Oprawa promiennikowa to osłona / klosz do żarówek podczerwonych.

Spis treści:
 • Nasze doświadczenie
 • Dlaczego ważne jest używanie opraw do kwok
 • Jak zbudowany jest oprawa promiennika
 • Gdzie zastosujesz oprawę promiennikową
 • Modele opraw dla rolnictwa i hodowli
 • Największe zalety używania metalowych osłon na żarówki promiennikowe
 • Jaką temperaturę wytrzymuje lampa na promiennik
 • Przykłady zastosowania opraw na żarówkę

Przeglądając strony darewit, mogliście Państwo zauważyć, że nasza wiedza o żarówkach promiennikowo grzewczych jest więcej niż przeciętna. To co nas wyróżnia to znajomość tematu ogrzewnictwo a przede wszystkich pogłębiona wiedza o sprzedawanych produktach! Jadąc na zakupy do przysłowiowego supermarketu, spotkaliśmy się nieraz z "niekompetencją " personelu... U nas jest inaczej! Każdy sprzedawany towar zanim trafi do sprzedaży jest testowany, "obmacany". Ale wracając do opraw.

Swego czasu poszukiwaliśmy klosza do promiennika 250 W

Nasz stary dobry sprzęt niestety odmówił dalszej współpracy. Nie ukrywamy, że nie było łatwo znaleźć oprawę do żarówki o tak dużej mocy. Na szczęście znajomy hodowca powiedział nam "poszukajcie w GS-ie (w PRL dawna nazwa sklepu rolniczego). Kiedyś takie kwoki dla kur mieli...". I były :) Inne niż nasze wcześniejsze: ładniejsze, takie bardziej nowoczesne. Do dzisiaj nam służą. Dzięki naszym kontaktom w branży nawiązaliśmy współpracę z producentem i trwa ona do dzisiaj... O tych właśnie oprawach napiszemy poniżej.

Dlaczego ważne jest używanie opraw do kwok

Odpowiedź brzmi: dla bezpieczeństwa swojego i hodowlanego inwentarza! oprawa promiennika, lampa kwoka

 

Do promienników podczerwieni czyli wszystkich żarówek grzewczych Infrared zalecamy stosowanie specjalnie zaprojektowanych opraw promiennikowych. Żarówki grzejne, które wytwarzają dużo ciepła nie mogą być wkręcone w byle co. Gwint żarówkowych promienników " sztucznych kwok " bardzo mocno się nagrzewa dlatego muszą one zostać umieszczone w dedykowane " oprawy rolnicze , oprawy hodowlane ". Nie zalecamy zamocowania promiennika w jakikolwiek plastikowy klosik z plastikową oprawką ponieważ może to doprowadzić do nieszczęścia…

Przy dzisiejszym trendzie do obniżania Watażu żarówek do minimum, obniża się również maksymalną moc kloszy (tzn. max moc wkręcanej żarówki). Już teraz większość lampek i żyrandoli może współpracować z żarówkami max 40W, a planuje się jeszcze ją zmniejszyć do 25 W. I teraz wyobraźcie sobie Państwo, że do takiej lampy wkręcacie żarówkę grzewczą o mocy np. 175 W, która nie będzie pracować 5 minut, ale znacznie dłużej ...

Jak zbudowana jest profesjonalna oprawa promiennika

Profesjonalne oprawy / osłony powinny być wyprodukowane z metalu i mieć wyprofilowany kształt. W każdej takiej osłonie powinno znajdować się kilka otworów wentylacyjnych. Ich zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru ciepła zbierającego się nad żarówką. Zazwyczaj oprawy tzw. hodowlane mają wypolerowaną powierzchnię od środka. Dzięki temu odbierają jak największą ilość ciepła, odbijają światło i ciepło, kierują go w dół. Oprawy stanowią doskonały reflektor grzejny działający punktowo.

Koniecznym i bezwzględnym wymogiem bezpiecznej oprawy jest oprawka czyli miejsce gdzie wkręca się żarówki. W renomowanych oprawach montowane są oprawki porcelanowe lub ceramiczne, które wytrzymują duże napięcia i duże temperatury.

Ze względów bezpieczeństwa oprawy doposażone są w siatki (kratownice), które są obsadzone pod żarówką grzewczą. Są demontowalne dzięki temu bez problemu wymienisz żarówkę w razie konieczności. Niektórzy w rozmowach z nami mówią: "ja nie potrzebuję kraty". Nasza odpowiedź i przykład: wyobraźmy sobie, że przypadkowo uderzymy w rozgrzaną żarówkę i ona się zbije… gdyby nie było siatki, to gorący żarnik (temp. pracy to ok.175 C) spadnie na podłogę, ściółkę, zwierzęta ... i nieszczęście gotowe. Dlatego powtarzać będziemy: to ma być bezpieczne!

Obudowy promiennika są łatwe w montażu i można je w razie potrzeby przenosić w wybrane miejsca. Mają własne zasilanie, grube przewody zasilające i wodoszczelne "czapki", wytrzymujące wysokie temperatury i różne warunki środowiska pracy.

Porada i wskazówka. Na rynku pojawiły się różne modele opraw. Różnią się kształtem, długością i profilem kratownicy, ceną. Wielu producentów oszczędza na produkcji i stosuje montaż cieńszych przewodów zasilających (są tańsze). To co wygląda podobnie nie zawsze jest takie samo. Dla własnego bezpieczeństwa sprawdźcie Państwo jak jest zbudowana dana oprawa i do jakiej mocy grzewczej żarówek jest przystosowana jej praca.

Gdzie można użyć promiennikowych opraw?

oprawa skandynawska do kwok, żarówek grzewczych  

Odpowiadamy: wszędzie, gdzie potrzebujesz.

Osłony do promienników bardzo często używa się są w budynkach inwentarskich: kurniki, chlewnie, obory, gołębniki, stajnie i inne, ale również w wolierach dla ptaków czy w pomieszczeniach hodowlanych np. w hodowlach małpek. Sami zaobserwowaliśmy będąc w Zoo na Węgrzech, że źródłem ciepła dla olbrzymich waranów były nasze oprawy. Daleko nie szukając, nasze oprawy wiszą w kilku miejscach ZOO Warszawa (mamy dużą przyjemność zaopatrywania tego ogrodu zoologicznego w nasze produkty, w tym oprawy).

Nie od dzisiaj takie lampy z żarówkami nagrzewającymi umieszcza się nad zwierzętami w celu dogrzania lub ogrzania np. małych kurczaczków (stąd nazwa potoczna lampa KWOKA ) lub do ogrzania szczeniąt, kociąt i innego domowego zwierzyńca.

W ostatniej dekadzie dużym zainteresowaniem cieszą się „surowe” klosze, blaszane na łańcuchach zwane " oprawa loftowa". Są wykorzystywane przez architektów wnętrz do oświetlenia i ozdobienia mieszkań w stylu loftowym. Oprawy rodem z PRL –u często zauważymy też w lokalach nawiązujących stylem do lat z poprzedniej epoki.

Może niektórych Państwa zdziwimy, ale w sieci Mc Donalds, nad frytkami i hamburgerami wiszą także oprawy stosowane w hodowlach :) I jeszcze jeden przykład: w pizzeriach, też używają oprawy dla rolników ...

Wszystkie nasze oprawy posiadają standardowy gwint E27, są wykonane z metalu i mają ceramiczne oprawki do mocy 250 W w środku.

Zalety stosowania metalowych kloszy do żarówek grzejnych

 • wydłużają żywotność żarówek
 • chronią żarówki przed przypadkowym uszkodzeniem
 • odprowadzają nadmiar ciepła z trzonka żarówki na zewnątrz
 • zabezpieczają użytkowników przed poparzeniem
 • są wytrzymałe na duże temperatury
 • są przenośne i mobilne
 • tworzą reflektor grzewczy

Modele osłon żarówkowych.

lampa dla kur, warana, psów do żarówek kwok

Oprawy dzielimy na modele, w zależności od długości przewodu zasilającego, rodzaju zakładanej siatki ochronnej, materiału i rodzaju klosza oraz możliwości redukcji mocy grzania żarówek. Klosze, które posiadają reduktor czyli przełącznik poboru prądu pozwalają na zminimalizowanie kosztów ogrzewania oraz pozwalają zaoszczędzić na zakupie drugiej żarówki o mniejszej mocy grzania.

W ofercie mamy oprawy metalowe z wywietrznikami i porcelanowymi oprawkami.

 • Oprawy do powieszenia na łańcuchu
 • Małe oprawy porcelanowe z uchwytem
 • Oprawy z zaciskiem, do zaczepienia na płaskiej powierzchni
 • Oprawy z regulacją mocy grzewczej żarówek

 

Przykładowe zastosowania oprawy promiennika i żarówkami cieplnymi

 • do nagrzewania w odchowie drobiu, piskląt, kur, indyków, prosiąt, źrebaków i innych zwierząt gospodarczych
 • do osuszania ściółek,
 • do osuszania miejsc hodowlanych (chlewnie, obory, kurniki, stajnie, woliery, gołębniki, budy dla psów)
 • do dogrzewania szczeniąt i kociąt
 • do nagrzewania, leczenia i rehabilitacji zwierząt domowych i gospodarskich
 • do ogrzewania boksów i kojców w schroniskach
 • do dogrzania roślin w ogrodach zimowych
 • do dogrzania „zimnego pokoju”
 • do osuszania wilgotnych piwnic i miejsc z dużą wilgotnością powietrza
 • do suszenia grzybów i ziół – suszarka do grzybów z promiennika w kloszu w tym zdała egzamin na 6+
 • do strefowego ogrzania namiotów , tarasów i ogródków piwnych,
 • do warsztatów i garaży – szybkie źródło ciepła bez konieczności „prucia ścian”
 • do podniesienia temperatury w miejscach gdzie inne rozwiązania technologiczne nie mają szans zastosowania
 • i wielu innych - mając wieloletnie doświadczenie (ponad dekadę) znamy szereg możliwości wykorzystania ogrzewania żarówkowego - zapytaj doradzimy

Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika O promiennikach kwokach

Dziękujemy za poświęcony czas. Mamy nadzieję, że w czytelny sposób wyjaśniliśmy tematykę opraw do promienników. Staraliśmy się! Mamy też nadzieję, że wiesz już, że stosowanie metalowych kloszy szczególnie do żarówek kwok jest niezbędne. One chronią Twoje zwierzęta i Twój dobytek.

 

PODSUMOWANIE: To działa, chroni inwentarz, grzeje jak chcesz. Sprawdź sam

1. Oprawy na promienniki zapewniają bezpieczeństwo pracy

2. Oprawy ogrzeją niejedno miejsce

4. Możesz wybrać oprawę oszczędzającą prąd

5. Możesz wybrać model oprawy do ogrzania stref, pomieszczeń, ludzi i zwierząt

6. Możesz zmieniać miejsce powieszenia, tam gdzie potrzebujesz cieplejszego miejsca

7. Zyskujesz na niskim koszcie inwestycji i kosztach utrzymania

8. Zyskujesz kumulację i wydajność cieplną

 

Największa oferta opraw do promiennika dla Ciebie w naszym sklepie darewit

W ofercie Darewit metalowe klosze do podwieszenia nad zwierzęciem.  

Różne modele oprawy. Oprawy porcelanowe

U nas zawsze występuję z ceramicznym gniazdem wkładem ! 

ZOBACZ oprawy promiennika, kwoki hodowlane

 


Tagi: Wszystko o oprawach na promienniki podczerwieni, oprawy rolnicze i hodowlane, lampy rolnicze, oprawy dla hodowców i farmerów oszczędne i bezpieczne lampy kwoki

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy