Wychowalnia dla szczeniąt, kociąt i innych małych zwierząt domowych. Przygotowanie do porodu i odchowu miotu.

Cenne informacje dla hodowców psów, kotów amatorów w chowie domowym i profesjonalnych hodowli

Spis treści:
 • Nasze doświadczenie
 • Kojec z lampą kwoką Sollux
 • Temperatura w kojcu
 • Jak długo ogrzewamy szczenięta
 • Jak montujemy lampy
 • Jaka powinna być odległość żarówki od psa
 • Dobór mocy żarówek do wielkości razy
 • Propozycja zestawu z lampą do ogrzania miotu

Kilka lat wstecz, sami postawieni zostaliśmy przed faktem, że nasza sunia zostanie mamą. Dla każdego właściciela suki to ważny moment. Nerwowość, strach czy wszystko będzie OK, obawa przed komplikacjami... Zaczęło się czytanie publikacji, wertowanie książek, szukanie informacji jak najlepiej przygotować siebie i psa na przyjście psiaczków na świat. Nie ukrywamy, że te 12 lat temu nie było to takie proste jak teraz. Po rozmowie z weterynarzem prowadzącym ciążę suki, dowiedzieliśmy się, że znakomitą metodą na odchowanie szczeniaków jest ogrzewanie kojca lampami promiennikowymi. Dlatego poniżej przekazujemy naszą wiedzę innym hodowcom. U nas się sprawdziło znakomicie. U naszych znajomych również. Dlatego będziemy polecać ten sposób wychowu maluszków.

Dlaczego w kojcach stosuje się ogrzewanie lampami Sollux?

Kiedy organizm szczeniąt nie potrafi jeszcze dostatecznie regulować własnej temperatury ze względu na słabo rozwinięty mechanizm termoregulacji, nad kojcem warto powiesić promiennik podczerwieni, który ogrzeje kojec z małymi. Pozwala to zabrać matkę od szczeniąt np. na spacer czy do weterynarza, bez problemu, że młody organizm zostanie nadmiernie oziębiony.

Promiennik dla psa to specjalistyczna żarówka grzewcza typu Solux, znana wszystkim hodowcom drobiu :). Na szczęście z jej zalet mogą korzystać także właściciele innych zwierząt :)

zdrowy miot, przygotowanie do porodu suki, darewit

Temperatura w kojcu i w pomieszczeniu dla psa

Poniżej przedstawiamy tabelę z rozkładem temperatur w kojcu, na poszczególnych etapach życia szczeniaków. Ważne: podana temperatura powinna być POD lampą grzewczą, NIE na całej powierzchni kojca !

Optymalna temperatura pod lampą grzewczą
Wiek szczenięcia Temperatura
1 tydzień życia 37 °C
2 tydzień życia 35 °C
3 tydzień życia 29 °C
4 tydzień życia 25 °C

Z powyższego wynika, że zaraz po urodzeniu szczenięta potrzebują dość wysokiej temperatury, ponad 30°C, dlatego powieszenie żarówki grzejnej spełnia w bardzo prosty sposób ten wymóg.  Dodatkowo ogrzewanie kojca zwiększa przeżywalność szczeniąt, ogranicza możliwość "złapanie" wirusa  i pobudza system odpornościowy.

W pomieszczeniu (wydzielony pokój, boks) gdzie zazwyczaj bytują zwierzęta temperatury będę zupełnie inne. I dobrze. Nie wyobrażamy sobie przebywania w pokoju razem z psami w warunkach przypominających egipskie lato :)

Po pierwsze dorosłe psy świetnie czują się w temperaturze pokojowej, po drugie za wysoka temperatura może doprowadzić karmiącą sukę do przegrzania i kłopotów zdrowotnych. Może również zaburzyć proces linienia. Dlatego nie ogrzewaj innych pomieszczeń poza kojcem.

Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie, niezależnie czy miot przypada na wiosnę, lato, jesień czy zimę, MUSIMY ogrzewać kojec ze szczeniętami .

Montaż lamp kwok u psów

Ważne! wysokość powieszenia (umieszczenia) lampy nad kojcem należy dobrać do wysokości suki karmiącej i dodać jeszcze 40 cm. To jest minimum. Taki zabieg pozwoli na swobodny dostęp do małych. 
Poniżej przykładowy schemat minimalnej wysokości powieszenia lampy, w zależności od rasy i wysokości dorosłego psa.

Minimalna wysokość powieszenia lamp nad psami
Wysokość dorosłej suki Minimalna odległość żarówki od psa
rasy małe, wysokość 20-30 cm 50-60 cm
rasy średnie, wysokość 30-50 cm 70-90 cm
rasy duże, wysokość 50-80 cm 90-120 cm
rasy bardzo duże, wysokość powyżej 80 cm od 120 cm

Dobór mocy żarówki promiennikowej

Przedstawiamy sposób jak dobrać optymalną moc grzewczą żarówki, w zależności od ras. W tabeli podajemy maksymalne moce dla sezonu zimowego.
Oczywiście te wartości mogą się zmieniać, a nawet powinny. Inaczej ogrzewamy miot wiosenno - letni, inaczej mioty jesienno-zimowe. Szczeniętom latem możemy wybrać mniejsze grzanie tzn. mniejszy wataż żarówki.

 

Ważne: przed włożeniem do kojca osesków zmierz temperaturę pod lampą według wskazówek podanych wyżej.

Dobór mocy żarówek do kojców z psami
Rodzaj rasy optymalna moc żarówki w Watach
rasa mała, wysokość 20-30 cm 125 W
rasa średnia, wysokość 30-50 cm 150 W
rasa duża, wysokość 50-80 cm 175 W
rasa bardzo duża, wysokość powyżej 80 cm 250 W

Nasze propozycje zestawów ogrzewających dla szczeniaczków

W naszym sklepie internetowym możesz kupić gotowe zestawy – odchowalniki. Podzielone są zgodnie z tym co piszemy powyżej, na rasę.

W każdym zestawie znajdują się:

 1. Czerwony promiennik podczerwieni - żarówka grzejna. Czerwony Sollux. Żarówkę  świecącą na czerwono można używać całą dobę. Takie światło nie ingeruje w cykl dobowy (dzień-noc). Nie będzie przeszkadzać w śnie ani właścicielowi, ani zwierzęciu. Emisja fal podczerwonych daje kojące ciepło. Fala cieplna Infrared przenika w głąb nagrzewanego organizmu dzięki czemu efekt cieplny odczuwalny jest nie tylko na powierzchni skóry. Pieski, kotki, kurczaczki i inne zwierzęta bardzo szybko odczuwają ciepło, zaraz po włączeniu lampy grzejącej.
 2. Metalowa oprawa do żarówki promiennikowej. Bezpieczna osłona do grzejących żarówek. Gotowa do pracy po wkręceniu do niej żarówki. Oprawy występują w dwóch wersjach z reduktorem i bez. My polecamy korzystać z tej drugiem opcji. Co to jest reduktor? To przełącznik, który zmienia natężenie prądu dochodzącego do żarówek. Dzięki temu zmniejsza się pobór mocy i siła grzania. Redukujesz ciepło o około 40-50%.
  Na wyposażeniu lampy jest łańcuch z oczkami, który pozwala na powieszenie lampy nad kojcem, na odpowiedniej wysokości. Kabel zasilający zakończony wtyczką.

Omawiane zestawy dla szczeniąt kupisz u nas w sklepie

Odchowalnik dla ras małych

Odchowalnik dla ras średnich

Odchowalnik dla ras dużych

Wychowalnie dla starszych zwierząt

Przez całe psie życie (nie piszemy pieskie życie celowo) hodowca, właściciel, Pani czy Pan powinni dbać o swojego pupila, z należytą starannością. Kupując lub biorąc psa pod swoją opiekę trzeba się liczyć z wieloma obowiązkami jakie spoczną na naszych barkach. Mały szczeniaczek jest fajny, ale pamiętaj że urośnie. Będzie dobrym psem i będzie z Tobą długi czas. Jak dożyje do sędziwego wieku będzie trzeba i nim się zaopiekować.

Najczęstszymi schorzeniami wśród starszych psów są choroby reumatyczne, dysplazje stawów, kłopoty z miednicą itd. Zwierzęta chorują tak samo jak ludzie.

Proponowane przez nas zestawy z lampami Sollux, omawiane powyżej, służą też tym chorującym stworzeniom. Możesz zadbać o zdrowie i pomóc starszym i schorowanym psom, kotom i innym dzięki takiej lampie. Promienniki podczerwieni stosują lekarze weterynarze w klinikach weterynaryjnych! Nagrzewanie zwierząt pod lampami z podczerwienią znacznie poprawia ukrwienie mięśni. Pomaga w leczeniu reumatycznych schorzeń. Jest używane po przebytych operacjach i zabiegach przy użyciu narkozy, wybudzone zwierzę szybciej dochodzi do siebie.

Jak to w życiu bywa, zapewne znajdą się zwolennicy i przeciwnicy stosowania szczenięcego ogrzewania promiennikami z podczerwienią. Jednak z uwagi na przeprowadzone badania naukowe i szerokie stosowanie w weterynarii polecamy ten sposób opieki nad miotem.

Dowiedz się więcej.

Kliknij link, który przeniesie Cię do poradnika na temat różnych metod ogrzewania szczeniąt np. matami, farelkami itd.

Zapraszamy do lektury.

Darmowy poradnik o ogrzewaniu szczeniąt

Zapraszamy do sklepu darewit, gdzie większość asortymentu jest poświęcona trosce o zdrowie zwierząt.

Działamy od 2008 roku, u nas bezpieczne zakupy.

ZOBACZ w sklepie darewit Wszystkie modele zestawów do ogrzewania psów, kotów, kurcząt, piskląt, koźląt, jagniąt i innego inwentarza 

Tagi: Ogrzewanie miotu, zdrowe ogrzewanie szczeniąt i kociąt, zestaw do ogrzewania małych zwierząt domowych, dla psa kota królika - czym tanio ogrzać, zestawy lamp dla weterynarzy.

Zabraniamy: Nie kopiuj, nie klonuj, nie przetwarzaj naszego opisu. Podlega on ochronie prawnej i prawom autorskim. 

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy