Wąż zbożowy zbożówka

Zbożówka – Wąż zbożowy Pantherophis guttatus, popularna zbożówka


Wąż zbożowy - zbożówka - darewit.pl

PORADNIK dla hodowców węży zbożowych czyli jak dbać o zbożówkę w domu

Systematyka
Domena Eukarionty
Królestwo Zwierzęta
Typ Strunowce
Podtyp Kręgowce
Gromada Zauropsydy
Rząd
Łuskonośne
Podrząd Węże
Rodzina Połozowate
Rodzaj Pantherophis
Gatunek Wąż zbożowy - Zbożówka

Pochodzenie węża zbożowego

Pola uprawne, zadrzewienia i nieużytki środkowej i południowo-wschodniej części Ameryki Północnej. W USA nazywane są Corn Snake lub Red Rate Snake.

Wygląd węża zbożowego

Wąż zbożowy występuje w wielu odmianach barwnych i o różnych wzorach. Tak jak nie ma osoby, która ma identyczne linie papilarne, tak u tych węży nie znajdzie się podobnie ubarwionego i o takim samym wzorze. Kolorystyka od białej (albinosy) przez pomarańcz, rudy aż do brązu . Na kolorowym tle występują nieregularne plamy z czarnymi obwódkami.

Samiec węża zbożowego jest mniejszy od samicy i ma dłuższy ogon.

Długość ciała od 130 cm do 180 cm

Ile żyje zbożówka? Długość życia: kilkanaście lat , rekordziści do 20 lat.

Klimat w terrarium dla węża zbożowego

Poniżej podajemy jaka temperatura powinna być w terrarium zbożówki w różnych miejscach wybiegu oraz jaką wilgotność utrzymywać. Podział na węże młode i dorosłe.

Najlepsze warunki klimatyczne dla węża zbożowego dorosłego:

 • dzień: temperatura powietrza 25-28°C, temperatura na wyspie ciepła 31-32°C,
 • noc: temperatura powietrza 24°C, dla maluchów wyższa 27-28°C,

 Najlepsze warunki klimatyczne dla młodego węża zbożowego:

 • dzień: temperatura powietrza 27-28°C, temperatura na wyspie ciepła 31-32°C,
 • noc: temperatura powietrza 27-28°C.

Wilgotność ok. 50-70% . Większą wilgotność można utrzymywać gdy wąż będzie zrzucał skórę (wylinka).

Terrarium dla zbożówki

Wąż zbożowy nie jest dużych rozmiarów, ale nie oznacza to, że terrarium powinno być małe.

Najrozsądniejsze wymiary terrarium to 80x50x40 cm czyli 80 cm długie x 50 cm szerokie x 40 cm wysokie. Stosować należy terraria szersze i niższe potocznie nazywane poziomymi.

Mały wąż i małe terrarium to konieczność zmiany lokum na większe gdy wąż podrośnie i kolejna inwestycja.

Na szerszej podłodze (spód terrarium) łatwej jest umieścić kryjówkę, korzeń, jaskinię i pozostawić jeszcze trochę miejsca do przemieszczania. 

Oświetlenie i ogrzewanie terrarium dla zbożówki

Wąż zbożowy trzymany w terrarium jest aktywny cały dzień, od świtu aż po późne godziny wieczorne. Oświetlenie terrarium powinno działać w trybie dziennym od 12 do 14 godzin.

W przypadku chłodniejszych pomieszczeń (temperatura otoczenia do 20°C ) należy zadbać o nocne i dzienne dogrzewanie.

Podajemy 3 warianty ogrzewania terrarium dla węża zbożowego:

 1. Ogrzewanie i oświetlenie tylko z wykorzystaniem żarówek tzw. lustrzanek. Żarówka dzienna grzewcza w postaci przeźroczystej lampy spot-zoo lub promiennika podczerwieni IR  (jeżeli jest potrzeba dogrzania w dzień). Dla wygody hodowcy, można podłączyć żarówki pod programatory czasowe, które będą pilnowały czasu włączania i wyłączania żarówek o właściwych porach. Trzeba dobrać żarówki o odpowiedniej mocy, aby uzyskać wymaganą temperaturę. Przy niskim terrarium wybierać należy mniejsze moce żarówek.
 2. Ogrzewanie matą grzewczą (tylko jeśli terrarium jest szklane). Matę układa się na zewnątrz pod terrarium lub na ściance bocznej. Niezbędny jest termostat czyli regulator temperatury np. RT2 lub elektroniczny regulator z wyświetlaczem temperatury RT-2C. Warto wspomnieć, że stosowanie regulatora z wyświetlaczem zwalnia od konieczności stosowania dodatkowego termometru. Zastosowanie maty z regulatorem temperatury to podstawowe stabilizowane grzanie z możliwością regulacji temperatury. Zamocowanie maty grzejnej nie zwalnia od konieczności zastosowania żarówek dziennych (w przypadku takiej konieczności). W takim przypadku proponujemy zastosować żarówkę oświetleniową dzienną lub dzienną neodymową . W obu przypadkach chodzi o żarówki w okrągłych bańkach, które nie są kierunkowe.  
 3. Ogrzewanie kablem grzewczym w silikonowej osłonie. Możemy rozłożyć kabel na podłodze terrarium (np. na styropianie), ale należy go odizolować od węża kładąc na nim szkło lub pleksi oraz koniecznie należy kabel podłączyć do regulatora temperatury. Przy rozkładaniu kabla należy trzymać się zasady – rozkładamy kabel na ½  długości podłogi. W ten sposób utworzymy cieplejszą i zimniejszą strefę. Przewód grzewczy może być stosowany całą dobę.

UWAGA: Do żarówek grzejących trzeba stosować oprawki porcelanowe, ponieważ żarnik żarówki nagrzewa się dość mocno i część tego ciepła przenoszone jest na gwint żarówki. Jeśli oprawka będzie plastikowa to może dojść do zatrucia zwierzaka od wydobywających się gazów z topiącego się materiału lub doprowadzić do zwarcia i pożaru.

Podsumowanie

Do ogrzewania zbożówki (do wyboru):

 • Żarówkę grzewczą dzienną – jeśli zachodzi potrzeba dogrzania w dzień
 • Żarówkę grzewczą nocną - jeśli zachodzi potrzeba dogrzania w dzień
 • Matę grzewczą lub kabel grzejny - opcjonalnie

Do oświetlenia terrarium dla węża stosujemy:

 • Białą żarówkę dzienną spot

Inne potrzebne akcesoria:

 • Oprawki porcelanowe do żarówek
 • Kable zasilające do oprawek
 • Sterownik temperatury RT2 lub RT2C - opcjonalnie
 • Programatory czasowe
 • Termometr – zawsze kontroluj temperaturę panującą w terrarium – mierz temperaturę przy podłożu

UWAGA: przy montażu oświetlenia i ogrzewania należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu bezpiecznych odległości zwierzęcia od źródła ciepła ewentualnie zabezpieczeniu żarówek np. oprawą z siatki, oprawą z kokosa, oprawą z doniczki, aby nasz pupil się nie poparzył.

Urządzenia grzewcze i oświetleniowe do terrarium dla węża zbożowego możesz kupić w naszym sklepie

Tutaj Artykuły dla zbożówki

Podłoże dla węża zbożowego

Cechy, którymi powinno charakteryzować się odpowiednie podłoże dla węża zbożowego: nie pylące, bezzapachowe, z naturalnych materiałów, łatwe do czyszczenia. Nie stosuj piachu. Piasek nie nadaje się dla zbożówek (i chyba dla większości zwierząt terrariowych). Piach uszkadza przewód pokarmowy, zatyka jelita. 

Co polecamy?

 • Wyroby z kokosa : włókno kokosowe, chipsy kokosowe, zrębki kokosowe
 • Drewniane wiórki - tylko z drzew liściastych ! Proponuję gotowe do użycia, odpylone drewienka bukowe
 • Dobrej jakości trociny

Wyposażenie dodatkowe dla zbożówki

Poza niezbędnymi systemami ogrzewającymi i doświetlającymi terrarium zbożówek, można pokusić się o doposażenie wnętrza i narzędzia do obsługi. Poniżej zestawienie niezbędników. 

 • Domek / Kryjówka / Jaskinia / Duża czaszka / doniczki „nogami do góry”- służyć mają jako schronienie często jako sypialnia.
 • Miska na pokarm – podczas karmienia unikniemy połknięcia przez węża podłoża
 • Miska na wodę lub płytki basen – posłuży do nawilżania terrarium, pojnik dla węża i „toaleta”. Węże lubią załatwiać swoje potrzeby w wodzie i lubią zażywać kąpieli kiedy przychodzi czas wylinki.
 • Pęseta – przyda się do podawania martwego pokarmu
 • Dekoracje roślinne – sztuczne lub żywe kwiaty, liany
 • Konary, korzenie do „wspinaczki”

Żywienie zbożówki, czyli czym karmić węże zbożowe

Na początek jedna uwaga, wielkość podawanego pokarmu nie powinna być większa niż średnica węża w jego najgrubszym miejscu.

Młode węże karmi się przede wszystkim mysimi oseskami – 2 x w tygodniu

Starsze węże zjedzą oseski szczurze, myszy, kurczęta jednodniowe – 1 x na 2-3 tygodnie.

Dlaczego wąż nie chce jeść?

Każdy opiekun, którego zwierzę przestaje pobierać pokarm, zaczyna się martwić. Nic w tym dziwnego, ale czasami przyczyną tego stanu nie musi być od razu choroba. 

Podajemy kilka powodów „głodówki” węża:

 • nie są głodne
 • karmówka jest za duża
 • okres przed zrzucaniem skóry (wylinką)
 • końcówka ciąży samicy
 • choroba

Zdrowie i pielęgnacja węża zbożowego

Zachowaj czystość w terrarium. Regularnie sprzątaj. Zmieniaj zabrudzone odchodami ściółki. Codziennie wymieniaj wodę na świeżą.

Przy większych porządkach stosować należy preparat do profilaktycznych odkażeń i dezynfekcji np. Virkon, który usuwa bakterie, wirusy i grzyby oraz neutralizuje przykre zapachy.

Kontrolne wizyty u weterynarza w każdym przypadku kiedy mamy podejrzenie, że coś niedobrego dzieje się z wężem np. nie wydala odchodów, niepokojąca zmiana zachowania, długotrwały brak zainteresowania pokarmem itp.

Rozmnażanie węża zbożowego w skrócie

Nie polecamy początkującym. Do inkubowania jaj strunowców trzeba mieć rozszerzoną wiedzę. W przypadku, kiedy zdecydujesz się na ten aspekt hodowli podajemy wskazówki, jak to robić.

Do rozmnażania wybieramy węże zdrowe, o odpowiedniej wadze (samica – ponad 350g, samiec ponad 270g).

Czas trwania ciąży: 6 - 8 tygodni

Ilość składanych jaj: od 6 do kilkunastu

Inkubacja – stała temperatura 27-28°C, bardzo duża wilgotność 80-90%, podłoże w boxach inkubacyjnych wermikulit z torfem

Czas inkubacji: 60-70 dni.

Młode wyklute z jaj węże mają 20-25 cm

Pierwsza wylinka 7-8 dni po wykluciu.

Interesujesz się rozmnażaniem węży? Mamy dla Ciebie doskonały sprzęt do rozrodu Zobacz inkubatory dla węży i innych gadów

 

Wąż zbożowy dla dziecka?

Tak, ale ... wszystkim rodzicom i opiekunom przypominamy, że żywy wąż to nie będzie zabawka i jej nie zastąpi ! To obowiązek dbania i opieki na lata.

Węże zbożowe to jedne z popularniejszych węży spotykanych w naszych domach ze względu na łatwość ich utrzymania. Są szczególnie polecane dla początkujących hobbystów terrarystów. Zbożówka jest łatwa w oswojeniu. Pozwala się brać do rąk, ale trzeba ją do tego przyzwyczaić, nie nauczona tego może syczeć i ugryźć. Przed wyciągnięciem ręki w stronę węża należy koniecznie umyć ręce, aby nie było na nich zapachów jedzenia . Zdenerwowana zbożówka trzęsie ogonem i wygina ją jak grzechotnik.

Ważna uwaga:  należy pamiętać, aby zamykać terrarium i sprawdzać czy w terrarium nie ma szczelin i otworów ponieważ zbożówka bardzo chętnie ucieknie z „niewoli”.

Kupuj zbożówkę od hodowców, w odpowiednim wieku i nauczone jedzenia. Często w sklepach zoologicznych brak jest odpowiedniej opieki i doświadczenia sprzedawców.  

I na koniec - dla wrażliwych osób, największym problemem jest żywienie węża oseskami mysimi. Przy zakupie węża zbożowego należy rozważyć tą kwestię żywienia.

 

Artykuł na temat węża zbożowego powstał na podstawie własnych doświadczeń, doświadczeń zaprzyjaźnionych  hodowców i hodowli w Polsce oraz za granicą.

Naszą wiedzę wzbogaciły również opisy z niżej podanych stron: 

https://www.wikipedia/pl

https://www.allaboutcornsnakes.com/corn_snakes.html

https://www.thecornsnake.co.uk/

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy