Warunkiem zdrowego rozwoju jest utrzymanie prawidłowej temperatury dla nowo narodzonych młodych oraz ogrzewanie pomieszczeń, boksów i kojców. Nie ważne czy to będzie pomieszczenie gospodarskie, budynek inwentarski, wychowalnia, odchowalnia czy pokój w domu. Z własnego doświadczenia wiemy, że każda wychowalnia powinna być ciepła, sucha, dobrze oświetlona, dostosowana do każdego etapu życia zwierzęcia, zapewniająca dobrą wentylację i dopływ powietrza.
Do ogrzewania zwierząt bardzo dobrze sprawdzają się kwoki grzejne ze względu na bardzo dobre parametry grzewcze i efektywność. Promienniki podczerwieni żarówkowe, bo o tych kwokach mowa, najczęściej wybierane są przez świadomych hodowców. O tym piszemy poniżej.
W zależności od pory roku i temperatury na zewnątrz, pisklęta powinny korzystać z dodatkowego źródła ciepła nawet do 8 tygodni. W pierwszych dniach życia temperatura dla kurcząt powinna wynosić bezpośrednio pod promiennikiem, mierzona przy podłożu około 35 °C. Nie należy zapominać o tym, że w pozostałej części pomieszczenia powinna być zachowana temperatura do około 25 °C. Po trzech tygodniach, wraz ze wzrostem piskląt, maleje ich zapotrzebowanie na ciepło. Zaczynamy hartowanie stada. W związku z tym pod sztuczną kwoką obniża się temperaturę stopniowo do 25 °C. Zapraszamy do przeczytania obszernego tekstu Kurczęta wyklute i co dalej
Oprócz grzania ważne jest też światło dzienne. W przypadku, gdy do odchowalni (kurnika) dociera naturalne światło dzienne można do ogrzania zastosować jedynie promienniki rubinowe (czerwone żarówki grzewcze), które nie zakłócają normalnego trybu życia piskląt. Zaletą tego rodzaju ogrzewania jest to, że nie powoduje ono ataków agresji i zadziobywania się wzajemnie kurcząt. Jeden czerwony promiennik o mocy 250 W powinien wystarczyć na ogrzanie do 80 piskląt.
Tam gdzie kurnik nie ma okna, powinno się używać żarówek grzewczych dziennych (białe szkło) i nocnych czerwonych. Muszą być stosowane naprzemiennie. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wyłączników czasowych regulujących czas pracy tych żarówek. Nazwa promiennik podczerwieni nie pochodzi od koloru światła tylko od nazwy promieniowania cieplnego :) Zobacz jak wygląda żarówka promiennikowa biała
Ciekawostka: dla starszych kur (matek i ciotek) stosowanie białych promienników ciepła powoduje zwiększenie nieśności . Dostarczamy ciepło, przedłużamy długość dnia świetlnego, szczególnie w okresie jesienno - zimowym, mamy więcej jaj. Udowodniono, że jeżeli w kurniku jest dłużej widno to nieśność kury wzrasta aż do 40% w porównaniu z utrzymywanymi przy naturalnej długości dnia świetlnego.
Tak jak w przypadku odchowu kacząt, u gąsek w odchowalni należy również dostosowywać wysokość powieszenia kwoki - grzejnika promiennikowego. Ze względu na tą potrzebę cotygodniowej zmiany odległości żarówek od zwierząt polecamy specjalne klosze / oprawy, które mają łańcuch oczkowy. Dzięki temu przewieszenie będzie szybkie, bezproblemowe i bezstresowe dla gęsi.
Indyki- indyczęta należą do bardzo wrażliwych ptaków odnośnie reżimu temperatur. Potrzebują dużo ciepła i zapewnienia równomiernej temperatury. Zanim wprowadzi się maluchy do pomieszczenia odchowalniczego należy je starannie przygotować. Z racji wielkości piskląt dobieramy indyczętom miejsca większe gabarytowo niż kurom. Pisaliśmy wyżej o wrażliwości indycząt na wahania temperatur dlatego wszystkie nieszczelności w zagrodzie będą działały na ich niekorzyść. Należy ocieplić także podłogę w wychowalni.
W pierwszym dniach życia indyczków konieczna jest temperatura 35 °C pod kwoką grzewczą. Potem temperaturę obniża się o 3 °C tygodniowo. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić od 24 ° do 27 °C. Sukcesywnie i stopniowo obniża się ją do 18 °C.
Tak jak wyżej pisaliśmy o żarówkach czerwonych ogrzewających nowe stadko, tutaj jest inaczej! Indyczki nie znoszą czerwonego światła. Wybierać należy żarówki grzewcze, o świetle słonecznym białym, tzw. promienniki podczerwieni przeźroczyste. Jakość światła, w tym wypadku, przełoży się na lepszy wychów indyków.
Konie, kucyki, źrebaki - stosowanie promienników podczerwonych to idealne rozwiązanie dla stajni, stadnin, obozów jeździeckich ... Wszędzie tam, gdzie konie przygotowywane są do treningów, konkurencji, zawodów, wyścigów i pokazów, a także do codziennej pielęgnacji.
Coraz częściej sięga się po promienniki w celu wykorzystania ich w rehabilitacji, leczeniu i pielęgnacji koni. Nagrzewanie promiennikami to bezpieczna, naturalna metoda stosowana między innymi w fizjoterapii, fototerapii, rehabilitacji, w profilaktyce jak również podczas opieki zdrowotnej i leczenia.
Miejsce, w którym nagrzewa się konie nazywane jest końskim solarium.
Solarium Infrared wzmacnia "koński" system immunologiczny, zwiększa ogólną kondycję zwierzęcia. Poprawia przepływ krwi w mięśniach co sprawia poprawę ich elastyczności i rozluźnia je gdy są zbytnio napięte. Regeneruje napięcia mięśniowe wywołane przez urazy lub przetrenowanie. Wspomaga regenerację mięśni grzbietu, schorzeń kręgosłupa zwłaszcza obręczy barkowej i miednicznej. Podczerwień pomaga w przypadku trudno gojących się ran, ran pooperacyjnych, po zabiegach chirurgicznych, uszkodzeń więzadeł oraz nerwów obwodowych. Ciepło fali podczerwieni przyśpiesza także proces mineralizacji kości po złamaniach. Pomaga w leczeniu alergii, przy zapaleniu ścięgien, zapaleniu stawów lub zwichnięciach, ochwacie kopytowym, przy owrzodzeniach lub letniej egzemie u koni. Pomaga, gdy zwierzę cierpi na artretyzm. Nagrzewanie pod lampą promiennikową poprawia krążenie co powoduje poprawę metabolizmu i szybszą przemianę materii. Wskazane jest używanie elektrycznych promienników po kąpieli lub treningu ponieważ przyśpiesza to proces odparowania wody lub potu z sierści ( koń szybko wysycha i nie marznie), stymuluje proces linienia u konia. Z ostatnich badań wynika, że promienie podczerwone zwiększają przepływ krwi do narządów płciowych co zwiększa płodność u klaczy i ogierów. Do solarium dla koni proponujemy żarówki promieniowania cieplnego w grubym szkle
O ogrzewaniu szczeniaczków szerzej już pisaliśmy. Tutaj tylko powtórzymy najważniejsze aspekty.
Prawie wszystkie stworzenia (psy, koty, świnki morskie, chomiki itd) natychmiast po przyjściu na świat potrzebują ogrzania organizmu. Dlaczego? Ma to związek z termoregulacją czyli zdolnością zmiany temperatury ciała i dostosowania jej do otoczenia. Psy i koty należą do zwierząt ektotermicznych to znaczy, że wykorzystują ciepło z otoczenia w celu ogrzania własnego ciała.
W związku z powyższym najlepszą metodą na ogrzanie kojca, a tym samym miotu, jest zastosowanie ogrzewania specjalnymi lampami grzewczymi wiszącymi nad wychowalnią.
Ciepło z lampy powinno docierać do samej podłogi. Tam temperatura na wstępie powinna być dość wysoka ok 30-32 °C. Co zyskuje hodowca? Bez obawy o szczenięta i ich oziębienie może zabrać matkę od dzieci (na spacer, na wizytę u weterynarza, na zjedzenie posiłku). Co zyskują zwierzęta? Optymalną temperaturę, zwiększony % na przeżycie, wzmocnienie systemu odpornościowego, uniknięcie ryzyka chorób wirusowych.
Zestawy ogrzewające kojec należy dobierać do wielkości psów, kotów. Przygotowaliśmy dla Państwa zwierząt lampy grzewcze z takim podziałem w naszym sklepie.
Terraria, wiwaria, akwaterraria, palludaria czyli parę słów o ogrzewaniu hodowli domowych gadów, płazów, pajęczaków, szarańczaków, krabów i innych.
Zwierzęta zmiennocieplne są uzależnione od temperatury w jakiej przebywają. Ich system metaboliczny ma niższe tempo niż u ssaków czy ptaków. Bezkręgowce, płazy, gady są zwierzętami endotermicznymi. Dla nich źródłem ciepła jest przemiana metaboliczna zachodząca w ich organizmie. Dlatego możemy zauważyć, że jaszczurka zanim zapoluje musi się wygrzać, po zjedzeniu też musi powylegiwać się pod lampą.
Najpopularniejszą metodą na dostarczenie ciepła gadom, płazom są małe żarówkowe promienniki . Występują w różnych wielkościach dlatego można je dobrać do wielkości pojemników hodowlanych. Co istotne, żarówki grzewcze z przeznaczeniem w terrarium różnią się też kolorem światła oprócz grzania. Wszystko powyższe przekłada się na zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu.
Zalety żarówek promieniowania cieplnego: poprawiają metabolizmu, znakomicie wpływają na układ pokarmowy, korzystnie wpływają na układ rozrodczy, poprawiają kondycję i dbają o aktywność dobową. Dodatkowo użycie odpowiedniego promiennika pomaga w ekspozycji gadów, płazów i pająków.
Promienniki mają zastosowanie także w hodowli owadów w tym modliszki, patyczaki, staszyki, chrząszcze oraz motyle. Przyśpieszają wzrost i rozwój owadów karmowych (karmówek): mącznik młynarek, karaczan, drewnojad, szarańcza, świerszcze i inne.
PORADA WETERYNARZA! Po zachowaniu zwierząt można stwierdzić, czy zwierzęta przebywają we właściwych warunkach cieplnych. Skupianie się zwierząt pod lampą grzejną wskazuje na to, że jest im za zimno, a oddalanie się od źródła ciepła, o przegrzaniu. Warto obserwować kręgi, wychowalnie, cieplarnie, "gniazda" i w miarę potrzeby regulować temperaturę poprzez odpowiedni dobór wysokości powieszenia / umieszczenia lamp grzejnych bądź zmianę mocy promienników.
Do promiennikowych żarówek grzewczych zalecane jest używanie opraw promiennikowych (specjalnych kloszy). Wydłużają one czas pracy lamp, chronią żarówki przed uszkodzeniami mechanicznymi. O oprawach promiennika .
1. Promienniki ogrzeją podobnie jak Słońce: podczerwienią, efektywnie i zdrowo
2. Masz powietrze lepsze JAKOŚCI
3. Oszczędzasz energię elektryczną, jesteś Eco
4. Możesz wybrać moc cieplną i barwę światła
5. Możesz wybrać moc optymalną do ogrzewania zwierząt w żądanej strefie i pomieszczeniu
6. Możesz przewieszać, tam gdzie potrzebujesz więcej ciepła
7. Zyskujesz na kosztach zainwestowanych pieniędzy i kosztach utrzymania
8. Zyskujesz dużą wydajność cieplną
Zapytaj się, dowiedz, podejmuj decyzje z pełną informacją o produktach.
Zadzwoń. Poświęcimy Ci całą naszą uwagę! Rozmowa do niczego Ciebie nie zobowiązuje, dowiesz się więcej, powiemy wszystko, co wiemy. Sam zdecydujesz, czy zalety promienników Ci odpowiadają.
Napisz do nas Odpowiemy!
Tagi: Wszystko o grzaniu zwierząt kwokami tj. promiennikami podczerwieni, jak ogrzać kurnik, ogrzewamy kury, kurczaki, indyki, szczeniaki, sposób na dogrzanie prosiaków, Jak oszczędzać przy zwierzętach, Jak oszczędzić na ogrzaniu kurnika, chlewni, stajni; Mądre ogrzewanie agamy, ptasznika, kameleona. oszczędne ogrzewanie promiennikiem,