Sauna Infrared za grosze

Czym są sauny Infra-red na podczerwień? Poradnik jak zbudować saunę do domu. 

 

sauna infrared podczerwien jak zbudować saunę

Spis treści:
 • Nasze doświadczenie
 • IR sauny co to?
 • Rodzaje saun
 • Budować samemu czy kupować sauny?
 • Jak zbudować saunę domową Infrared.
 • Zabiegi w saunach: dla kogo, dlaczego warto, zalety
 • Jakie żarówki wybierać do sauny

 

Kilka lat wstecz nasz znajomy postanowił kupić saunę. Miał możliwości finansowe, duży dom, powierzchnię... Zrobił rekonesans po firmach oferujących sauny i wybrał model, który najbardziej mu odpowiadał. Oczywiście przy najbliższej okazji pochwalił się zakupem. Nie powiemy, ładnie i estetycznie wykonane, drewno w środku i na zewnątrz. Nasz wzrok jednak przyciągnęły promienniki, które były zamontowane w środku i "dawały" pożądane ciepło .. Dużym zaskoczeniem dla nas było to, że system ogrzewania tejże sauny był oparty na promiennikach Infrared! Tych samych, które sprzedajemy od lat. Już na osobności przekalkulowaliśmy wydatek znajomego w stosunku do użytego materiału, sprzętu i wyposażenia. Był on niewspółmiernie niższy od zakupionego "gotowca". Dlatego pogłębiliśmy naszą wiedzę o możliwościach wykorzystania lamp IR do samodzielnej budowy sauny z podczerwienią.

 

Już za chwilę dowiesz się, uzyskach wiele cennych uwag i wskazówek jak mądrze oszczędzać.

 

Dodamy jeszcze, że nie jesteśmy producentem ani dystrybutorem Infrared saun. Dzięki temu nie będziemy wychwalać żadnego modelu i producenta, nie to jest celem niniejszego poradnika. Naszym zamiarem jest edukacja o możliwości oszczędzania wszędzie tam gdzie się da... Skorzystasz, zważywszy na naszą ogromną wiedzę odnośnie zastosowania podczerwieni w terapii, rehabilitacji i wspomaganiu leczenia podczerwienią. Zapraszamy!

 

IR sauny co to jest?

 

Najprościej rzecz ujmując, są to pomieszczenia do naświetlania części ciała światłem podczerwonym ( ang. Infrared) odpowiednią żarówką. Z reguły nie są to duże powierzchnie (z wyjątkami saun publicznych:). Na ludzkie ciało padają fale podczerwone, które podnoszą temperaturę celem osiągnięcia określone skutku. W saunach, wykorzystywana jest technologia "krótkiej fali " promieniowania podczerwonego pochodzącego np. z popularnych żarówek Sollux.

Na naszych stronach napisaliśmy już obszerny poradnik O promieniowaniu podczerwonych oraz o żarówkach IR.


Rodzaje saunPomimo, że mieliśmy się skupić na saunie na podczerwień, nie sposób wspomnieć o innych rodzajach. Sauny możemy podzielić na mokre i suche. Różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na warunkach panujących wewnątrz (temperatura i wilgotność).

 

Sauny - rodzaje saun, warunki środowiska, czas pobytu, dodatki
Nazwa sauny Rodzaj Temperatura Wilgotność Czas przebywania Dodatki
Fińska / szwedzka mokra 85°C-120°C 10% max. 12 minut -
Sauna mokra mokra 75°C-90°C 40% max. 15 minut -
Sauna Rzymska parowa mokra 45°C-60°C 90-99% max. 15 minut -
Sauna Rzymska sucha sucha 40°C-60°C 25% do 30 minut -
Sauna Caldarium (rodzaj rzymskiej sauny) sucha 43ºC-45ºC 20% - 40% do 30 minut dodatek olejków eterycznych, lampy do koloroterapii
Sauna Infrared na podczerwień sucha 50º- 60°C 25% max. 30 minut -
Sauna ruska Bania sucha 80ºC-120 ºC 60% 10-15 minut winnik / rózga do biczowania
Biosauna -Sauna aromatyczna sucha 40°C-60ºC 40% 15-30 minut olejki aromatyczne, lampy relaksujące
MiniSauna - Fitosauna parowa 45°C-50ºC - 20-30 minut dodatek ziół, kąpiele ziołowe
Aromabath - sauna ziołowa parowa 45°C do 80 % do 30 minut dodatek olejków aromatycznych, napar ziołowy
Sauna lodowa, śnieżna studnia lodowa 15°C - kilka - kilkanaście minut lód pokrywa ściany i podłogę
Sauna solna, Grota solna sucho-parowa do 80°C do 40% do 15 minut płyty solne pokrywają ściany

 

Budować samemu saunę czy kupować?

 

Nie jest prosto odpowiedzieć na to pytanie. Ci, którzy chcą mieć szybko uruchomione "domowe SPA" zapewne wybiorą gotowy produkt. Do zalet produktowej sauny dochodzą jeszcze: zobaczenie produktu finalnego przed wkładem finansowym, możliwość wyboru różnych opcji wyposażenia, wybranie materiałów konstrukcyjnych i gwarancja na zakup. Wadą jest cena, rzędu od paru do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Osoby, które mają przysłowiową smykałkę do majsterkowania i zdolności konstrukcyjne niewątpliwe wybiorą opcję zbuduję sam. Dla pocieszenia dodamy, że wśród wszystkich rodzajów saun, sauna IR jest najłatwiejszą do zbudowania i jest najtańsza materiałowo. My poszlibyśmy drogą: budujemy samodzielnie.

 

 

Jak zbudować saunę domową bliskiej podczerwieni?

 

Zanim zaczniesz, przemyśl miejsce, w którym będzie stać "nowe wyposażenie". Mogą to być: wydzielona część łazienki (najczęściej), miejsce w suterenie, na poddaszu użytkowym, w części mniej użytkowanego pokoju. W przypadku, kiedy masz wolną do zagospodarowania przestrzeń w ogrodzie możesz też zbudować saunę ogrodową. My jednak nie polecamy tej opcji. Trzeba spojrzeć realnie. Nie żyjemy w ciepłej Kalifornii tylko w Polsce, a biorąc pod uwagę cechy naszego klimatu czyli krótkotrwałość pory letniej, czy to ma sens? Jak już planujemy zbudować miejsce do wygrzewania, to korzystajmy z niego również nie tylko latem.

 

Jak wybierzesz miejscówkę, zaplanuj czy ta sauna ma być stojąca, leżąca, jednoosobowa, dwuosobowa itd. Od tego zależy gabaryt przyszłej kabiny. Potem narysuj szkic / projekt.

 

Materiały, które mogę się przydać. Najlepsze jest drewno: cedrowe, świerkowe. Wykorzystuje się też panele drewniane, szalówkę, płyty z drewna.

 

Do ogrzewania polecamy żarówkowe promienniki podczerwieni IR. Najczęściej o mocy 150 W. Możesz wybrać żarówki o płaskim czole, zbrojone - te żarówki nazywają się promiennik PAR38. My polecamy żarówki tradycyjne, zaokrąglone z przodu (szkło IR1)). Dlaczego? Ponieważ wytwarzają większą temperaturę niż PAR-y. Na ten temat przeczytasz Dane techniczne promiennikówna naszych stronach.

 

Ile promienników potrzebujesz? Na jedną osobę trzeba liczyć 3-5 sztuk promienników 150 W do średniej wielkości sauny gdzie: 3 sztuki dla ławeczki ok 60 cm i 5 sztuk na ławkę ok 200 cm.

 

 

Zabiegi w saunach: dla kogo, dlaczego warto, zalety?

 

W przeciwieństwie do innych saun, z sauny z podczerwienią mogą korzystać wszyscy, nawet dzieci i osoby w podeszłym wieku, pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań.

Zabieg terapeutyczny z wykorzystaniem zdrowej podczerwonej fali cieplnej stosuje się między innymi:

 • w chorobach reumatycznych
 • zmianach zwyrodnieniowych stawów
 • pourazowych stanach narządu ruchu
 • bólach w krzyżu
 • napięciach mięśniowych
 • zwichnięciach i skręceniach stawów
 • o innych piszemy w poradniku leczenie podczerwienią

Warto? Tak. Dlaczego? Korzystasz z sauny bliskiej podczerwieni NIR (skrót od "near Infrared") kiedy chcesz. Wystawiasz ciało na terapeutyczne działanie podczerwieni, która pobudza Twoje receptory ciepła. Organizm reaguje i działa. Rozgrzewa tkanki od wewnątrz dzięki czemu reakcje organizmu są dużo większe, tym działanie korzystniejsze.

 

Relaks, odprężenie, rozluźnienie mięśni, ukojenie bólu, możliwość korzystania codziennie - to największe atuty.

 

I na zakończenie dodamy, że odkrywcą promieniowania podczerwonego był Wiliam Herschel (1739-1822), który dokonał tego 11 lutego 1800 roku ! Od tego czasu podczerwień ewaluowała i jest wykorzystywana powszechnie.

 


 

Zapytaj się, dowiedz, podejmuj decyzje z pełną informacją o produktach.

Zadzwoń. Poświęcimy Ci całą naszą uwagę! Rozmowa do niczego Ciebie nie zobowiązuje, dowiesz się więcej, powiemy wszystko, co wiemy, sam zdecydujesz, czy zalety żarówek na podczerwieni Ci odpowiadają.

Napisz do nas Odpowiemy!

 

 


 

Doradztwo gratis! Nie ma się nad czym zastanawiać, pomożemy.

 


oprawa promienników IR - sklep darewit Największa oferta promienników podczerwieni dla Ciebie w naszym sklepie darewit Żarówki do saun Infrared, żarówki Sollux

 


Tagi: Sauna Infrared za grosze, wykorzystaj żarówkowe promienniki IR, zbuduj saunę, sauna krótkiej podczerwieni, żarówki z emisją podczerwieni w zakresie 1200-1400nm, detoks w saunie, domowa sauna sucha.

 


 

Darewit Inkubatory do jaj O sklepie Kontakt Prawa autorskie Sklep
darewit.pl - sprzedaż urządzeń do inkubacji: inkubatory domowe, aparaty lęgowe, prześwietlarki jaj i inne urządzenia dla wychowu i odchowu piskląt.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Copyright by darewit.pl, ul. Licealna 81, 04-424 Warszawa ©