Budowa inkubatora do klucia ptaków

W tym rozdziale postaramy się podpowiedzieć jak zbudować własny inkubator dla kurczaków, gęsi, kaczek, pawi lub innego drobiu.

 

Każdy hodowca posiadający przydomową hodowlę drobiu, wcześniej lub później, dochodzi do wniosku, że warto byłoby mieć inkubator do wylęgania jajek. Przyczyn jest wiele, ale decyduje o tym coraz częściej fakt, że kury schodzą z jajek, nie siedzą na jajkach do samego końca i coraz częściej zalężone jajka muszą zostać wyrzucone. Istnieje powiedzenie, że z naturą się nie wygra, ale czy na pewno? Posiadając inkubator jaj, wylęgarkę czy klujnik można przygotować się na "niespodziankę" ze strony kurki. Mając własny inkubator będziemy również mogli powiększyć stado w szybkim czasie, zwiększyć przydomową hodowlę lub przedłużyć sezon lęgowy.  

 

Co to jest wylęgarka i klujnik do jajek ptasich?

 

Inkubatory i wylęgarki to urządzenia do prowadzenia sztucznego klucia piskląt z zalężonych jaj (inkubacja jaj). Klujniki to urządzenia, w których następuje ostatni etap wylęgania to znaczy wykluwanie piskląt (komora klujnikowa). W czasie inkubacji panują odmienne warunki klimatyczne niż w czasie klucia, w szczególności wilgotność powietrza. W czasie klucia również nie obraca się jajek.  

O wylęganiu - inkubacji piszemy tutaj

O wykluwaniu - informacje tutaj

 

 

Sztuczne klucie zamiast naturalnej nasiadki.  Budowa inkubatora do klucia ptaków.

 

Decydując się na zbudowanie własnego inkubatora do wylęgania piskląt trzeba pamiętać o kilku istotnych rzeczach.

Ważne są:

  • wielkość inkubatora do jajek - należy dostosować w zależności od możliwości pozyskania jaj wylęgowych,
  • materiał do budowy inkubatora - im bardziej termoizolacyjny, tym lepiej (mniejsze zużycie pradu elektrycznego, wolne wychłodzenie jajek w czasie braku energii elektrycznej),
  • wybór sterownika i regulatora temperatury do inkubatora - im stabilniejszy, tym lepiej. W większości gatunków temperatury wylęgania to ok. 37,8 C zatem sterownik powinien pracować w zakresie większym niż 37 C.
  • wybór i dobór systemu ogrzewania w inkubatorze - grzałki, kable, żarówki
  • sposób utrzymania prawidłowej wilgotności w inkubatorze - tace z wodą, pojemniki do wody, nasączane wodą gąbki
  • przyrządy do pomiaru wilgoci w powietrzu wewnątrz inkubatora
  • wentylacja w inkubatorze - otwory wentylacyjne, wentylatory do inkubatorów, wiatraczki

 

Uwagi odnośnie budowy inkubatora. 

 

Nie polecamy budować inkubatorów do jaj z samych płyt pilśniowych,  drewnopodobnych i laminatów. Takie inkubatory (samoróbki Hand-made) nie posiadają izolacji cieplej przez co zdecydowanie więcej pochłaniają energii elektrycznej. Urządzenie takie włącza się częściej i proces nagrzewania trwa dłużej. Ponadto materiał drewniany chłonie wilgoć (a w inkubatorze musi być dosyć duża wilgotność) i po krótkim czasie zrobiony własnoręcznie inkubator może nie nadawać się do wylęgania (wypaczenie materiału, spęcznienie, rozszczelnienie). 

 

Ostatnia rzecz: budując sobie wylęgarkę jaj musisz zdawać sobie sprawę, że przynajmniej na początku, nie będziesz wiedział jakie warunki panują w środku inkubatora i czy inkubator się sprawdzi. Pierwsze inkubacje takim urządzeniem to może być loteria. Policz też ile wydasz na materiał do budowy inkubatora i porównaj ceny gotowych fabrycznych inkubatorów, które mają certyfikaty i przeszły badania i testy na wylęgowość jaj.


 

inkubator kwoczka - sklep darewitWszystkie modele inkubatorów do wylęgu jaj wraz z cenami możesz obejrzeć i kupić w naszym sklepie kliknij tutaj

 


 

 

Tagi: Aparat wylęgowy do jaj, aparat legowy jajek, wylęgarka jajek, wylęgnik, klujnik, wyklujnik cieplarka

 

 
 

 

 

Darewit Inkubatory do jaj O nas Kontakt Prawa autorskie Sklep
darewit.pl - sprzedaż urządzeń do inkubacji: inkubatory domowe, aparaty lęgowe, prześwietlarki jaj i inne urządzenia dla wychowu i odchowu piskląt.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Copyright by darewit.pl, ul. Licealna 81, 04-424 Warszawa ©