Budujemy inkubator jaj - elementy

Zastanawiasz się nad własnoręcznym zbudowaniem prostego inkubatora do jaj ? Kilka porad w tym temacie poniżej.

 

 

Na rynku jest wiele modeli inkubatorów wylęgowych, od malutkich inkubatorków na 6 jajek aż po szafy na kilka tysięcy jaj. Pomimo tego dużego wyboru niektórzy decydują się na samodzielny montaż urządzenia lęgowego.  Zbuduję sam inkubator do jajek dla kur. Postanowienie gotowe , teraz czas na realzację.

Zaczyna się szukanie informacji w internecie, przeszukiwanie forów internetowych, oglądanie filmików itp. Mętlik coraz większy - nic dziwnego- różne rzeczy ludzie piszą, i nie zawsze, NIESTETY mądre, żeby nie napisać dosadniej.

Poniżej kilka porad od nas (hodowców i sprzedawców) zatem wiedza na wyciągnięcie ręki...

 

Jakie urządzenia są potrzebne do zbudowania prostego inkubatora wylęgowego (klujnika jaj)?


1. Potrzebujesz dobrego sterownika do podtrzymywania temperatury wewnątrz inkubatoraRegulator temperatury to serce inkubatora wylęgowego ! Musi mieć odpowiedni zakres temperatur (powyżej 37,5 C). Teraz wymarz z pamięci te samoróbki inkubatorów, króre widziałeś ze sterownikiem RT2 !!!  Ten sterownik ma zakres pracy do 37 C zatem do inkubatora jaj ptasich NIE NADAJE SIĘ !   Do inkubatora jaj gadów tak, do inkubatora jaj ptaków NIE.  Wybieraj sterowniki RT2C, RT2C+, RT2CIW itd.

 

Sprawdź jakie sterowniki oferujemy w naszym sklepie Różne modele regulatorów temperaturowych (sterowników)

 

2. Grzałki inkubatorów czyli urządzenia do ogrzewania komory lęgowej.  W naszej ofercie polecamy kable grzewcze w otulinie z silikonu. Po pierwsze są elastyczne i "plastyczne", łatwo je ułożyć i rozłożyć na pokrywie inkubatora (tam powinien być zamocowany system grzewczy  - nie pod jajkami). Przewody silikonowe mają bardzo dobre parametry grzania pomimo małej mocy.   Dobierz kabel do wielkości planowanego wylęgnika. Im większy aparat lęgowy tym większa powinna być moc kabla nagrzewającego.  

Podpowiedź: do małego inkubatora o wymiarach 40x40x50 cm możesz podłączyć kabel o mocy 50W.

I rzecz oczywista, ale napiszemy, kabel podłączasz pod regulator temperatury (ma swoje gniazdo). Ustawiasz temperaturę na sterowniku jaką chcesz i do inkubatora wsadzasz czujnik, który odchodzi od regulatora (czujnik musi być jak najbliżej jajek)

Zobacz naszą ofertę w sklepie zanim kupisz. Wybierz najlepszy. Kable grzewcze, grzałki

 

3. Wilgotnościomierz (higrometr) - Nie można zapominać o kontrolowaniu wilgotności w inkubatorze z jajkami. Jest tak samo ważna jak temperatura. Od tego będzie zależało jakie będą wyniki inkubacji. Jaja kurze potrzebują mniejszej wilgotności od jaj kaczych czy gęsich.

Dowiedz się jakie higrometry mamy w naszym sklepie. Duży wybór.Wilgotnościomierze, higrometry do inkubatorów dla jajek

 

4. Wytwornica pary. Nawilżacz powietrza.   Zazwyczaj domowi konstruktorzy inkubatorów "lecą na łatwiznę" i stawiają na dnie wylęgarki najróżniejszego rodzaju miski i  tace (widzieliśmy też doniczki) wypełnione wodą. Jest to dozwolony sposób, ale parowanie z tego systemu nawilżania jest powolne. Przypomnimy jednak zasadę z fizyki  - IM MNIEJSZY SŁUPEK WODY TYM PAROWANIE SZYBSZE.  Zatem jeżeli już chcesz postawić tacę wypełnioną wodą to wybierz taką, która jest płaska, niska i jak największa.

Jeżeli jednak chcesz sobie ułatwić życie, możesz kupić urządzenie, które będzie wytwarzało parę. Takie aparaty nazywają się foggery. Najlepszy jest wiaderkowy, ustawiony na zewnątrz inkubatora i połączony za pomocą odpowiedniej rurki z inkubatorem. Podłącza się go do higrostatu (sterownik wilgotności).

 

Fogger, o którym mowa powyżej dostępny w sklepie Nawilżacz kubełkowy, fogger .

 

5. Wentylatory do cyrkulacji powietrza w inkubatorach. Wymiana gazowa w urządzeniu jest konieczna. W zależności od tego z czego będziesz budował inkubator,  możesz zamocować mały wentylatorek (koniecznie poniżej systemu nagrzewającego), aby mieszał powietrze. Jednak jeżeli zrobisz otwory wentylacyjne w obudowie inkubatora (kłania się fizyka ponownie: na dole jednego boku i na górze na przeciwnległym boku) będziesz miał możliwość wentylacji naturalnej, bez konieczności montowania wentylatora.

Wentylatory o różnych rozmiarach i różnych siłach rozdmuchu powietrza dostępne w naszym sklepie Wentylatory i wiatraki do inkubatorów tutaj

 

6. Nie zapomnij o wyposażeniu dodatkowym takim jak prześwietlarka do jajek (owoskop), środek odkażający do jaj i inkubatora...

 

Sprawdź jakie modele prześwietlarek proponujemy w sklepie Prześwietlarki do jajek

Środek do mycia jaj lęgowych i inkubatorów Preparat odkażający Virkon

 

7. Zanim zaczniesz bawić się w "Boba budowniczego"  zbierz jak najwięcej informacji o procesie wykluwania jaj danego gatunku drobiu. Sam proces inkubacji nie jest trudny, ale podstawową wiedzę należy mieć.

 

Na naszych stronach umieszczamy poradniki i cenne wskazówki:
Piszemy O wylęganiu jaj - inkubacji
Napisaliśmy O wykluwaniu z jajek - informacje  

 

Z jakiego materiału zbudować wylęgarkę jaj.Nie polecamy budowania inkubatorów do jaj z płyt pilśniowych, płyt OSB lub paździerzowych czy płyt drewnopodobnych.  Takie materiały szybko "łapią wilgoć", pęcznieją, wypaczają się i rozszczelniają.  Najlepsze są tworzywa sztuczne, odporne na wilgoć.  Możesz przerobić starą lodówkę, zamrażalnik, mikrofalę ...

 
I na koniec:  Policz też ile wydasz na materiał do budowy inkubatora, elementy wyposażenia i porównaj ceny gotowych fabrycznych inkubatorów, które mają certyfikaty i przeszły badania i testy na wylęgowość jaj.

 

 


Wszystkie potrzebne produkty, urządzenia i elementy do zbudowania własnego inkubatora posiadamy w ofercie naszego sklepu.

Wejście do sklepu Zobacz dział Budowa inkubatora.

 


Tagi: budowa inkubatora jaj, zbuduj własną wylęgarkę, budujemy wylęgarki jaj, jak zbudować inkubator drobiu, tanie własne urządzenia do inkubacji jaj

 

Darewit Inkubatory do jaj O sklepie Kontakt Prawa autorskie Sklep
darewit.pl - sprzedaż urządzeń do inkubacji: inkubatory domowe, aparaty lęgowe, prześwietlarki jaj i inne urządzenia dla wychowu i odchowu piskląt.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Copyright by darewit.pl, ul. Licealna 81, 04-424 Warszawa ©