Dane Techniczne - Wykresy - Jak grzeją żarówki

 

 

 

PROMIENNIKI PODCZERWIENI - dane techniczne i wykresy temperatur 

 
Konstrukcja lampowych promienników podczerwieni zaprojektowana przez firmę Helios (porównywalne z lampami Philips IR ) zapobiega odpadaniu bańki szklanej od trzonka, dzięki czemu jest bezpieczna i nie powoduje niebezpieczeństwa zapalenia ściółki przez gorący żarnik pękniętej lampy. Zjawisko to wyeliminowane jest przez strefę gwintowaną umieszczoną na szyjce banki w miejscu zatopienia jej w trzonku.  W tych promiennikach zastosowano specjalną metodę łączenia końcówki skrętki wtyczką metalową, co daje gwarancję pewności zamocowania i jej stabilności podczas użytkowania. 
 
Promieniowanie podczerwone (podczerwień, Infrared, IR) jest to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym, a falami radiowymi. Podczerwień znajduje się w spektrum widma w zakresie fal o długości od 760 nm do 1 mm.
 
 
Funkcjonuje kilka podziałów podczerwieni na pasma, ale średnio w Polsce, funkcjonuje podział:
 
- podczerwień bliska, krótkofalowa – IR-A - fale 760 nm - 1400 nm (0.76 µm – 1.4 µm)
- podczerwień średnia, średniofalowa – IR-B - fale 1400 nm - 3000 nm (1.4 µm – 3 µm)
- podczerwień daleka, długofalowa – IR-C - fale 3000 nm - 1 mm (3 µm – 1000 µm)

 

Długość fal podaje się zazwyczaj w nanometrach [nm]

  • 1 nm = 0,001 µm = 0,000 000 001 m = 10−9 m
 

 

 

  Pasma podczerwieni IRA, IRB, IRC
 
Żarówki promiennikowe – lampowe promienniki podczerwieni Helios - emitują podczerwień krótkofalową IR-A w zakresie fal 1200 nm – 1400 nm
 
Na zdjęciu poniżej  rozkład widma z umiejscowieniem promieniowania IR-A  podczerwonego emitowanego przez żarówki grzejne Helios.   
 
 promienniki podczerwieni Infrared widmo - darewit
     
 
 
Na zdjęciu poniżej
Rozkład promieniowania cieplnego przy wykorzystaniu ciepła wytwarzanego przez żarówkowe promienniki podczerwieni. Wykazano najbardziej efektywny sposób ogrzewania strefowego w pomieszczeniach. Idealne rozwiązanie do ogrzewania miejsc pracy i poszczególnych stanowisk pracy.
 
  strefowe ogrzewanie stanowisk pracy lub miejsca pracy- darewit
 
Na zdjęciu poniżej 
Rozkład temperatury (ciepła) dla promiennika tradycyjnego wykonanego ze szkła miękkiego IR1, o mocy 250W.
Zauważyć można, że im niżej lub bliżej umieścimy promiennik podczerwony, tym wyższa będzie odczuwalna temperatura. 
 
temperatury wytwarzane przez promienniki podczerwieni sollux 250W
 
  żarówki grzejne - rozkład temperatur darewit
 
 
Na zdjęciu poniżej 
Rozkład temperatury dla promiennika podczerwieni Philips wykonanego z grubego prasowanego szkła PAR-38 o mocy 175W.
    
promiennik philips Par ze szkła grubego prasowanego Temperatury 
 
 
 
Na zdjęciu poniżej 
Porównanie ogrzewanych powierzchni przez promienniki podczerwieni wykonane ze szkła miękkiego IR1 w bańce tradycyjnej oraz promiennika ze szkła prasowanego PAR. 
 
Ze względu na grubość szkła prasowanego z jakiego wykonany jest promiennik PAR-38 można zauważyć utratę szerokości strefy grzania w stosunku do tradycyjnych promienników. Znacznie ekonomiczniejszy wybór to żarówka grzewcza, promiennik w standardowym szkle. Szkło typu PAR warto wybierać do miejsc, gdzie żarówka grzejna może być narażona na urazy mechaniczne lub nie posiadamy specjalnie dedykowanych opraw do promienników podczerwonych w szkle miękkim. Żarówka sollux Par Helios jest bardzo wytrzymała na urazy mechaniczne dzięki specjalnej obróbce szkła (prasowanie, zbrojenie).  
 
jak grzeją żarówki grzejne, promienniki podczerwone sollux
 
Na zdjęciu poniżej 
Porównanie rozkładu temperatury otrzymanej przez promienniki podczerwieni wykonane ze szkła miękkiego IR1 oraz promienniki ze szkła prasowanego PAR.
 
Żarówkowe promienniki ciepła, tradycyjne, uzyskują bardziej wyrównaną temperaturę grzania, w przypadku kiedy będziemy oddalać się od środka promiennika. Nie ma dużych różnic w temperaturze pod samym centralnym miejscem ogrzewania i w oddaleniu od niego. Pod promiennikiem żarówką PAR najcieplej jest w centrum, pod żarówką natomiast im dalej od środka tym chłodniej.     
 
      
 promiennik PAR38 Philips Helios
 
Na zdjęciu poniżej 
Porównanie rozkładu temperatury dla promiennika podczerwieni ze szkła miękkiego IR-1 o mocy 150W oraz promiennika podczerwonego ze szkła twardego IR-2 o tej samej mocy grzania.
 
Najnowsze promienniki podczerwieni Helios produkowane są w twardym i mocnym szkle. Oznaczenie tego szkła to IR2. Żarówki grzejne z twardego szkła poza odpornością na udary termiczne i zmiany temperatury mają dodatkowo lustrzany odbłysk, który pozwala żarówce zwiększyć ilość ciepła bez większego poboru prądu. Są one bardziej energooszczędne niż tradycyjne promienniki w szkle miękkim bez odbłysku.
 
 PORÓWNANIE PROMIENNIKA 150W w twardym i miękkim szkle - darewit
 
Na zdjęciu poniżej 
Charakterystyka temperaturowa dla promiennika podczerwieni Helios 375W. 
 
Najmocniejsza żarówka grzewcza promiennikowa ma moc 375W. Osiąga bardzo wysokie temperatury w miejscu grzania, ogrzewania. Zmiana temperatury ogrzewania zmienia się w zależności od wysokości umieszczenia żarówki grzewczej.
 
  Najmocniejsz promiennik podczerwieni solluc 375W - darewit
 
Na zdjęciu poniżej 
Charakterystyka przepływu energii w promiennikach podczerwieni (przezroczystych - transparentnych).
Na zdjęciu pokazano jak promienniki cieplne wykorzystują energię, w rozkładzie na światło i ciepło.
 
 jaki jest rozkład poboru prądu przez promienniki Infrared - darewit
 
 
Na zdjęciu poniżej 
Rodzaje gwintów w promiennikach podczerwieni Helios. 
 
Trzonki / gwinty wkręcane mają oznaczenie literowe "E ". Liczba po literze oznacza szerokość gwintu i zawsze podawana jest w milimetrach.
Gwint standardowy to E27, w produkcji można spotkać również bardzo duży gwint (największy) zwany goliat, E40.
Do tych żarówek grzejnych promiennikowych zalecane jest stosowanie porcelanowych lub ceramicznych oprawek ze względów bezpieczeństwa. Żarówki podczerwone osiągają bardzo duże temperatury, a część ciepła przenoszona jest także trzonek żarówek.
 
 rodzaje gwintów w żarówkach grzejnych darewit
 
 
 

 

 
Darewit Inkubatory do jaj O nas Kontakt Prawa autorskie Sklep
darewit.pl - sprzedaż urządzeń do inkubacji: inkubatory domowe, aparaty lęgowe, prześwietlarki jaj i inne urządzenia dla wychowu i odchowu piskląt.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Copyright by darewit.pl, ul. Licealna 81, 04-424 Warszawa ©