Boa Dusiciel Constrictor

WĄŻ DUSICIEL BOA Boa constrictor Boidae

PORADNIK jak hodować węża boa dusiciela w domu

boa dusiciel boa constrictor poradnik jak hodować Systematyka

Królestwo: Zwierzęta

Typ: Strunowce

Podtyp: Kręgowce

Gromada: Gady

Rząd: Łuskonośne

Rodzina: Dusiciele

Rodzaj: Boa

Gatunek: Boa dusiciel

Gdzie żyją boa dusiciele w naturze?

Większa część Ameryki Środkowej i Południowej, od północnego Meksyku po środkową Argentynę. W zależności od gatunku boa ( a mamy ich 56) żyją w Meksyku, Ekwadorze, Argentynie, Paragwaju, Boliwii, Brazylii, Dominikanie, wyspach: Saboga, Marias i Santa Lucia.

Poniżej przedstawiamy zamieszkanie, tylko niektórych gatunków:

  • Boa czerwonoogonowy Boa constrictor constrictor - Brazylia, Ekwador, Trynidad i Tobago
  • Boa cesarski Boa constrictor imperator – płn. Meksyk, płn.-zach. Peru
  • Boa argentyński Boa constrictor occidentalis - Argentyna, Paragwaj
  • Boa krótkoogonowy,  Boa Amarala Boa constrictor amarali - wsch. Boliwia, płd. Brazylia
  • Boa czarnobrzuchy Boa constrictor melanogaster – Ekwador
  • Boa peruwiański Boa constrictor ortoni - płn.-zach. Peru
  • Boa mglisty / boa dominikański Boa constrictor nebulosa – Dominikana
  • Boa constrictor sabogae – wyspa Saboga
  • Boa constrictor sigma – wyspa Marias
  • Boa constrictor orophias – wyspa Santa Lucia
  • Boa psiogłowy, boa szmaragdowy, boa drzewny Corallus caninus – zostanie omówiony w innym poradniku - żyje na drzewach, kolory: od zielonego aż do odcieni żółtego

Środowisko naturalne (biotyp) w jakim żyją boa dusiciele

Tropikalne lasy równikowe, tylko niektóre podgatunki żyją w nieco chłodniejszym i bardziej suchym klimacie. Prowadzi przeważnie naziemny tryb życia, jednak zdarza się, że szukając pożywienia wchodzi też na drzewa. Aktywny o zmierzchu i nocą, w ciągu dnia raczej szuka schronienia w najróżniejszym kryjówkach typu: jaskinie, szczeliny skał, nory, pomiędzy korzeniami drzew. Lubi także stojące wody, miejsca wzdłuż rzek i szuwary.

Wygląd boa dusiciela

Budowa raczej masywna i krępa, głowa kształtu trójkątnego, nieduże oczy, źrenice pionowe z jasnożółtą tęczówką. W zależności od gatunku/podgatunku różne kolory łusek (także na głowie). Kolory: od białego (albinos), beżowo-brązowego z czarną oblamówką plam (często spotykane), szare z domieszką czarnego (często spotykane), pomarańczowo-czerwone z czarnymi pasami (często spotykane), beżowo-kremowo-pomarańczowe (rzadkie kolumbijskie).

Jak długo żyje wąż boa

Można powiedzieć, że pod czułą i prawidłową opieką, wąż w warunkach domowych przeżyje nawet ćwierć wieku, tak, 25 lat - to kawał czasu ! Zanim postanowisz kupić takie „zwierzątko” weź to pod uwagę. To długoterminowa „lokata” w Twojego pupila związana z obowiązkiem długoletniej opieki nad wężem.

Dom dla węża boa. Wymiary terrarium dla dusiciela

Mieszkanie docelowe powinno być dosyć duże i przestrzenne. Jeżeli na początku zakupimy węża długości np. 50 cm to musimy się liczyć z tym, że czynnik wzrostu będzie duży i dorosły osobnik może osiągnąć 2,5 – 3 m długości – co przełoży się na wielkość terrarium.

Nasze terrarium dla boa dusiciela można od razu wykonać lub kupić duże (wyeliminuje to stres związany z przenoszeniem go do nowego lokum, ale także zmniejszy problem „dźwigania” dużego osobnika w przyszłości.

Terrarium dla jednego średniego boa (na początek), o MINIMALNYCH wymiarach to 100x80x80cm (dł. /wys./szer.) 

Dla dorosłego boasa najlepsze będzie terrarium 150x100x100 (dł. /wys./szer.)

Oświetlenie terrarium dla boa dusiciela

Węże boa dusiciele to zwierzęta o nocnym trybie życia. Należy o tym pamiętać przed zakupem urządzeń do oświetlenia i ogrzania terrarium. Boa, jak wcześniej pisaliśmy, są aktywne nocą, ale swoją aktywnością zaskakują w ciągu dnia szczególnie wiosną i latem. W związku z tym, powinniśmy wężom zapewnić światło ok. 12 godz. /dzień.

W zimie wystarczy im oświetlenie przez 10 godz. W nocy może być w terrarium ciemno (jak w naturze), ale dla przyjemności obserwacji gada można zamontować żarówkę światła nocnego czerwoną lub niebieską.

Ważne: Dla wygody opiekuna – proponujemy podłączyć żarówki pod programatory czasowe, które będą pilnowały czasu włączania i wyłączania żarówek o właściwych porach ( bardzo pomocne zwłaszcza w okresie wakacyjno-urlopowym).

Ogrzewanie terrarium dla boa dusicieli

Węże boa żyją w klimacie, gdzie w ciągu dnia jest ciepło, parno i wilgotno, a w nocy temperatura spada. Dlatego hodowca powinien zadbać o właściwy rozkład temperatury w ciągu doby i tak: w dzień: 25-32°C pod samym promiennikiem (żarówką grzewczą): ok. 35°C w nocy: ok. 24°C

Do ogrzewania terrarium w ciągu dnia można stosować żarówki promiennikowe, w ciągu nocy: żarówki promienniki lub emitery ceramiczne (ogrzewanie powietrza), kable grzewcze lub maty grzejne (ogrzewanie podłoża).

Ważne, aby w terrarium stworzyć strefy ciepła (cieplejsze i zimniejsze). Należy umiejscowić źródło ciepła na 2/3 długości terrarium, a 1/3 pozostawić chłodniejszą. W ten sposób , nasz wężyk dobierze sobie temperaturę w jakiej będzie chciał przebywać.

Dotyczy to wszystkich gadów zmiennocieplnych – taka jest zasada urządzania terrarium.

Żarówki grzewcze dobieramy do wielkości i materiału z jakiego jest wykonane terrarium.

Zazwyczaj moc żarówki dobiera się tak:

  • Wysokość terrarium do 50cm – moc żarówki 50W 
  • od 50-80 cm – moc żarówki 75W
  • od 80-100cm – moc żarówki 100W

Pamiętajmy, że szklany dom dla boa (terrarium wykonane ze szkła) będzie traciło więcej ciepła niż wykonane z drewna czy płyty OSB. Im bardziej ocieplone, tym mniejsze moce grzewcze żarówek są potrzebne.

Najczęściej wybierane kable grzewcze do ogrzewania podłoża to:

  • Długość terrarium: do 80 cm – kabel o mocy 50W 
  • od 80-100 cm – moc kabla 80W 
  • powyżej 100 cm – moc kabla 100W.

Ważne: Dla bezpieczeństwa dusiciela – proponujemy podłączyć kable grzewcze lub maty grzejne pod odpowiednie sterowniki temperaturowe, które będą pilnowały odpowiedniej temperatury w terrarium (warto też dla lepszej kontroli ciepłoty – zamontować w terrarium najprostszy termometr (według przysłowia – strzeżonego …) Każde urządzenie elektryczne może nas niemile zaskoczyć, bądź mądry przed szkodą…

UWAGA: Do żarówek grzejących trzeba stosować oprawki porcelanowe, ponieważ żarnik żarówki nagrzewa się dość mocno i część tego ciepła przenoszone jest na gwint żarówki.

 

Wilgotność w terrarium dla constrictora

Pisaliśmy już o tym, że w większości gatunków boa żyje w warunkach wilgotnego lasu tropikalnego – zatem wilgotność w terrarium powinna być raczej wysoka 60-70% w dzień i ok. 80% nocą.

Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że hodowca chodzi ze spryskiwaczem i kropelkuje terrarium ręcznie (może na początku, ale im dalej w las … tym trudniej). Jesteśmy z reguły wygodni – zastosujmy do tego celu przeznaczone urządzenia.

Dla zapewnienia takiej wilgoci w powietrzu warto zainstalować fogger, nawilżacz, zraszacz lub inne urządzenie wytwarzające mgłę oraz regulator wilgotności (higrostat). Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem utrzymania wilgotności może okazać się także miska napełniona wodą - „naturalny nawilżacz”. Postawmy ją pod żarówką grzewczą, parująca woda nasyci wilgocią powietrze w terrarium.

Jakie podłoże dla boa

Najlepsze są podłoża naturalne. Na rynku jest ogromny wybór ściółek jednak należy rozważyć zakup odpowiedniego podłoża pod kątem węża. Podłoże powinno być chłonne i zarazem łatwo oddające wilgoć do powietrza. Najczęściej stosuje się chipsy kokosowe, korę, drewienka bukowe, włókno kokosowe, a także ręczniki papierowe. Można mieszać ze sobą podłoża np. korę mieszamy z chipsami z dodatkiem włókna kokosowe). W ten sposób ukształtujemy podłoże i zbliżymy je do naturalnego środowiska. Poza tym chropowatość podłoża będzie pomocna w czasie zrzucania wylinki.

Żywienie i dieta boa dusicieli

Dieta wężowa to przede wszystkim mięsko. W naturze wąż żywi się upolowanymi przez siebie niewielkimi ssakami, ptakami, płazami, a nawet rybami. Do skarmiania węża w terrarium posłużą kupione w sklepach zoologicznych lub od hodowców: myszy, szczury, oseski mysie i szczurze (dla młodych osobników), chomiki, świnki morskie (tego nie za dużo bo tłuste), króliki (dla dorosłych), pisklaki, kurczaki. Zakazane jest podawanie wężom produktów bezpośrednio z zamrażalnika.

Jak często karmimy węże boa

Młode węże i podrostki: raz na 7-10 dni. Dorosłe osobniki: samiec raz na 3-4 tygodnie, samica raz na 2-3 tygodnie.

Dlaczego mój wąż nie chce jeść ?

Przyczyn może być wiele, ale najczęściej węże nie jedzą gdy: nie są głodne (są najedzone), są trzymane w zbyt niskiej temperaturze (temp. służy do poprawnego trawienia), przechodzą wylinkę, są zestresowane (np. z miana otoczenia), są chore. Oprócz tego samica niechętnie je gdy jest w ciąży (w przeciwieństwie do gatunku ludzkiego) a samiec podczas okresu godowego.

Jak zabija boa dusiciel ?

Do niedawna twierdzono, że dusiciele duszą swoją ofiarę, a potem ją połykają, ale ostatnio „badanie opublikowane w Journal of Experimental Biology potwierdza, że śmierć w wyniku uścisku boa następuje w 6 sekund w wyniku zaburzeń rytmu serca i ustania krążenia. Podczas ataku drapieżnika rośnie poziom potasu we krwi, co wystarczyłoby do wywołania zawału. Jednak śmierć w wyniku zatrzymania akcji serca następuje na tyle szybko, że zbyt wysoki poziom tego pierwiastka nie ma już znaczenia. Badacze uważają, że może być to rodzaj "planu awaryjnego". Gdyby ofiara jednak zdołała się wymknąć wężowi, zabiłby ją zawał. „ Niezaprzeczalne jest to, że boa połykają swoją zdobycz, a potem długo ją trawią najczęściej gdzieś schowane".

Zdrowie, pielęgnacja, higiena dusicieli

Zachowaj czystość terrarium. Sprzątaj regularnie. Zmieniaj zabrudzone odchodami ściółki lub wodę w basenie jak tylko to zauważysz. Wymieniaj wodę w misce 1-2 razy w tygodniu. Przy większych porządkach można użyć preparatu Virkon ( do profilaktycznej dezynfekcji), który usuwa bakterie, wirusy i grzyby oraz neutralizuje przykre zapachy. Raz do roku powinno przeprowadzić się badania kału, w celu sprawdzenia zdrowia naszego pupila, pod kątem pasożytów (np. dostarczonych wraz z pożywieniem) Kontrolne wizyty u weterynarza (który zna się na gadach! a nie każdy ma taką wiedzę, niestety) w każdym przypadku kiedy mamy podejrzenie, że coś niedobrego dzieje się z boa np. niepokojąca zmiana zachowania, zmiany skórne, nietypowe układanie sie gada, zbyt długi czas niechęci do jedzenia, zbyt luźne odchody, wymioty, spadek masy ciała itp.

Wyposażenie dodatkowe w terrarium dla boa

Sztuczna roślinność – element wystroju miły dla naszego oka, dla węża może stwarzać naturalne zacienione środowisko.

Miski na wodę, baseny – służą jako pojniki, i mogą być nawilżaczami powietrza

Długa pęseta – przyda się gdy nasz boa baby nie chce jeść martwego pokarmu – wabimy go wtedy do zjedzenia poruszając karmą trzymaną w pincecie

Kryjówki – dostosowane do wielkości osobnika – dusicielki będą miały zaciszne miejsce do odstresowania

Konary – tylko do efektu wizualnego

Boa dusiciel dla dziecka?

Rodzicom i opiekunom, którzy zostaną poproszone przez dziecko o zwierzątko przypominamy, że żywe zwierzę to nie jest zabawka i nigdy jej nie zastąpi ! Co do węży boa jesteśmy zdania, że nie będą stanowiły zagrożenia dla dziecka jak węże będą małe, problem się narodzi, jak wężyk zmieni swój rozmiar na XL. Wtedy pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać węża sam na sam z dzieckiem. „Wizyta” u węża powinna być pod stałą obserwacją i kontrolą rodzica. Dorosłe osobniki są potężne i silne, a z drugiej strony są to przecież drapieżniki i zawsze boa może poczuć zew natury.

Boa nie są wężami jadowitymi bardziej problematyczny jest jego rozmiar.

Zachowanie węża (bardziej agresywny lub spokojny) może być związane z cechami wrodzonymi lub nabytymi (niewłaściwe traktowanie, odłów, trudne warunki podróży, częste zmienianie opiekunów itd.). Dosyć rzadko, ale jednak, zdarzają się ugryzienia przez węża – jest to najczęściej spowodowane niewłaściwą opieką. Przy zakupie węża należy rozważyć i tą kwestię.

Od samego początku dostosujmy zwierzątko do charakteru dziecka i uczmy dziecko jak postępować z wężem. Nie sugerujmy się zakupem boa dusiciela tylko dlatego, że będzie to oryginalne zwierzę w naszym domu, którego większość innych dzieci nie ma.

CITES – Ochrona gatunku

Kupując boa dusiciela poproś sprzedawcę o świadectwo potwierdzenia urodzenia, będzie ono potrzebne do rejestracji . Dusiciele boa i większość gatunków z tej rodziny wymieniony jest jako zwierzę zagrożone wyginięciem i chronione są konwencją o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, w aneksie B do rozporządzenia UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.

Stan prawny

CITES: TAK , II załącznik (wyjątkiem jest B.c.occidentalis – załącznik I)

UNIA EUROPEJSKA: TAK , wewnątrzunijne przepisy rozporządzenia 338/97 wraz z dalszymi zmianami (aneks A – boa argentyński, pozostałe podgatunki – aneks B)

REJESTRACJA: TAK , posiadane osobniki muszą być zgłoszone do rejestracji w starostwie w ciągu 14 dni od ich nabycia.

 

 Wszystkie potrzebne urządzenia do wyposażenia terrarium dla boa możesz zakupić w naszym sklepie on-online dla terrarystów

 

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł, uważasz że jest przydatny - Polub nas na Facebook

Nazwy węża boa dusiciela w innych językach:

czeski: Hroznyś kralowsky

niemiecki: Abgottschlange, Königsboa

holenderski: Reuzenslang (Boidae)

angielski: Red-tailed Boa (Boa constrictor constrictor)

rosyjski: Удав констриктор / udaw/

Artykuł na temat boa powstał na podstawie własnych doświadczeń, doświadczeń zaprzyjaźnionych hodowców i hodowli w Polsce oraz za granicą.

Naszą wiedzę wzbogaciły również opisy z niżej podanych stron:

httpS://www.wikipedia/pl http://www.dkfindout.com/us/animals-and-nature/reptiles/snakes/

httpS://animals.nationalgeographic.com/animals/reptiles/boa-constrictor/

httpS://kids.nationalgeographic.com/animals/boa-constrictor/#boa-constrictor-closeup.jpg

httpS://animaldiversity.org/accounts/Boa_constrictor/

httpS://wyborcza.pl/1,75400,18425281,boa-dusiciel-zabija-inaczej-niz-myslelismy.html?disableRedirects=true

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy