Lęgi przepiórek

O lęgach przepiórek.

 przepiórki chińskie w wolierze po wylęgu

Jak wylęga się przepiórki ?

 

Inkubacja przepiórek jest bardzo prosta.
Ze względu na łatwość chowu przepiórek chińskich i przepiórek japońskich zwiększa się co roku grono hodowców tego gatunku drobiu. Od lat obserwujemy wzrost ilości hodowli domowych przepiórek jak i hodowli profesjonalnych. Coraz częściej wykluwa się jaja przepiórek. Nie jest to gatunek ptaków, który wymaga wiele zachodu i nawet początkujący hodowca poradzi sobie z tym gatunkiem ptaków pod warunkiem zachowania odpowiednich warunków inkubacji. Ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w klujniku czy aparacie lęgowym.
Przepiórki chińskie to ptaki monogamiczne (jeden samiec + jedna samica). Samica składa bardzo dużo jaj w jednym lęgu, nawet do 30 jaj, w całym sezonie rekordzistki samic składają ich nawet około 300 jajek. Z powyższego widać, że przy dobrych wiatrach , w krótkim czasie możemy mieź pokaźne stado przepiórek.

 

 

Pozyskiwanie jaj przepiórek do wykluwania.

przepiórki chińskie w inkubatorze

 


W celu uzyskania większej ilości jajek przepiórczych i aby zmusić samiczkę do składania jaj można z gniazda podbierać jaja , które kura już zniosła, ale nie wszystkie. W gnieździe pozostawmy kilka jaj np. 8 jajek. W przypadku, gdy chcemy zabrać wszystkie jaja lęgowe, możemy podłożyć jaja sztuczne tzw podkładki. Takie sztuczne jajka dostępne są w naszym sklepie tutaj.

Przepiórka chińska również chętnie wysiaduje złożone jajka w odróżnienia od samic przepiórki japońskiej, które zatraciły instynkt macierzyński. W związku z tym dla potrzeb klucia jaj przepiórki japońskiej inkubator jest niezbędny.
Mając kilka par przepiórek, w szybkim tempie będziemy mieli dużo jajek do inkubacji, do sprzedaży lub/i do celów spożywczych.

Ze względu na walory smakowe i zdrowotne jaj przepiórczych polecamy hodowanie tych ptaków.

 

 

 

Prowadzenie wylęgu przepiórki chińskiej i japońskiej

 

Długość dni inkubacji dla przepiórek 17
Temperatura inkubacji w inkubatorze z jajami przepiórki 37,8 °C
Wilgotność wylęgu I etap 55-58%
Wilgotność wylęgu II etap 65-70%
Koniec obracania jaj w dniu 15
Częstotliwość obracania jaj 2-3 razy dziennie (minimum rano, wieczór)

 

 

 

Jaki inkubator będzie odpowiedni dla wylęgu jajek przepiórki.

 


Na rynku jest wiele modeli wylęgarek jednak z racji wielkości jaja przepiórczego dobranie odpowiedniego inkubatora dla przepiórek jest kluczowe.

Siatka lęgowa powinna mieć małe oczka z racji wielkości wyklutego z jaja pisklęcia.

Rolki obracające jajka powinny być ustawione bardzo blisko siebie ok 1,5 cm.

Koszyczki (gniazda) w inkubatorach pół lub automatycznych powinny mieć małe rozmiary, aby jajka nie wpadały w otwory i nie klinowały obracania.


Nasz sklep proponuje do wykluwania przepiórek inkubator Kwoczka. Technika inkubacji w tym modelu inkubatora jest bardzo prosta, chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z nami - podpowiemy

Inkubator Kwoczka

 

 inkubator dla przepiórek

 

Od czego zależy sukces lężenia przepiórek w inkubatorach.

 

W dużym stopniu na dobre lęgi z jaj przepiórczych w inkubatorach mają wpływ:

  • dobór zdrowych i prawidłowych jaj przepiórki
  • parametry techniczne inkubatora
  • zastosowana technika inkubacji
  • utrzymanie prawidłowej temperatury wylęgania
  • utrzymanie odpowiedniej wilgotności w aparatach lęgowych
  • odpowiednia wentylacja komory lęgowej

Poza wymienionymi wyżej bardzo, duży wpływ na proces wylęgania jajek ma żywienie stada przepiórek w okresie lęgowym oraz wielkość i warunki zdrowotne stada.

 

Co robimy po wyklucie piskląt przepiórki w inkunatorze.

 

Tak, jak w przypadku wszystkich gatunków kur, po wyjęciu piskląt przepiórczych z inkubatora, powinny one zostać przeniesione do ciepłego kojca zwanego odchowalnikiem. W odchowalniku powinna być dość wysoka temperatura ok.30-32 C. W takich cieplarnianych warunkach ptaki powinny pozostać przynajmniej przez pierwsze 2 tygodnie. Później sukcesywnie zmniejsza się temperaturę.


Ogrzewanie młodych przepiórek ma duży wpływ na ich zdrowy rozwój i przyszłą kondycję.

Zestaw do ogrzewania przepiórek

 

lampa do ogrzewania przepiórek

 

Czym ogrzewamy przepiórki japońskie lub chińskie.

 

Najczęściej ptaki ogrzewa się za pomocą elektrycznych promienników tzw żarówkami kwokami. Wyższość takiego sposobu ogrzewania stada od innych dostępnych na rynku ogrzewaczy polega na tym, że żarówki kwoki (promienniki podczerwieni - nazwa profesjonalna) zamocowane w oprawach do promienników można wykorzystywać wielo sezonowo.  Po odchowie piskląt można żarówki promiennikowe wykorzystać także do dogrzewania stada zimą lub dogrzanie kurnika czy klatki z przepiórkami.

Wyższością żarówek promiennikowych nad płytami grzewczymi jest to, że fale ciepła emitowane przez żarówki ogrzewają przepiórki przechodząc przez skórę i pióra i nie powodują "wiatru". Płyty grzewcze posiadają wentylator (który rozdmuchuje powietrze i "kurzy" otoczenie) a elementem grzewczym jest zwykła żarówka. Płyta dogrzewająca ma małe rozmiary i wystarczy na odchów małej ilości kur i to na krótko (tego sprzedawcy takich urządzeń nie powiedzą, jak nie zapytasz).  

Z racji posiadanego dużego doświadczenia, w przypadku dalszych pytań dotyczących wylęgania jaj przepiórki, proponujemy kontakt z naszym sklepem.

 

 inkubatory jajek darewit  Wejście do sklepu z inkubatorami do jaj

 

 

 

 

Darewit Inkubatory do jaj O sklepie Kontakt Prawa autorskie Sklep
darewit.pl - sprzedaż urządzeń do inkubacji: inkubatory domowe, aparaty lęgowe, prześwietlarki jaj i inne urządzenia dla wychowu i odchowu piskląt.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Copyright by darewit.pl, ul. Licealna 81, 04-424 Warszawa ©