ŻÓŁW CZERWONOLICY Trachemys Scripta Elegans

Trachemys Scripta Elegans ŻÓŁW CZERWONOLICY Żółw czerwonouchy

Żółw wodno – lądowy ozdobny

 

PORADNIK o hodowli żółwia czerwonolicego, czyli co powinniśmy wiedzieć przed zakupem żółwia czerwonolicego

 ŻÓŁW CZERWONOLICY Żółw czerwonouchy Trachemys Scripta Elegans
Systematyka
 
Domena
Eukarionty
Królestwo
Zwierzęta
Typ
Strunowce
Podtyp
Kręgowce
Gromada
Gady / Zauropsydy
Rząd
Żółwie
Podrząd
Żółwie skrytoszyje
Rodzina
Żółwie błotne , żółwie słodkowodne
Rodzaj
Trachemys
Gatunek
żółw ozdobny
Podgatunek
Żółw czerwonolicy elegans
Inne nazwy zwyczajowe
Żółw czerwonouchy
Nazwa angielska
Red-eared slider, red-eared terrapin
Nazwa niemiecka
Rotwangen-Schmuckschildkröte
Nazwa czeska
Želva nádherná
 
 

Pochodzenie ozdobnych żółwi czerwonolicych.

Słoneczne obszary Ameryki Północnej , Ameryka Środkowa aż po płn.-zach. Amerykę Południową. Zamieszkuje w stawach, jeziorach, bagnach o mulistym dnie. Lubi gęstą roślinność.
 
 

Wygląd żółwia czerwonolicego

 
Długość pancerza od 12,5 - 28,9cm, średnio w warunkach domowych ok. 25cm
Wiek w sprzyjających warunkach nawet do 30 lat
Żółw czerwonolicy jest płaski, ma szeroką i owalną skorupę (pancerz, karapaks).
Kolor od jasno zielonego z domieszką żółtego, przez oliwkowy po bardzo ciemną zieleń.
Na głowie, po obu jej stronach z boku, ma czerwony lub pomarańczowy pasek ( „czerwone paski na policzkach”)
Rozróżnianie płci u żółwi (po osiągnięciu wieku 2-3 lat) - Samiec żółwia – długie „ 3 paznokcie” na przednich kończynach, innych ogon – dłuższy, w innym miejscu „odbyt” i węższy na końcu ogon niż u samicy.  
 
 

Zachowanie żółwia czerwonolicego

 
Aktywność – w ciągu dnia, 12-14 godzin światła dziennego
Sposób spędzania czasu – większą część w wodzie
Opalanie – wygrzewanie: często, na brzegach lub skałkach – żółwie bardzo je lubią
Pory jedzenia : rano i wczesny wieczór, tylko w wodzie
Wzrost – silny, w czasie pierwszych 2-3 lat bardzo duży przyrost
Sen zimowy: TAK, jeżeli temperatura spada poniżej 10 oC (w naturze), sen trwa 5-6 mcy, w hodowlach jeżeli temperatura waha się w przedziale 3-5 oC  - sen 3-4 mce.
 
 

Klimat - Temperatura w akwarium /akwaterrarium dla żółwia czerwonolicego  

 
W związku z tym, że są to żółwie wodno-lądowe ich mieszkanie powinno być dostosowane do ich naturalnego trybu życia. Musi być część lądowa na 1/3 długości zbiornika  i część wodna ¾ długości zbiornika.
 
Temperatura różna, w różnych częściach akwaterrarium: najwyższa pod lampą grzewczą (wyspą do „opalania” ), niższa – temperatura powietrza i najniższa – temperatura wody „basenu”.
I tak odpowiednio:
·         temperatura pod lampą grzewczą , promiennikiem podczerwieni:  30-35°C ,
·         temperatura powietrza: 26-28°C,
·         temperatura wody: 23-25° C
·         temperatura powietrza w nocy: 18-20° C

 
 

Oświetlenie i ogrzewanie akwaterrarium dla żółwia czerwonolicego

 
W swoim naturalnych warunkach czerwonolice bardzo często wygrzewają się na słońcu, „łapiąc” ciepło i promieniowanie UVB.
Środowisko naturalne w warunkach domowych powinno się stworzyć poprzez zastosowanie następujących urządzeń:
  1. Grzejąca żarówka światła dziennego, promiennik podczerwieni lub spot zoo – daje światło widzialne i tworzy wyspę ciepła do wygrzewania się żółwia.  
  2. Niezbędna jest również żarówka – świetlówka emitująca promieniowanie UVB – te żarówki nie grzeją, ale zastępuje promienie słoneczne i są konieczne do prawidłowego rozwoju żółwi – ładna, twarda i zdrowa skorupa bez deformacji. UVB wspomaga produkcję witaminy D3 a ta pomaga w przyswajaniu wapnia i fosforu . W naszym sklepie są to żarówki o nazwach Repti–glo lub Reptile 100
  3. Ewentualnie żarówka światła nocnego – tylko do oświetlenia terrarium. Ciepło emitowane przez tą żarówkę jest minimalne.
  4. Ogrzewanie wody – maty grzewcze lub kable grzejne (konieczne jest zastosowanie termostatów) lub grzałki akwarystyczne (te często ulegają dewastacji przez żółwie)
UWAGA: przy montażu oświetlenia i ogrzewania należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu bezpiecznych odległości zwierzęcia od źródła ciepła
 
UWAGA: Do żarówek grzejącychtrzeba stosować oprawki porcelanowe, ponieważ żarnik żarówki nagrzewa się dość mocno i część tego ciepła przenoszone jest na gwint żarówki. Jeśli oprawka będzie plastikowa to może dojść do zatrucia zwierzaka od wydobywających się gazów z topiącego się materiału lub doprowadzić do zwarcia i pożaru.
 
 
 
sklep dla terrarystów - darewit Warszawa
 
Urządzenia do ogrzewania i oświetlenia żółwia możesz kupić w naszym sklepie, kategoria Terrarystyka, kliknik żarówki dla żółwia lub obrazek aby przenieść się do sklepu
 
 
 

 

 

Wymiary akwaterrarium dla żółwia czerwonolicego

 
Prawdę mówiąc, ciężko jest doradzić jakie akwaterrarium powinien mieć żółw na starcie hodowli – ponieważ sklepy i hodowcy indywidualni oferują różne wymiary żółwi. Jeżeli kupisz maluszka i kupisz małe akwarium to musisz liczyć się z jego szybką wymianą na większe. Najekonomiczniej  i najoszczędniej jest od razu zainwestować i zakupić większe akwaterrarium. Zawsze do wody można włożyć elementy wyposażenia, które ułatwią żółwiowi „wyjście na plażę” . Zrobić ukośne dno i docelową wyspę ciepła. Zmiana akwaterrarium na większe, gdy żółw podrośnie , to nie tylko sam zbiornik, ale również wymiana filtra !    
 
 
Podajemy wymiary akwaterrarium dla dorosłego żółwia czerwonolicego (jednego):  150cm długość x 80 cm szerokość x 60 cm wysokość (150x80x60) . Przypominamy, że średnio żółw dorasta do 30cm długości zatem musi mieć miejsce i do pływania, i do wygrzewania.
 
Podajemy parametry do obliczenia potrzebnych wymiarów akwaterrarium (jeżeli nie skorzystacie z naszej porady powyżej) :
długość akwarterrarium: 5 x długość pancerza (karapaksu)
szerokość akwarterrarium: 3 x długość pancerza (karapaksu)
wysokość minimalna akwarterrarium: 1,5 x długość pancerza (karapaksu)
 
 

Niezbędne wyposażenie w akwarium - akwaterrarium dla żółwia czerwonolicego

 
Promienniki podczerwieni o świetle białym lub spot –y do wyspy ciepła: 50W lub 75W
Żarówki z emisją UVB dla żółwia – Reptile UVB 100 26W (przy większych zbiornikach) lub 13 W (przy mniejszych zbiornikach)
Filtr do wody, najlepiej zewnętrzny kubełkowy – niestety żółwie strasznie brudzą wodę
Dekoracje roślinne w części nadwodnej – sztuczne kwiaty (żywe długo nie będą żywe)
Skałki, konary, korzenie, kamienie, wermikulit - na dno akwaterrarium
Pęseta dla żółwia – do podawania pokarmu
 
Inne potrzebne akcesoria:
Programatory czasowe – ułatwiają regulację czasu świecenia żarówek
 
 
 
 
sklep dla terrarystów - darewit WarszawaSprzęt do ogrzewania i żarówki możesz kupić w naszym sklepie, kategoria Terrarystyka, kliknik ogrzewanie terrarium z żółwiem lub obrazek aby przenieść się do sklepu
 
 
 
 
 

 

Żywienie żółwi czerwonolicych,  czyli czym karmić żółwie wodno lądowe

 
Na początek uwagi:  
  • karma dla żółwia powinna być dostosowana do wieku naszego pupila (im młodszy tym będzie zjadał więcej mięsnego, im starszy – więcej zieleniny)
  • żywienie żółwia należy urozmaicać, nie należy podawać cały czas tego samego jedzenia, jedzenie nie powinno być monotonne – monotonne znaczy nudne i niezbilansowane. Nie idźmy na łatwiznę, wiemy że łatwiej, szybciej i wygodniej jest rzucić karmę z puszki i po sprawie… ale to na dłuższą metę nie wyjdzie na dobre żółwiowi.  
Żółw czerwonolicy w naturze zje wszystko: larwy owadów, owady, ślimaki, ryby, skorupiaki, mięczaki, plankton, rośliny wodne i padlinę.
Dostosujmy jego żywienie w akwaterraium do tego co może jeść i je w naturze.
 
Menu dla żółwia czerwonolicego : całe ryby (nie patroszone i nie filety), rybki akwariowe (gubiki, mieczyki), małe rybki żywe (karaski) ślimaki w muszlach, skorupiaki (krewetki), larwy wodne, kiełże, ochotki, rośliny wodne (rzęsa, moczarka), dżdżownice, rośliny łąkowe (mlecz, bazylia, babka lancetowata))
Stanowczo nie podajemy żółwiom: wołowiny, wieprzowiny, kurczaków i innego ptactwa, jajek, sera, owoców i warzyw – na logikę – tego nie jedzą w naturze.
 
Zanim kupisz gotową karmę dla żółwia sprawdź jej skład i udział procentowy składników ! Nie mówimy, o karmach dla kota czy psa – sama nazwa wskazuje na to, że są to karmy dla innych zwierząt !  Pokarm dla żółwia czerwonolicego 
 
Młode żółwie - karmi się – 1x dziennie
Dorosłe żółwie czerwonolice -  3 x razy w tygodniu
 
 
 

Witaminy i preparaty dla żółwi czerwnolicych.

Kupując wapń dla gadów i preparaty mineralizowane zawsze należy sprawdzić sposób dawkowania podany przez producenta. Podawanie za dużych dawek zaszkodzi, a nie pomoże żółwiowi.
Zazwyczaj podajemy:
1)    Witaminy A + D3 – wraz z pokarmem – 1 x na tydzień
2)    Wapń – 1 x na 2 tygodnie
3)    Czasami witaminę B w kroplach jeżeli żółw karmiony jest zazwyczaj rybami
Najlepiej, jak udasz się po poradę do lekarza weterynarii specjalizującego się „w gadach”, tam uzyskasz fachową pomoc (fora internetowe nie są wykładnią wiedzy ! często są kopalnią złych praktyk i błędów popełnianych w hodowli).
 

Zdrowie i pielęgnacja żółwia czerwonolicego

 
Zachowaj czystość wody w akwaterrarium. Woda powinna być czysta, nie mętna, nie śmierdząca . Wszelkie długotrwale utrzymujące się zanieczyszczenia w wodzie to pożywka dla bakterii !
 
Kontrolne wizyty u weterynarza, w każdym przypadku kiedy mamy podejrzenie, że coś niedobrego dzieje się z żółwiem np. źle wyglądający pancerz (deformacja, miękkość),  zmiana wyglądu oczu, wyblakłe kolory, osowiałość, niepokojąca zmiana zachowania, długotrwały brak zainteresowania pokarmem itp. 
 
Przynajmniej 2-3 razy w roku wskazane jest badanie kału w celu sprawdzenia obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym.
 
 

Rozmnażanie żółwi czerwonolicych  w skrócie .  

 
Do rozmnażania wybieramy zdrowe i dojrzałe żółwie. Samce dojrzewają wcześniej , samice później. Dojrzałość płciową samce osiągają po 2-5 latach, gdy długość karapaksu wynosi 8-10 cm, samice przy długości karapaksu 15-19,5 cm i wieku 3-8 lat.
Czas trwania ciąży – ok. 30
Ilość składanych jaj – od 2 do 20
Czas inkubacji w zależności od temperatury podłoża – 3-5 miesięcy
Wyklute żółwie mają ok. 3cm
 
 

Ciekawostki i trochę wiedzy

 
Nauka zajmująca się żółwiami to chelonologia.
Nauka o gadach i płazach – herpetologia
Dział w ZOO z gadami - herpetarium
Skorupa żółwia to karapaks
Brzuch – płaska jego część to plastron
 
Trwające prace naukowe biologów na temat „ Wpływ temperatury w czasie inkubacji jaj żółwia na regulację płaci” udowodniły, że płeć żółwi zależy od temperatury inkubacji jaj.
 
Żółw czerwonolicy jest bardzo inwazyjny. Wypuszczony na wolność (bo się znudził, albo nie mam dla niego czasu) z akwaterrarium do stawu czy jeziorka potrafi „weeliminować” gatunki zamieszkujące tam od zawsze w bardzo szybkim tempie !  
 
 

CITES – Ochrona gatunku

 
Żółw czerwonolicy, uznany został jako gatunek inwazyjny od 2012 roku, zatem jego hodowla, rozmnażanie, sprzedaż  jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Kupując żółwia czerwonolicego poproś sprzedawcę o świadectwo potwierdzenia urodzenia w niewoli, może być zaświadczenie od weterynarza, będzie ono potrzebne do rejestracji żółwia w Wydziale Ochrony Środowiska. Rejestracja żółwia jest wymagana. Masz na rejestrację 14 dni od dnia zakupu.
Stan prawny:
CITES: TAK (Aneks II)
Unia Europejska: TAK (załącznik B,  UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi

Rejestracja: TAK

 

Poradnik powstał na podstawie własnych doświadzczeń oraz doświadczeń znanych nam hodowców

Darewit Inkubatory do jaj O sklepie Kontakt Prawa autorskie Sklep
darewit.pl - sprzedaż urządzeń do inkubacji: inkubatory domowe, aparaty lęgowe, prześwietlarki jaj i inne urządzenia dla wychowu i odchowu piskląt.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Copyright by darewit.pl, ul. Licealna 81, 04-424 Warszawa ©