Promienniki UV żarówki i lampy z UVB

O domowych słońcach czyli o promiennikach UV, o lampach żarówkowych z UVB

 

Lampy UVB - domowe słońce

Szukasz informacji o żarówkach UV z emisją promieniowania UVB? Dobrze trafiłeś!

Poniżej opisujemy cechy, właściwości, możliwości stosowania.
  • Dlaczego tych samych żarówek używają hodowcy zwierząt, ale także elektronicy, drukarze i szklarze?
  • Czym są i jak działają słoneczka domowe?
  • Jaki jest zakres fal UVB?
  • Jak dzielimy promieniowanie UV?
  • O ultrafiolecie słów kilka.
  • Specyfikacja najpopularniejszych żarówek z UVB

Odpowiedzi poniżej. Zapraszamy!

 

O ultrafiolecie słów kilka.

 

Nie będziemy robić wykładu o fizyce. Nie będziemy pisać tego co można znaleźć na popularnej Wiki. Napiszemy to co jest istotne w temacie o promieniowaniu UVB najprościej, jak się da.

UVB to fala elektromagnetyczna, która jest częścią składową występującą w całym promieniowaniu UV (ultrafiolecie). Ma ograniczoną długość czyli zakres. I tak promieniowaniem UV-B nazywamy falę o długości od 280 nm do 315 nm (nanometrów).
Nie zobaczysz tego promieniowania ponieważ jest dla oka ludzkiego niewidzialne. Dla zasady napiszemy, że nadfiolet (inna nazwa ultrafioletu) dzielimy na 4 zakresy. Mają miano literowe: A, B, C, D dlatego nazywamy je UV-A, UV-B, UV-C, UV-D (próżniowy nadfiolet).
Jak wszyscy wiemy największym dostawcą promieniowania UV jest Słońce. Im mocniej grzeje, im większa jest jego temperatura, tym więcej dociera do nas fal UVB.

 

Domowe Słońce z lampy, żarówki, promiennika.

 

Lampa promiennikowa UV to żarówka grzewcza, która wysyła fale promieniowania UVA i UVB. Dzięki specjalnej konstrukcji żarnika jest to możliwe. Wytwarza odpowiednie spektrum światła. Dzięki właśnie tej właściwości, emisji UV, żarówki znalazły wiele zastosowań: w użytku domowym, w przemyśle, w laboratoriach, w hodowlach zwierząt.
Żarówkowy promiennik UV może być domowym słoneczkiem. Żarówki z UVB mają szczególne znaczenie w "produkcji" witaminy D3. I nie ma tu znaczenia czy u Homo Sapiens, czy u ptaków, czy u gadów, czy u małp, czy u lemurów... Znacząca większość gatunków potrzebuje słonecznej witaminy D. Wykorzystywane są do naświetlania ludzi i do naświetlania zwierząt

Ważnym atutem tego rodzaj żarówek jest także emisja ciepła. Wewnątrz bański szklanej znajduje się drugi żarnik odpowiedzialny za wytwarzanie ciepła. Zazwyczaj tego rodzaju lampowe promienniki UV są i emiterem UV, i emiterem IR (podczerwieni). Dzięki temu są uniwersalne i wielozadaniowe.

Z uwagi na swoje liczne zalety i możliwości stosowania prezentujemy poniżej opisy do czego można używać żarówek z UVB. Jeszcze raz powtórzymy, przy tego rodzaju żarówkach liczy się spektrum światła!

 


 

Żarówki z UVB w hodowlach małpiatek i małp

 

Hodowcy małpek, których stale przybywa, stosują promiennikowe żarówki UV nadają się do pomieszczeń, do dogrzewania z jednoczesną emisją UVB dla między innymi: małp i małpiatek (Tamaryny, Marmozety, Pigmejki, Sajmiri, Lwiatki).  Z racji tego, że żarówka UV ma dużą moc 160W  należy ją stosować z dużej wysokości i z dużą rozwagą ponieważ lampa nagrzewa się do dużej temperatury. W trosce o zdrowie naszej małpki należy żarówki wkręcać do odpowiednich kloszy oprawy.  

 


 

Wykorzystywanie lamp z UVB w TERRARYSTYCE.

 

Naświetlanie gadów wymagających dużego udziału promieniowania UV. Promiennik UV nadaje się tylko do bardzo dużych terrariów lub do krótkotrwałego naświetlania gadów przebywających w wolnej przestrzeni np. w mieszkaniu. Ta lampa zastępuje 3 żarówki terrorystyczne: świetlówkę UV, żarówkę grzewczą, czyli promiennik podczerwieni IR oraz żarówkę światła dziennego. Poza dostarczaniem szerokiego spektrum promieniowania UVA i UVB daje też dużą ilość ciepła.

Żarówka jest niezbędna w profesjonalnej hodowli terrarystycznej, zapewnia światło UVB potrzebne gadom i płazom do wzrostu i utrzymania aktywności. Sprzyja syntezie witaminy D3, która odpowiada za przyswajanie wapnia niezbędnego do prawidłowego rozwoju kości, zapobiega chorobom metabolicznym, zwłaszcza krzywicy, odwapnieniu i chorobom kośćca, chorobie MBD. Nadaje się do naświetlania stada podrostków oraz dorosłych osobników. Sugerowany czas naświetlania 15-25 minut dziennie, w zależności od zapotrzebowania i warunków. Pozytywnie i korzystnie oddziałuje na organizm z efektami biologicznymi jak promienie słoneczne.

W przeciwieństwie do świetlówek, koncentracja promieni UV w żarówkach UV jest zdecydowanie wyższa i także ich zasięg przekracza możliwości świetlówek. To optymalne warunki, aby zaspokoić zapotrzebowanie gadów i płazów na promieniowanie UVB i UVA. Nie ma konieczności wymiany żarówki po jakimś okresie (dotyczy promienników Helios), tak jak jest to wymagane przy używaniu świetlówek UV. Przez całe życie tej żarówki emituje ona promienie UV i nie traci swoich właściwości niezależnie od długości działania.

 


 

UVB do KLEJENIA I UTWARDZANIA LAKIERÓW

 

Specjalistyczne lampy UV nadają się do utwardzeń klejów i lakierów UV, idealnie nadają się do klejenia szkła metodą UV. Dzięki swojej dużej mocy żarówki mogą pracować bardzo długo. Klejenie UV jest nie tylko bardzo pomocnym sposobem łączenia szkła, ale też nie pozostawia śladu w miejscu łączenia, dzięki czemu można uzyskać wysokie walory estetyczne. Zapewniają skuteczne i szybkie utwardzenie kleju, są niezastąpione przy pracach warsztatowych. Lampy posiada gwint standardowy E27, pozwalający na zamontowanie ich w standardowych oprawkach ceramicznych lub oprawach promiennikowych. Świecą białym światłem i przepuszczają na zewnątrz tylko tę część promieniowania, która występuje również w świetle słonecznym. Lampy z UVB posiadają  zabezpieczenie przed przegrzaniem.

 


 

Wykorzystywanie lamp UVB w medycynie: NAŚWIETLANIE CIAŁA LUDZKIEGO

 

Żarówka z emisją UVB wytwarzają mieszankę promieniowania zbliżoną do tej, jaką daje wysokogórskie słońce, korzystnie wpływa na naświetlany organizm. Lampa UVB świeci na dużym obszarze w sposób jednolity. Promieniowanie otrzymuje się z bańki kwarcowej i skrętki z  drutu wolframowego. Bańka promiennika, wykonana ze specjalnego szkła, przepuszcza na zewnątrz tylko tę część promieniowania, która występuje właśnie w świetle słonecznym. Stąd też lampy żarówki UV nazywane są  domowymi słoneczkami!  W medycynie stosuje się żarówki UVB do naświetleń w celu wspomagania leczenia łuszczycy oraz do produkcji witaminy D3. Podczas naświetlania powstaje duża emisja ciepła, dlatego należy ze szczególną uwagą podchodzić do stosowania lamp UVB w warunkach domowych.  Przy nieprawidłowym stosowaniu żarówek promieniowanie nadfioletowe może wywoływać oparzenia i podrażnienia naskórka. Zapytaj swojego lekarza czy wolno Ci stosować "kąpiele słoneczne pod lampami UV-B".

 


 

UVB Żarówki w ELEKTRONICE

 

Promienniki UV stosuje się do naświetlania warstwy światłoczułej, przy produkcji płytek obwodów drukowanych, plan ścieżek nanosi się na lakierowaną warstwę światłoczułą przy pomocy promieniowania UV. Po wywołaniu, płytka może być wytrawiana, ale pozostają na niej żądane ścieżki przewodzące.

 


 

Zastosowania żarówek UVB: INNE

 

Ze względu na właściwości promieniowania, które jest zbliżone do promieniowania słonecznego, żarówki UVB nadają się szczególnie do badania materiałów, urządzeń pod kątem spełniania  wymagań klimatycznych zgodnie z DIN 50010, takich jak: możliwość pracy w klimacie tropikalnym, sztuczne starzenie, wystawianie na działanie czynników atmosferycznych, określenie zmian właściwości materiału, funkcjonalności lub trwałości w szczególnych warunkach klimatycznych.

Z innych zastosować: Lampy z UVB mają również zastosowania do klejenia UV, utwardzania farb i klejów, utwardzania żeli i podkładów UV (manicure pedicure), polimeryzacji. Lampy UV znajdują zastosowanie w pracach montażowych gdzie wymagane jest szybkie łączenie elementów i trwałość połączenia /spoinowania/.


Uwaga: Promienniki mogą być stosowane tylko w odpowiednich urządzeniach! Lamp UV nie należy podłączać do ściemniaczy, reduktorów mocy i pod regulatory temperatury z małą histerezą.  Należy chronić promienniki przed wilgocią i wodą rozbryzgową.

Do montażu żarówki UVB proponujemy specjalne klosze i wytrzymałe na wysokie temperatury oprawki porcelanowe.

 


 

Specyfikacja dostępnych u naszym sklepie żarówek z UVB. promiennik UV, lampy UVB sklep DarewitPromiennik UV, lampy UVB sklep Darewit

 

Lampa z UV-B promiennik UV Sunlux 160 W

 

Lampa UVB 313nm, promiennik UV Sunlux 160W
Żarówka UV Sunlux 160 W
Parametr Dane
Moc 160 W
Gwint E27
Napięcie 230 V
Promieniowanie UVB 313 nm
Promieniowanie UVA 366 nm
Suma rozkładu promieniowania 38,5 W/cm2
Wymiary żarówki długość 170 mm, szerokość 123 mm
Trwałość 1000 h
Produkt polski
Współpraca ze ściemniaczami NIE
Współpraca ze regulatorami temperatury NIE

 


 

Żarówka Osram Ultra Vitalux UV 300 W

 

 UltraVitalux 300 W Lampa UV by Osram
Żarówka UV Ultravitalux 300 W
Parametr Dane
Moc 300 W
Gwint E27
Napięcie 230 V
Promieniowanie UVB 280-315 nm
Promieniowanie UVA 315-400 nm
Suma rozkładu promieniowania UVB=[W] 3.0 W; UVA =[W] 13.6 W
Wymiary żarówki długość 185 mm, szerokość 127 mm
Trwałość 1000 h
Produkt czeski
Współpraca ze ściemniaczami NIE
Współpraca ze regulatorami temperatury NIE

 


 

Solar Glo 125 W Żarówka Exo Terra

 

Solar Glo 125 W Żarówka Exo Terra
Żarówka UV Solar-Glo 125 W
Parametr Dane
Moc 125 W
Gwint E27
Napięcie 230 V
Promieniowanie UVB brak danych
Promieniowanie UVA brak danych
Suma rozkładu promieniowania UVB: 165 µW/ cm 2; UVA brak danych; w odległości 30 cm
Wymiary żarówki długość 155 mm, szerokość 115 mm
Trwałość 1000 h
Produkt niemiecki
Współpraca ze ściemniaczami NIE
Współpraca ze regulatorami temperatury NIE

 


 

Solar Glo 160 W Żarówka Exo Terra

 

Solar Glo 160 W Żarówka Exo Terra
Żarówka UV Solar-Glo 160 W
Parametr Dane
Moc 160 W
Gwint E27
Napięcie 230 V
Promieniowanie UVB brak danych
Promieniowanie UVA brak danych
Suma rozkładu promieniowania UVB: 265 µW/ cm 2; UVA brak danych; w odległości 30 cm
Wymiary żarówki długość 155 mm, szerokość 115 mm
Trwałość 1000 h
Produkt niemiecki
Współpraca ze ściemniaczami NIE
Współpraca ze regulatorami temperatury NIE

 


 

Super Sun 125 W Żarówka Repti Zoo

 

Super Sun 125 W Żarówka z UVB Repti Zoo
Żarówka UV Super Sun 125 W
Parametr Dane
Moc 125 W
Gwint E27
Napięcie 230 V
Promieniowanie UVB brak danych
Promieniowanie UVA brak danych
Suma rozkładu promieniowania UVB: 210 µW/ cm 2; UVA 873 µW/ cm 2 ;w odległości 30 cm
Wymiary żarówki długość 160 mm, szerokość 123 mm
Trwałość 1000 h
Produkt niemiecki
Współpraca ze ściemniaczami NIE
Współpraca ze regulatorami temperatury NIE

 


 

ŚWIETLÓWKI Z UV-B, Reptile UVB (dawna nazwa Repti Glo) Exo Terra

 

Świetlówka Reptile UVB Exo Terra
Żarówki świetlówkowe UVB REPTILE
Parametr Dane
Moce: 13 W, 25W
Gwint E27
Napięcie 230 V
Promieniowanie UVB od 10% do 30% zależy od wersji
Promieniowanie UVA nie podano
Suma rozkładu promieniowania UVB 240 µW/cm2 - w odległość 30 cm
Wymiary żarówki długość 150 mm / 25W, szerokość 55 mm / 25W
Trwałość 1000 h, wymiana na nowe po pół roku
Produkt niemiecki
Współpraca ze ściemniaczami NIE
Współpraca ze regulatorami temperatury NIE
Żarówki występują w wersjach: Reptile UVB 100, Reptile UVB 150, Reptile UVB 200, Natural Light, Reptile Vision

 


 

UWAGA ! Niniejszy opis jest publikowany po raz pierwszy i jest własnością firmy darewit.pl objęty prawami własności i intelektualnymi. Kopiowanie, przetwarzanie i publikowanie bez naszej zgody jest Zabronione.

 


 

Wszystkie żarówki prezentowane powyżej możesz kupić w naszym sklepie. promiennik UV, lampy UVB sklep DarewitLampy UVB, żarówki słoneczka sklep Darewit

 


  

Tagi: Żarówki z UVB, promienniki UV, naświetlanie człowieka i witamina D3, klejenie klejami UV światłoutrwardzanymi, światło słoneczne w domu, żarówki i lampy z UVB. 

 

Darewit Inkubatory do jaj O sklepie Kontakt Prawa autorskie Sklep
darewit.pl - sprzedaż urządzeń do inkubacji: inkubatory domowe, aparaty lęgowe, prześwietlarki jaj i inne urządzenia dla wychowu i odchowu piskląt.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Copyright by darewit.pl, ul. Licealna 81, 04-424 Warszawa ©