Jeż afrykański - Jeż pigmejski białobrzuchy

 

JEŻ AFRYKAŃSKI  - JEŻ PIGMEJSKI BIAŁOBRZUCHY ( Atelerix Albinventris)

 

 

 

PORADNIK  dla hodowców jeży pigmejskich afrykańskich czyli jak dbać o jeża w domu.

 

 

 

 

Systematyka

 

 

jeż afrykański jeż pigmejski białobrzuchy - poradnik

Królestwo

Zwierzęta

Typ

Strunowce

Podtyp

Kręgowce

Gromada

Ssaki

Podgromada

Ssaki żyworodne

Rząd

Owadożerne

Rodzina

Jeżowate

Rodzaj

Atelerix

Gatunek

Jeż białobrzuchy

Pospolite nazwy

Jeż Pigmejski,

Jeż Afrykański

 

 

Pochodzenie w naturze: nie występują . Odmiana ta, to wynik skrzyżowania dwóch gatunków jeży Atelerix Albiventris – biało brzuchy i  Atelerix Algirus- północno afrykański, dlatego potocznie i w skrócie nazywany jest jeżem afrykańskim. 

Generalnie jeże skrzyżowane pochodzą z Afryki.

Środowisko naturalne jeży „dawców” to sawanny i stepy oraz trawiaste równiny.

Dieta jeży w środowisku naturalnym to głównie owady,  drobne bezkręgowce


Wygląd jeża afrykańskiego

 

Jeże pigmejskie jako krzyżówki występują w różnych odmianach barwnych, od białych albinosów aż do ciemno brązowych.  Cechą wspólną jest biały brzuszek.  Długość ciała od 15 do 25cm. Jeże żyją w warunkach domowych od 4 – 8 lat chociaż rekordziści dożywają do 11 lat.


Dom dla jeża

 

Mieszkaniem jeża afrykańskiego pigmejskiego mogą być przestronne klatki lub terraria (najlepiej drewniane). Ważne, aby pomieszczenie hodowlane miało odpowiedni wymiar.  Najlepszy metraż dla jednego jeżyka to terrarium o wymiarach 100-120 cm długości, 50-70 cm wysokości i 50 cm szerokości. Takie wymiary pozwolą na  właściwe umeblowanie domu i pozostawią jeszcze przestrzeń do życia i zabawy. Nawet jeżeli kupisz małego jeża to dorośnie on do większego terrarium. Mały jeż i małe terrarium to konieczność zmiany lokum na większe i kolejna inwestycja.

Miejsce przebywania jeża powinno być ciepłe i suche.

Osobiście nie polecamy żadnych klatek  ze względu na trudności z utrzymaniem stałej temperatury i wygody użytkowania.

 
Oświetlenie i  ogrzewanie jeża afrykańskiego

 

Jeże afrykańskie białobrzuche to zwierzęta o nocnym trybie życia. Należy o tym pamiętać przed zakupem urządzeń do oświetlenia i ogrzania terrarium.

Jeże najlepiej rozwijają się i czują się w temperaturze 22-24 °C.

Należy pilnować tego zakresu temperatur ponieważ niższa temperatura np. poniżej 20°C  może wprowadzić jeża w stan hibernacji (sen zimowy) natomiast temperatura powyżej 30°C spowoduje estywację (sen letni).


Ogrzewanie terrarium dla jeży. 

 

W przypadku chłodniejszych pomieszczeń (temperatura otoczenia do 20°C ) oprócz nocnego dogrzewania należy zastosować również dogrzewanie dzienne.


Podajemy 3 warianty ogrzewania terrarium dla jeży:

 

1.    Ogrzewanie i oświetlenie tylko z wykorzystaniem żarówek tzw. lustrzanek.

Żarówka dzienna grzewcza w postaci przeźroczystej lampy spot-zoo lub promiennika podczerwieni IR  (jeżeli jest potrzeba dogrzania w dzień) oraz na noc czerwony (rubinowy) promiennik grzewczy.

 

Dla wygody hodowcy oraz bezpieczeństwa jeża, można podłączyć żarówki pod programatory czasowe, które będą pilnowały czasu włączania i wyłączania żarówek o właściwych porach. Trzeba dobrać żarówki o odpowiedniej mocy, aby uzyskać wymaganą temperaturę. Przy niskim terrarium wybierać należy mniejsze moce żarówek.

 

2.    Ogrzewanie matą grzewczą  (tylko jeśli terrarium jest szklane). Matę układa się na zewnątrz pod terrarium lub na ściance bocznej. Niezbędny jest termostat czyli regulator temperatury np. RT2 lub elektroniczny regulator z wyświetlaczem temperatury RT-2C. Warto wspomnieć, że stosowanie regulatora z wyświetlaczem zwalnia od konieczności stosowania dodatkowego termometru. Zastosowanie maty z regulatorem temperatury to podstawowe stabilizowane grzanie z możliwością regulacji temperatury.

Zamocowanie maty grzejnej nie zwalnia od konieczności zastosowania żarówek dziennych (w przypadku takiej konieczności) i żarówek nocnych o małych mocach (jeżeli chcemy obserwować zachowanie aktywnego jeża).  W takim przypadku proponujemy zastosować żarówkę oświetleniową dzienną lub dzienną neodymową oraz nocną czerwoną. W obu przypadkach chodzi o żarówki w okrągłych bańkach, które nie są kierunkowe.  

 

3.    Ogrzewanie kablem grzewczym w silikonowej osłonie. Możemy rozłożyć kabel na podłodze terrarium (np. na styropianie), ale należy go odizolować od jeża kładąc na nim szkło lub pleksi oraz koniecznie podłączyć do regulatora temperatury. Nie polecamy stosowania przewodów grzewczych do ogrzewania terrarium dla jeża, jeżeli nie mamy możliwości prawidłowego, trwałego i bezpiecznego wykonania ogrzewania podłogowego ze względu na możliwość przypadkowego uszkodzenia kabla.

 

Jeszcze raz podkreślimy, że jeże to zwierzęta aktywne nocą, więc trzeba terrarium zaopatrzyć w specjalną żarówkę światła nocnego (nocne oświetlenie) lub rubinowy promiennik podczerwieni (nocne oświetlenie z jednoczesnym kierunkowym grzaniem).

UWAGA: Do żarówek grzejących trzeba stosować oprawki porcelanowe, ponieważ żarnik żarówki nagrzewa się dość mocno i część tego ciepła przenoszone jest na gwint żarówki. Jeśli oprawka będzie plastikowa to może dojść do zatrucia zwierzaka od wydobywających się gazów z topiącego się materiału lub doprowadzić do zwarcia i pożaru.

 

Podsumowanie.

Do ogrzewania jeża stosujemy (do wyboru):

Żarówkę grzewczą nocną

Żarówkę grzewczą dzienną – jeśli zachodzi potrzeba dogrzania w dzień

Matę grzewczą lub kabel grzejny - opcjonalnie

Do oświetlenia terrarium dla jeża stosujemy:

Czerwoną żarówkę nocną

 

Inne potrzebne akcesoria:

Oprawki porcelanowe do żarówek

Kable zasilające do oprawek

Sterownik temperatury RT2 lub RT2C - opcjonalnie

Programatory czasowe

Termometr – zawsze kontroluj temperaturę panującą w terrarium

 

UWAGA: przy montażu oświetlenia i ogrzewania należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu bezpiecznych odległości zwierzęcia od źródła ciepła ewentualnie zabezpieczeniu żarówek siatką, aby nasz pupil się nie poparzył.


 

sklep darewit - poradnik o jeżach afrykańskichUrządzenia grzewcze i oświetleniowe do terrarium dla jeża afrykańskiego możesz kupić w naszym sklepie. Kliknij na obrazek, żeby przenieść się do sklepu lub kliknij na ten link.

 

 

Podłoże dla jeża – co na spód terrarium

 

Najlepsze są podłoża naturalne. Na rynku jest ogromny wybór ściółek jednak należy rozważyć zakup odpowiedniego podłoża pod kątem jeża. Jeż ma kolce i chciał nie chciał zawsze coś się do niego przyczepi – nie ma podłoża niebrudzącego są tylko podłoża ograniczające ten proceder. Poza tym jeż nie należy do czyścioszków – sprzątać trzeba.

Cechy którymi powinno charakteryzować się odpowiednie podłoże dla jeża:

suche, odpylone, nie pylące, bezzapachowe, z naturalnych materiałów, dobrze wchłaniające wilgoć, bez ostrych krawędzi (odpadają żwirki), łatwe do czyszczenia.

Co polecamy?

Drewniane wiórki  - tylko z drzew liściastych !

Proponuję gotowe do użycia, odpylone drewienka bukowe  - rozmiar ścinek 8-11mm

Tektura lub karton falisty -  nadają się, ale jak to wygląda ? … a przecież widok ma cieszyć domowników i gości.

Gazety czarno – białe i kolorowe ZDECYDOWANIE  NIE !

 

 
Żywienie i dieta jeży afrykańskich  

 

Tak jak większość jeży, również te afrykańskie to zwierzęta owadożerne i o tym nie należy zapominać. Oczywiście w naturze, w normalnych warunkach jeż nie pogardzi małymi gryzoniami,

jajkami ptaków, małymi jaszczurkami , owocami  czy korzonkami roślin.

 

Dieta jeża pigmejskiego afrykańskiego trzymanego w domu powinna być zbilansowana i różnorodna.  Jedzenie podajemy o temperaturze pokojowej (nic na ciepło, zero gorącego lub zimnego)

Najczęściej w warunkach domowych karmi się jeża karmą dla kotów i jest to podstawą pożywienia.  Karma dla kotów powinna być wysokobiałkowa z małą ilością tłuszczy. Zawartość protein ok. 27-30%, tłuszczu jak najmniej max 15%. Wybierać należy najlepszej jakości karmy (nie te najtańsze). Zalecamy czytanie składu na etykietach a ze szczególną uwagą czytanie to co jest zapisane małym drukiem.

Uzupełniamy żywienie jeża owadami, warzywami, owocami, ugotowanym mięsem drobno pokrojonym, jajkami „na twardo”, daniami ze słoiczka dla niemowląt np. Gerber. 

 

 

Menu dla jeża - Wykaz jeżowych dań

 

Świeża woda, najlepiej przegotowana – stały dostęp

Warzywa - Zasada podstawowa – twarde warzywa gotujemy, miękkie możemy podawać surowe ale starte na tarce:  pomidor, obrany ogórek, groszek, kalafior, brokuły, marchewka - tylko gotowana, szpinak

Owoce - niewielkie ilości: banany, jabłka, jagody, truskawki, arbuzy, melony, gruszki, mango, morele, brzoskwinie, 

Mięso – w małych kawałeczkach (zmielone, gotowane lub drobno siekane): kurczak, indyk, kaczka. Nie podawać wołowiny i wieprzowiny – kłopoty z trawieniem

Owady- robaczki (2 x w tygodniu): świerszcze, szarańcza, mączniki, jedwabniki. Możemy spróbować nauczyć jeża jeść suszone owady z puszki, wtedy nie będzie problemu z dostępem do owadów w sezonie zimowym.

Inne – według upodobań jeża: ryż gotowany na miękko, kasza jęczmienna (źródło błonnika na lepsze trawienie), olej

Zakazane jest podawanie jeżom:

  • mleka i produktów mlecznych – zła tolerancja laktozy – mogą wystąpić biegunki
  • wołowiny – gotowanej i surowej
  • papryki i cebuli
  • przypraw (sól, pieprz) jak gotujemy mięso dla jeża to bez soli !
  • suszonych owoców, orzechów – zbyt twarde
  • surowej marchewki w kawałkach (startą na tarce lub gotowaną można podawać)
  • kukurydzy i kapusty
  • ananasa i winogron
  • słodyczy : czekolada, cukierki

 

Zdrowie i pielęgnacja

 

Zachowaj czystość klatki lub terrarium. Sprzątamy regularnie. Zmieniamy zabrudzone odchodami ściółki jak tylko zauważymy, że jeżyk „skorzystał z toalety” . Wtedy zachowamy przyjemny zapach w terrarium. Przy większych porządkach stosować należy preparat do profilaktycznych odkażeń i dezynfekcji np. Virkon, który usuwa bakterie, wirusy i grzyby oraz neutralizuje przykre zapachy.

Kąpiele w średnio ciepłej wodzie raz w miesiącu lub jak zajdzie taka konieczność

Czyszczenie jeża – czesanie – najlepiej po kąpieli

Nacieranie skóry i igieł oliwą z oliwek (może być oliwka dla niemowląt)

Obcinanie pazurków – można używać cążek do obcinania skórek

Raz do roku powinno przeprowadzić się badania kału, w celu sprawdzenia zdrowia jeża pod kątem rozwoju pasożytów i w przypadku wykrycia nicieni przeprowadzić odrobaczanie.

Kontrolne wizyty u weterynarza (który zna się na jeżach) w każdym przypadku kiedy mamy podejrzenie, że coś niedobrego dzieje się z jeżem np. utrata wagi, niepokojąca zmiana zachowania, brak zainteresowania pokarmem, przewlekłe biegunki itp. 

 

 

Wyposażenie dodatkowe dla jeża


Koniecznie zainwestuj w kołowrotek - karuzelę.  Jeże lubią taką rozrywkę, jest to i przyjemne dla oka, ale również zdrowe dla jeża (spala tłuszcz, ma świetną „linię”, ruch sprzyja pracy jego jelit).

Domek / Kryjówka jeża – np. drewniana budka musi być dostosowana do wielkości jeża, służyć ma jako schronienie i jako sypialnia.

Kuweta – jak uda się nauczyć jeża „chodzić do toalety „

Miska na wodę i miska na pokarm

Inne przydatne zabawki: piłeczki, tunele, kawałki rur PCV (takich kanalizacyjnych o dużym przekroju), rolki papierowe.


Jeż pigmejski dla dziecka?

 

Wszystkim rodzicom i opiekunom przypominamy, że żywe zwierzę to nie jest zabawka i jej nie zastąpi !

Jeże są małe, mają śliczne pyszczki, są inteligentne, z reguły są przyjacielskie i dosyć łatwo się oswajają, ale swoją aktywność zaczynają późnym wieczorem. W ciągu dnia śpią schowane w swoich domkach.  Przy zakupie jeża należy rozważyć tą kwestię.

Należy jeszcze wziąć pod uwagę charakter dziecka, odpowiedzialność i umiejętność  opiekowania się innymi.

Nie sugerujmy się zakupem zwierzęcia tylko dlatego, że przyszła do nas moda na jeże.Artykuł na temat jeży afrykańskich powstał na podstawie własnych doświadczeń, doświadczeń zaprzyjaźnionych hodowców i hodowli w Polsce oraz za granicą.

Naszą wiedzę wzbogaciły również poniższe strony: 

http://www.pets4homes.co.uk/pet-advice/the-african-pygmy-hedgehog.html

http://hedgehogmanual.com/african-pygmy-hedgehog.html

http://www.wikipedia/pl

Darewit Inkubatory do jaj O nas Kontakt Prawa autorskie Sklep
darewit.pl - sprzedaż urządzeń do inkubacji: inkubatory domowe, aparaty lęgowe, prześwietlarki jaj i inne urządzenia dla wychowu i odchowu piskląt.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Copyright by darewit.pl, ul. Licealna 81, 04-424 Warszawa ©