypadku, gdy jego mieszkaniec grzebie i kopie podłoże. Ostre pazury mogą zniszczyć matę i doprowadzić do porażenia prądem zwierzęcia. Zawsze odizoluj matę od zwierząt!

Wiadomość z ostatniej chwili: maty Exo Terra już nie będą definiowały środowiska pracy. Zmieniono opakowanie. Poprawiono konstrukcję mat, żeby pasowała do każdego rodzaju terrarium.

Inne sposoby na ogrzanie gada to kamień grzejny

Wśród sprzętu dostarczającego ciepło jaszczurkom, niepodzielnie w terrariach króluje kamień grzewczy. Dzięki kamieniom grzewczym dostarczysz ciepła gadom bezpośrednio. Ciepła skała działa jak termofor. To przyjaciel zwierzęcej młodzieży. To maluchy mają największe zapotrzebowanie na ciepło, dlatego bardzo chętnie korzystają z ciepłych kamieni.

Jest chętnie wybierany przez właścicieli małych agam i gekonów, i wcale nas to nie dziwi. Zdarza się, że w pomieszczeniu bytowania zwierzątka nie można umieścić żadnego innego elementu grzewczego, wtedy wybierany jest kamień.

maty grzewcze do terrarium duży wybór

Dużą zaletą jest także naturalny wygląd kamienia, oprócz jego cech nagrzewania pomieszczenia.

Kamyki występują w wielu wariantach kolorystycznych i rozmiarowych. Każdy hodowca może dopasować go do swoich upodobań i aranżacji zbiornika. Pasują do terrarium suchego i wilgotnego.

Występują w mocach grzewczych: 5W, 8W, 10W, 12W, 15W

W stałej sprzedaży sklepu darewit kamienie grzewcze zobacz

Zobacz więcej przydatnych informacji o ogrzewaniu w naszych poradnikach

 • O ogrzewaniu żarówkami 
 • O żarówkach grzewczych dla żółwia
 • O doborze świetlówek z UVB

Ogrzewanie terrarium żarówkami

Ogrzewanie żółwi

Jaką żarówkę UVB wybrać do terrarium

Największa oferta wyposażenia do ogrzania terrarium dla Ciebie i Twoich zwierząt w sklepie darewit 

Ogrzewamy terrarium dla żółwia, agamy, kameleona, węża i in.


Zabraniamy kopiowania zdjęć oraz artykułu w całości lub w części BEZ ZGODY administratora strony i właściciela firmy darewit.pl. Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze.

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy