Owoskopem do jaj nazywamy przyrząd, który pozwoli na obejrzenie wnętrza jaja, pod wpływem mocnego strumienia światła, które pada na jajko.
Pochodzenie nazwy owoskop : (łac. ovum "jajo" + gr. skopeín "patrzeć")
W Polsce najczęściej zamiast owoskop mówimy - prześwietlarka do jajek lub przeglądarka jaj.
Prześwietlanie jaj to jedna z ważniejszych czynności (jeżeli nie najważniejsza)), którą należy wykonać jeżeli prowadzimy sztuczne lęgi za pomocą: inkubatorów do jaj, aparatów lęgowych, klujników i wylęgarek.
Jest to niezbędne urządzenie każdemu hodowcy do przeglądu jaj ptaków domowych w celu:
Bez posiadania owoskopu do jajek nikt nie może być pewny, czy z danego jajka wylęgnie się zdrowe pisklę.
W przypadku kiedy planujesz inkubację i klucie piskląt z użyciem inkubatora do jajek, musisz wiedzieć, że samo włożenie jajka do inkubatora nie wystarczy. W czasie inkubacji należy po 7-10 dniach ,od włożenia jajek do wylęgarki, zobaczyć co się w jajku dzieje. Jest to pierwsze oglądanie - prześwietlanie. Takich prześwietleń jaj należy w czasie inkubacji dokonać przynajmniej trzech.
Po co przeglądamy jajka:
O prześwietlaniu tutaj szerzej przeczytasz
W naszej firmie proponujemy, popularny model owoskopu rurowego do jaj.
Owoskop wyposażono w żarówkę, które emitują mocne białe światło Zasilanie z sieci powoduje stałą gotowość owoskopu do pracy.
Zobacz owoskop do jaj w naszym sklepie Owoskop rurowy
Tagi: Owoskop do prześwietlania jaj, prześwietlarka do jajek, przegląd jaj konsumpcyjnych, badanie jajek, usg jaja, przeglądanie jaj do inkubacji, jak poznać jajko zalężone,czy jajka są zalęgnięte, sposób na jajka,