Każdy hodowca posiadający przydomową hodowlę drobiu, wcześniej lub później, dochodzi do wniosku, że warto byłoby mieć wylęgarkę do wykluwania ptaków. Przyczyn jest wiele, ale decyduje o tym coraz częściej fakt, że kury schodzą z jajek, nie siedzą na jajkach do samego końca i coraz częściej zalężone jajka muszą zostać wyrzucone. Istnieje powiedzenie, że z naturą się nie wygra, ale czy na pewno? Posiadając inkubator jajek, wylęgarkę czy klujnik można przygotować się na "niespodziankę" ze strony kurki. Mając aparat do wykluwania będziemy również mogli powiększyć stado w szybkim czasie, zwiększyć przydomową hodowlę lub przedłużyć sezon lęgowy.
Inkubatory i wylęgarki to urządzenia do prowadzenia sztucznego klucia piskląt z zalężonych jaj (inkubacja jaj). Klujniki to urządzenia, w których następuje ostatni etap wylęgania to znaczy wykluwanie piskląt (komora klujnikowa). W czasie inkubacji jaj (wygrzewanie jaj) panują odmienne warunki klimatyczne niż w czasie klucia, w szczególności wilgotność powietrza. W czasie klucia również nie obraca się jajek.
O wylęganiu - inkubacji piszemy tutaj
O wykluwaniu - informacje tutaj
Decydując się na samodzielną budowę inkubatora do wylęgania jaj trzeba pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Ważne są:
Nie polecamy budować inkubatorów do jaj z samych płyt pilśniowych, drewnopodobnych i laminatów. Takie inkubatory (samoróbki Hand-made) nie posiadają izolacji cieplej przez co zdecydowanie więcej pochłaniają energii elektrycznej. Urządzenie takie włącza się częściej i proces nagrzewania trwa dłużej. Ponadto materiał drewniany chłonie wilgoć (a w inkubatorze musi być dosyć duża wilgotność) i po krótkim czasie zrobiony własnoręcznie inkubator może nie nadawać się do wylęgania (wypaczenie materiału, spęcznienie, rozszczelnienie).
Najlepsze obudowy inkubatorów to tworzywa sztuczne (wystarczy je dodatkowo , z zewnątrz ocieplić, aby nie traciły ciepła). Tworzywa sztuczne mają jeszcze ważną zaletę - są łatwe do czyszczenia, mycia i odkażania.
Można przerobić starą lodówkę, zamrażarkę, kuchenkę mikrofalową... możliwości jest wiele. Trzeba tylko dopasować system grzewczy do gabarytów przyszłego aparatu wylęgowego i dobrać odpowiedni regulator sterujący pracą grzałki.
Ostatnia rzecz: budując sobie wylęgarkę do jaj musisz zdawać sobie sprawę, że przynajmniej na początku, nie będziesz wiedział jakie warunki panują w środku inkubatora i czy inkubator się sprawdzi. Pierwsze inkubacje takim urządzeniem to może być loteria. Policz też ile wydasz na materiał do budowy inkubatora i porównaj ceny gotowych fabrycznych inkubatorów, które mają certyfikaty i przeszły badania i testy na wylęgowość jaj.
1. Potrzebujesz dobrego sterownika temperatury (regulatora grzania) np. RT2C. Sterownik to serce inkubatora wylęgowego ! Podłącza się pod niego grzałki, ustawia żądaną temperaturę inkubacji i to on właśnie "puszcza" lub "odcina" prąd od systemu nagrzewającego.
Różne modele regulatorów temperaturowych (sterowników) możesz kupić w naszym sklepie tutaj
2. Urządzenie do grzania komory lęgowej. Dobieraj system grzewczy, który będzie mocny (nawet mocniejszy niż planowany), wtedy sterownik temp. będzie pracował stabilniej a temperatura będzie szybko wzrastać.
Z reguły do małego inkubatora o przykładowych wymiarach 40x40x50 cm można zastosować kable o mocy 50W. Im większy ma być nasz przyszły inkubatorek tym mocniejszy kabel grzewczy wybieramy ! Grzewcze Kable silikonowe to doskonałe rozwiązanie - są miękkie, łatwo można je ułożyć, są podatne na zginanie i dopasowanie do wymiarów pokrywy inkubatora. A przede wszystkim są bezpieczne ponieważ drut oporowy otacza wodoodporny silikon.
Kable grzewcze kupisz tutaj
3. Nie zapominaj o kontroli wilgoci wewnątrz inkubatorów. Pomiar warunków zapewniają urządzenia, które nazywamy higrometr. Ważne, aby takie urządzenie znalazło się w budowanym inkubatorze.
4. Wytwarzanie wilgoci w inkubatorze przez dostosowane urządzenia. Zamiast ustawiania misek czy tac z wodą na dnie inkubatorów można posłużyć się innym rozwiązaniem. W naszym sklepie oferujemy foggery (nawilżacze), które po podłączeniu do regulatorów wilgotności będą obsługiwały wylęgarkę w odpowiedni poziom wilgotności.
5. Elementy wyposażenia dodatkowego : prześwietlarki do jajek, środki myjąco-odkażąjące.
Jak z powyższego wynika zbudowanie samodzielnie inkubatora do wylęgania jaj nie jest skomplikowane jednak należy mieć wiedzę na temat samego procesu inkubowania jajek .
Wszystkie elementy do zbudowania inkubatora posiadamy w ofercie naszego sklepu.
Wejście do sklepu tutaj
Tagi: budowa inkubatora jaj, zbuduj własną wylęgarkę, budujemy wylęgarki jaj, jak zbudować inkubator drobiu, tanie własne urządzenia do inkubacji jaj