Promienniki UV żarówki i lampy z UVB

O domowych słońcach czyli o promiennikach UV, o lampach żarówkowych z UVB

Szukasz informacji o żarówkach UV z emisją promieniowania UVB? Dobrze trafiłeś!

Poniżej opisujemy cechy, właściwości, możliwości stosowania.

  • Dlaczego tych samych żarówek używają hodowcy zwierząt, ale także elektronicy, drukarze i szklarze?
  • Czym są i jak działają słoneczka domowe?
  • Jaki jest zakres fal UVB?
  • Jak dzielimy promieniowanie UV?
  • O ultrafiolecie słów kilka.
  • Specyfikacja najpopularniejszych żarówek z UVB

Odpowiedzi poniżej. Zapraszamy!

Lampy UVB domowe słońce z żarówek

O ultrafiolecie słów kilka

Nie będziemy robić wykładu z fizyki. Nie będziemy pisać tego co można znaleźć na popularnej Wiki. Napiszemy to, co jest istotne w temacie o promieniowaniu UVB najprościej, jak się da.

UVB to fala elektromagnetyczna, która jest częścią składową występującą w całym promieniowaniu UV (ultrafiolecie). Ma ograniczoną długość czyli zakres. I tak promieniowaniem UV-B nazywamy falę o długości od 280 nm do 315 nm (nanometrów).

Nie zobaczysz tego promieniowania ponieważ jest dla oka ludzkiego niewidzialne. Dla zasady napiszemy, że nadfiolet (inna nazwa ultrafioletu) dzielimy na 4 zakresy. Mają miano literowe: A, B, C, D dlatego nazywamy je UV-A, UV-B, UV-C, UV-D (próżniowy nadfiolet).

Jak wszyscy wiemy największym dostawcą promieniowania UV jest Słońce. Im mocniej grzeje, im większa jest jego temperatura, tym więcej dociera do nas fal UVB.

Domowe Słońce z lampy, żarówki, promiennika

Lampa promiennikowa UV to żarówka grzewcza, która wysyła fale promieniowania UVA i UVB. Dzięki specjalnej konstrukcji żarnika jest to możliwe. Wytwarza odpowiednie spektrum światła. Dzięki właśnie tej właściwości, emisji UV, żarówki znalazły wiele zastosowań: w użytku domowym, w przemyśle, w laboratoriach, w hodowlach zwierząt.

Żarówkowy promiennik UV może być domowym słoneczkiem. Żarówki z UVB mają szczególne znaczenie w "produkcji" witaminy D3. I nie ma tu znaczenia czy u Homo Sapiens, czy u ptaków, czy u gadów, czy u małp, czy u lemurów... Znacząca większość gatunków potrzebuje słonecznej witaminy D. Wykorzystywane są do naświetlania ludzi i do naświetlania zwierząt. Niedobór witaminy D to problem zdrowotny, dla każdego organizmu.

Ważnym atutem tego rodzaj żarówek jest także emisja ciepła. Wewnątrz bański szklanej znajduje się drugi żarnik odpowiedzialny za wytwarzanie ciepła. Zazwyczaj tego rodzaju lampowe promienniki UV są i emiterem UV, i emiterem IR (podczerwieni). Dzięki temu są uniwersalne i wielozadaniowe.

Poniżej znajdziesz opis najczęściej używanych żarówek UV.

Z uwagi na swoje liczne zalety i możliwości stosowania prezentujemy poniżej opisy do czego można używać żarówek z UVB. Jeszcze raz powtórzymy, przy tego rodzaju żarówkach liczy się spektrum światła !

 

Żarówki z UVB w hodowlach małpiatek i małp

Hodowcy małpek, których stale przybywa, stosują promiennikowe żarówki UV nadają się do pomieszczeń, do dogrzewania z jednoczesną emisją UVB dla małp i małpiatek Tamaryny, Marmozety, Pigmejki, Sajmiri, Lwiatki.  Z racji tego, że żarówka UV ma dużą moc 160W  należy ją stosować z dużej wysokości i z dużą rozwagą ponieważ lampa nagrzewa się do dużej temperatury.

W trosce o zdrowie naszej małpki należy żarówki wkręcać do odpowiednich kloszy oprawy. Ważny jest sposób zamocowania. Najlepiej jak lampa jest odseparowana od zwierzęcia i wisi np nad klatką. 

Zobacz jaki zestaw lamp dla małp polecamy. W naszym sklepie kupisz oprawę z żarówką lub każdy przedmiot osobno. Kliknij tutaj. 

Wykorzystywanie lamp z UVB w TERRARYSTYCE

Naświetlanie gadów wymagających dużego udziału promieniowania UV. Promiennik UV nadaje się tylko do bardzo dużych terrariów lub do krótkotrwałego naświetlania gadów przebywających w wolnej przestrzeni np. w mieszkaniu. Ta lampa zastępuje 3 żarówki terrorystyczne: świetlówkę UV, żarówkę grzewczą, czyli promiennik podczerwieni IR oraz żarówkę światła dziennego. Poza dostarczaniem szerokiego spektrum promieniowania UVA i UVB daje też dużą ilość ciepła.

Żarówka jest niezbędna w profesjonalnej hodowli terrarystycznej, zapewnia światło UVB potrzebne gadom i płazom do wzrostu i utrzymania aktywności. Sprzyja syntezie witaminy D3, która odpowiada za przyswajanie wapnia niezbędnego do prawidłowego rozwoju kości, zapobiega chorobom metabolicznym, zwłaszcza krzywicy, odwapnieniu i chorobom kośćca, chorobie MBD. Nadaje się do naświetlania stada podrostków oraz dorosłych osobników. Sugerowany czas naświetlania 15-25 minut dziennie, w zależności od zapotrzebowania i warunków. Pozytywnie i korzystnie oddziałuje na organizm z efektami biologicznymi jak promienie słoneczne.

W przeciwieństwie do świetlówek, koncentracja promieni UV w żarówkach UV jest zdecydowanie wyższa i także ich zasięg przekracza możliwości świetlówek. To optymalne warunki, aby zaspokoić zapotrzebowanie gadów i płazów na promieniowanie UVB i UVA. Nie ma konieczności wymiany żarówki po jakimś okresie (dotyczy promienników Helios), tak jak jest to wymagane przy używaniu świetlówek UV. Przez całe życie tej żarówki emituje ona promienie UV i nie traci swoich właściwości niezależnie od długości działania.

Zobacz jakie lampy UV stosowane są w terrarium. W naszym sklepie kupisz żarówkę UV dla gadów. Kliknij tutaj. 

UVB do KLEJENIA I UTWARDZANIA LAKIERÓW

Specjalistyczne lampy UV nadają się do utwardzeń klejów i lakierów UV, idealnie nadają się do klejenia szkła metodą UV. Dzięki swojej dużej mocy żarówki mogą pracować bardzo długo. Klejenie UV jest nie tylko bardzo pomocnym sposobem łączenia szkła, ale też nie pozostawia śladu w miejscu łączenia, dzięki czemu można uzyskać wysokie walory estetyczne. Zapewniają skuteczne i szybkie utwardzenie kleju, są niezastąpione przy pracach warsztatowych.

Lampy posiada gwint standardowy E27, pozwalający na zamontowanie ich w standardowych oprawkach ceramicznych lub oprawach promiennikowych. Świecą białym światłem i przepuszczają na zewnątrz tylko tę część promieniowania, która występuje również w świetle słonecznym. Lampy z UVB posiadają  zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Zobacz jakie lampy UV używają najczęściej szklarze. W naszym sklepie kupisz żarówki do klejenia szkła metodą UV. Kliknij tutaj. 

Wykorzystywanie lamp UVB w medycynie: NAŚWIETLANIE CIAŁA LUDZKIEGO

Żarówka z emisją UVB wytwarzają mieszankę promieniowania zbliżoną do tej, jaką daje wysokogórskie słońce, korzystnie wpływa na naświetlany organizm. Lampa UVB świeci na dużym obszarze w sposób jednolity. Promieniowanie otrzymuje się z bańki kwarcowej i skrętki z  drutu wolframowego. Bańka promiennika, wykonana ze specjalnego szkła, przepuszcza na zewnątrz tylko tę część promieniowania, która występuje właśnie w świetle słonecznym. Stąd też lampy żarówki UV nazywane są domowymi słoneczkami. 

W medycynie stosuje się żarówki UVB do naświetleń w celu wspomagania leczenia łuszczycy oraz do produkcji witaminy D3. Podczas naświetlania powstaje duża emisja ciepła, dlatego należy ze szczególną uwagą podchodzić do stosowania lamp UVB w warunkach domowych. Przy nieprawidłowym stosowaniu żarówek promieniowanie nadfioletowe może wywoływać oparzenia i podrażnienia naskórka. Zapytaj swojego lekarza czy wolno Ci stosować "kąpiele słoneczne pod lampami UV-B".

UVB Żarówki w ELEKTRONICE

Promienniki UV stosuje się do naświetlania warstwy światłoczułej, przy produkcji płytek obwodów drukowanych, plan ścieżek nanosi się na lakierowaną warstwę światłoczułą przy pomocy promieniowania UV. Po wywołaniu, płytka może być wytrawiana, ale pozostają na niej żądane ścieżki przewodzące.

Zobacz popularne żarówkowe lampy UV stosowane przez elektroników. W naszym sklepie kupisz żarówki do klejenia obwodów. Kliknij tutaj. 

Inne zastosowania żarówek UVB

Ze względu na właściwości promieniowania, które jest zbliżone do promieniowania słonecznego, żarówki UVB nadają się szczególnie do badania materiałów, urządzeń pod kątem spełniania  wymagań klimatycznych zgodnie z DIN 50010, takich jak: możliwość pracy w klimacie tropikalnym, sztuczne starzenie, wystawianie na działanie czynników atmosferycznych, określenie zmian właściwości materiału, funkcjonalności lub trwałości w szczególnych warunkach klimatycznych.

Z innych zastosować: Lampy z UVB mają również zastosowania do klejenia UV, utwardzania farb i klejów, utwardzania żeli i podkładów UV (manicure pedicure), polimeryzacji. Lampy UV znajdują zastosowanie w pracach montażowych gdzie wymagane jest szybkie łączenie elementów i trwałość połączenia /spoinowania/.

Promienniki mogą być stosowane tylko w odpowiednich urządzeniach

 

  1. metalowych kloszach
  2. lampach z porcelanowym gniazdem

Uwaga: Lamp UV nie należy podłączać do ściemniaczy, reduktorów mocy i pod regulatory temperatury z małą histerezą. 

Należy chronić promienniki przed wilgocią i wodą rozbryzgową.

Nie mogą pracować w pozycji odchylonej od pionu !!!

Do montażu żarówki UVB proponujemy specjalne klosze i wytrzymałe na wysokie temperatury oprawki porcelanowe.

Promiennik UV, lampy UVB sklep Darewit

Dedykowane promiennikom UV oprawy znajdziesz tutaj

Specyfikacja dostępnych w naszym sklepie żarówek specjalnych z UVB poniżej

Lampa z UV-B promiennik UV Sunlux 160W

Lampa UVB 313nm, promiennik UV Sunlux 160W

Parametr  Dane
Moc  160 W
Gwint  E27 
Napięcie  230 V
Promieniowanie UVB 313 nm
Promieniowanie UVA 366 nm
Suma rozkładu promieniowania 38,5 W/cm2
Wymiary żarówki

długość 170 mm , szerokość 123 mm

Trwałość  3000 h
Produkt polski 
Współpraca ze ściemniaczami NIE 
Współpraca ze regulatorami temperatury NIE
Pozycja pracy pionowa

 

Żarówka Osram Ultra Vitalux UV 300W

 UltraVitalux 300 W Lampa UV by Osram

Parametr  Dane
Moc 300 W
Gwint E27
Napięcie 230 V
Promieniowanie UVB 280-315 nm
Promieniowanie UVA 315-400 nm
Suma rozkładu promieniowania UVB=[W] 3.0 W; UVA =[W] 13.6 W
Wymiary żarówki długość 185 mm, szerokość 127 mm
Trwałość 1000 h
Produkt czeski
Współpraca ze ściemniaczami NIE
Współpraca ze regulatorami temperatury NIE

Żarówka Exo Terra Solar Glo 125W

Solar Glo 125 W Żarówka Exo Terra

Parametr  Dane
Moc 125 W
Gwint E27
Napięcie 230 V
Promieniowanie UVB brak danych
Promieniowanie UVA brak danych
Suma rozkładu promieniowania UVB: 165 µW/ cm 2; UVA brak danych; w odległości 30 cm
Wymiary żarówki długość 155 mm, szerokość 115 mm
Trwałość 1000 h
Produkt niemiecki
Współpraca ze ściemniaczami NIE
Współpraca ze regulatorami temperatury NIE

 

Żarówka Exo Terra Solar Glo 160W

Solar Glo 160 W Żarówka Exo Terra

Parametr  Dane
Moc 160 W
Gwint E27
Napięcie 230 V
Promieniowanie UVB brak danych
Promieniowanie UVA brak danych
Suma rozkładu promieniowania UVB: 265 µW/ cm 2; UVA brak danych; w odległości 30 cm
Wymiary żarówki długość 155 mm, szerokość 115 mm
Trwałość 1000 h
Produkt niemiecki
Współpraca ze ściemniaczami NIE
Współpraca ze regulatorami temperatury NIE

Żarówka Repti-Zoo Super Sun 125W

Super Sun 125 W Żarówka z UVB Repti Zoo

Parametr  Dane
Moc 125 W
Gwint E27
Napięcie 230 V
Promieniowanie UVB brak danych
Promieniowanie UVA brak danych
Suma rozkładu promieniowania UVB: 210 µW/ cm 2; UVA 873 µW/ cm 2 ;w odległości 30 cm
Wymiary żarówki długość 160 mm, szerokość 123 mm
Trwałość 1000 h
Produkt niemiecki
Współpraca ze ściemniaczami NIE
Współpraca ze regulatorami temperatury NIE

ŚWIETLÓWKI Z UV-B, Reptile UVB (dawna nazwa Repti Glo) Exo Terra

Świetlówka Reptile UVB Exo Terra

Parametr  Dane
Moce: 13 W, 25 W
Gwint E27
Napięcie 230 V
Promieniowanie UVB od 10% do 30% zależy od wersji
Promieniowanie UVA nie podano
Suma rozkładu promieniowania UVB 240 µW/cm2 - w odległość 30 cm
Wymiary żarówki długość 150 mm / 25W, szerokość 55 mm / 25W
Trwałość 1000 h, wymiana na nowe po pół roku
Produkt niemiecki
Współpraca ze ściemniaczami NIE
Współpraca ze regulatorami temperatury NIE
Żarówki występują w wersjach: Reptile UVB 100, Reptile UVB 150, Reptile UVB 200, Natural Light, Reptile Vision

Wszystkie żarówki prezentowane powyżej możesz kupić w naszym sklepie darewit

Żarówki słoneczka, promiennik UV, lampy UVB sklep Darewit


Tagi: Żarówki z UVB, promienniki UV, naświetlanie człowieka i witamina D3, klejenie klejami UV światło utrwardzanymi, światło słoneczne w domu, żarówki i lampy z UVB.

UWAGA ! Niniejszy opis jest publikowany po raz pierwszy i jest własnością firmy darewit.pl objęty prawami własności i intelektualnymi. Kopiowanie, przetwarzanie i publikowanie bez naszej zgody jest Zabronione.

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy