Kameleon jemeński chamaeleo calyptratus - ABC

Jemeński Kameleon Chamaeleo calyptratus. Jak prawidłowo dbać o kameleony.

 
 

PORADNIK jak hodować kameleona jemeńskiego w domu, czyli ABC hodowli kameleonów

 

 poradnik o hodowli kameleona jemeńskiego w domu

Systematyka
Domena
Eukarionty
Królestwo
Zwierzęta
Typ
Strunowce
Podtyp
Kręgowce
Gromada
Gady
Rząd
Łuskonośne
Podrząd
Iguania
Rodzina
Kameleonowate - Chamaeleonidae
Rodzaj
Chamaeleo
Gatunek
Kameleon jemeński

 
Nazwa angielska: Yemen Chameleon
Nazwa niemiecka: Jemenchamäleon
 
 

Pochodzenie kameleona

 
Poza nielicznymi gatunkami kameleony występuję w Afryce (Jemen, Południowa Arabia Saudyjska) i na Madagaskarze. Kameleony żyją w środowisku tropikalnym, na drzewach i zaroślach. Zamieszkują również tereny pustynne i skaliste.
 
 

Wygląd kameleona jemeńskiego

 
Kameleon jest pięknie ubarwiony, cieszy oko feeria barw na jego ciele. W przeważającej części kameleon jest zielony z akcentami niebieskiego, żółci, różnych plamek koloru brązowego - samiec. Samica jest mniej kolorowa - zielona z plamkami rudo białymi lub zółtymi. Odmian barwnych kameleona jest wiele… Barwy są bardziej intensywne w czasie godów - samiec. Samiec przybiera intensywniejsze barwy podczas zalotów, samica zmienia barwę tylko gdy jest zła lub w czasie ciąży (szarzeje).  Po barwie kameleona można poznać jego stan zdrowotny i emocjonalny.
 
Nawet laik potrafi poznać, że ma do czynienia z kameleonem. To co jest charakterystyczne to: hełm na głowie, oczy na wieżyczkach obracające się w każdym kierunku, długi czepny ogon zwijany w „ślimaka” w czasie snu, nogi z charakterystyczną „stopą” powstałą ze zrośniętych dwóch i trzech palców.
 
Samiec kameleona jest większy od samicy o około 1/3 długości choć zdarzają się osobniki, że są większe od samicy niemal dwukrotnie.
 
Długość ciała średnio: do 50-60cm samce, do 30-32cm samice
Długość życia średnio: do 7 lat w odpowiednich warunkach .
 
 

Klimat - Temperatura w terrarium dla kameleona  

 
Najlepsze warunki klimatyczne dla kameleona jemeńskiego:
  • dzień: temperatura powietrza 25-27 °C, temperatura na wyspie ciepła pod samym promiennikiem 30-35 °C,
  • noc: temperatura powietrza 20-24°C
Wilgotność - dość wysoka ok. 60-70% .  Należy zraszać terrarium dość często ponieważ z racji wentylacji dużo wilgoci "ucieka".  
 
 
dla kameleonaUrządzenia grzewcze i oświetleniowe do terrarium dla kameleona jemeńskiego możesz kupić w naszym sklepie. Kliknij na obrazek, żeby przenieść się do sklepu lub kliknij na ten link: produkty dla kameleonów.
 
 
 
 

Wymiary terrarium dla kameleona jemeńskiego

 
Kameleon jemeński potrzebuje dosyć dużego terrarium, wysokiego /wąskiego niż niskiego poziomego. Ze względu na to, że kameleon prowadzi nadrzewny tryb życia dostosujmy jego terrarium do warunków zbliżonych do naturalnych.
 
Kameleony bardzo rzadko przebywają na ziemi , większość czasu siedzą w listowiu drzew i krzewów zatem najrozsądniejsze wymiary terrarium to 100 długie x60 szerokie x100cm wysokie (100x60x100) - dla jednego kameleona. W przypadku, gdy chcemy trzymać więcej kameleonów wysokość powinna wzrosnąć do min 150 cm wysokości.  
 
Bardzo ważne jest, żeby w terrarium zachować dobrą wentylację. Jedna ściana terrarium może być wykonana w ¾ z „dziurkowanego materiału” np. blachy perforowanej lub siatki. Blacha perforowana jest bardziej energooszczędna. Kameleony muszą mieć dopływ świeżego powietrza ! Nie lubią ciepła i „zaduchu” , jak większość ludzi.
 
 

Oświetlenie i ogrzewanie terrarium dla kameleona jemeńskiego.

 
Kameleon jemeński jest aktywny cały dzień, od świtu aż po godziny wieczorne .
Oświetlenie terrarium powinno działać w trybie dziennym od 10 do 12 godzin, np. od 8 od 20. W przypadku chłodniejszych pomieszczeń (temperatura otoczenia do 19 °C ) należy zadbać o dogrzewanie nocne.
 
Podajemy warianty ogrzewania i oświetlenia terrarium dla  kameleona jemeńskiego :
1.    W ciągu dnia:  
  • Ogrzewanie i oświetlenie tylko z wykorzystaniem żarówek tzw. lustrzanek. Żarówka dzienna grzewcza w postaci przeźroczystej lampy spot-zoo lub promiennika podczerwieni IR.
  • Konieczne jest zainstalowanie drugiej żarówki z emisją UVB (ta żarówka nie grzeje, ale daje niezbędne do prawidłowego rozwoju promieniowanie UVB). Do tego celu stosuj żarówki Repti-Glo UVB 5.0 o mocy 13 lub 26W (nowa nazwa żarówek to Reptile UVB 100).  
 
Dla wygody hodowcy, można podłączyć żarówki pod programatory czasowe, które będą pilnowały czasu włączania i wyłączania żarówek o właściwych porach. Trzeba dobrać żarówki o odpowiedniej mocy, aby uzyskać wymaganą temperaturę. Przy niższym terrarium wybierać należy mniejsze moce żarówek.
 
2.    W ciągu nocy, tylko w przypadku zimnych pomieszczeń poniżej 20°C, ogrzewaj tylko z wykorzystaniem czerwonej żarówki nocnej .
 
3.    Ogrzewanie matą grzewczą, ogrzewanie kablami grzewczymi, czyli ogrzewanie podłogowe - jest bezcelowe – już pisaliśmy, że kameleony rzadko przebywają na ziemi.
 
UWAGA: przy montażu oświetlenia i ogrzewania należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu bezpiecznych odległości zwierzęcia od źródła ciepła ewentualnie zabezpieczeniu żarówek np. oprawą z siatki, oprawą z kokosa, oprawą z doniczki, aby nasz pupil się nie poparzył.
 
UWAGA: Do żarówek grzejącychtrzeba stosować oprawki porcelanowe, ponieważ żarnik żarówki nagrzewa się dość mocno i część tego ciepła przenoszone jest na gwint żarówki. Jeśli oprawka będzie plastikowa to może dojść do zatrucia zwierzaka od wydobywających się gazów z topiącego się materiału lub doprowadzić do zwarcia i pożaru.
 
 
oświetlenie dla kameleona jemeńskiegoOświetlenie do terrarium dla kameleona możesz kupić w naszym sklepie. Kliknij na obrazek, żeby przenieść się do sklepu lub kliknij na ten link: światło u kameleonów.
 
 
 
 

Podłoże w terrarium dla kameleona jemeńskiego

 
Cechy, którymi powinno charakteryzować się odpowiednie podłoże dla kameleona: nie pylące, bezzapachowe, z naturalnych materiałów, łatwe do czyszczenia. Nie stosuj piachu. Piasek nie nadaje się dla większości zwierząt terrariowych. Piach uszkadza przewód pokarmowy, zatyka jelita. 
 
Co polecamy?
 
Wyroby z kokosa : chipsy kokosowe, zrębki kokosowe, torf kokosowy (długo trzyma wilgoć i pomału oddaje ją do otoczenia – trzeba spryskiwać).
Drewniane wiórki - tylko z drzew liściastych ! Proponuję gotowe do użycia, odpylone drewienka bukowe – można mieszać z kokosem
 
W przypadku hodowli samic proponujemy zastosować podłoże z torfu kokosowego - dość wysoko wysypanego ok. 15-20 cm i zawsze wilgotnego. Samica będzie miała możliwość złożenia jaj.   
Samice składają jaja nawet jak nie mają styczności z samcami. Bez odpowiedniego podloż samica może się zaczopować.    
 
 
podłoże dla kameleona jemeńskiego - sklep darewitPodłoże do terrarium dla kameleona  możesz kupić w naszym sklepie. Kliknij na obrazek, żeby przenieść się do sklepu lub kliknij na ten link: ściółka dla kameleona.
 
 
 
 

Niezbędne wyposażenie w terrarium dla kameleona

 
Konary, sporo gałęzi z dużą ilością liści
Dekoracje roślinne – sztuczne kwiaty (żywe kwiaty mogą zostać szybko pozbawione życia ponieważ kameleony je zjadają)
Miska na wodę - posłuży tylko do nawilżania terrarium.
Wodospad – doskonały jako pojnik dla kameleona i nawilżacz jednocześnie. Posłuży też jako toaleta - kameleony często się do niego załatwiają.
Miska na pokarm z wysokim rantem (brzegiem) do podawania drewnojadów, mączników, karaluchów
Karmik na żywe owady – kameleony lubią polować
Pęseta –do podawania pokarmu
 
Inne potrzebne akcesoria:
Oprawki porcelanowe do żarówek
Kable zasilające do oprawek
Programatory czasowe
Termometr – zawsze kontroluj temperaturę panującą w terrarium – mierz temperaturę na wysokościach – tam gdzie przebywa najczęściej kameleon
Termostat do utrzymania prawidłowej temperatury
 
 
podłoże dla kameleona jemeńskiego - sklep darewitWyposażenie do terrarium dla kameleona  możesz kupić w naszym sklepie. Kliknij na obrazek, żeby przenieść się do sklepu lub kliknij na ten link: artykuły dla kameleonów.
 
 
 
 

Żywienie kameleona jemeńskiego,  czyli czym karmić kameleony

 
Na początek jedna uwaga wielkość podawanego pokarmu powinna być dostosowana do wielkości kameleona. Kameleony są „ obżarciuchami”. Jedzą bardzo dużo w porównaniu do innych jaszczurek.  Charakterystyczny sposób jedzenia - polowanie na „żarcie” – bardzo szybki wyrzut języka w kierunku ofiary.
 
Młode/małe kameleony karmi się małymi świerszczami, muszkami owocówkami – kilka razy w tygodniu, przynajmniej raz dziennie.
Starsze kameleony żywimy świerszczami, szarańczami, pasikonikami, karaczanami, ćmami, molami woskowymi. Można podawać jako smakołyk, nie za często, drewnojady i mączniki - ale tylko dorosłym kameleonom. Dorosły kameleon nie pogardzi również oseskiem myszki.
Dorosłym kameleonom podajemy pokarm 1-2 razy w tygodniu.
 
Dla urozmaicenia diety można podawać kameleonom również liście roślin (mlecz, trzykrotka, cykoria, rukola) i słodkie owoce np starte jabłko. Możemy podawać zioła w doniczkach (bzylia, mięta, melisa) wstawiając całą roślinkę do terrarrium - kameleon nie zje leżącej roślinki lub martwej. 
 
Woda – świeża i czysta powinna być dostępna cały czas. Kameleon nie pije z miski.  Najczęściej pije wodę, która się porusza (n.p w wodospadzie) lub wodę pozostałą po spryskiwaniu terrarium na liściach. Aby nie doprowadzić do odwodnienia należy 1-2 x na dzień spryskać terrarium. Sugerujemy metodą kropelkową podawania wody do picia specjalnymi pojnikami lub wstawić wodospad.  
 
 
 

Witaminy i preparaty dla kameleonów.

 
Kupując wapń dla gadów i preparaty zawsze należy sprawdzić sposób dawkowania podany przez producenta. Podawanie za dużych dawek zaszkodzi a nie pomoże kameleonowi.
Zazwyczaj podajemy:
  1. Wapń – obsypujemy np. świerszcza wapnem i tak podajemy kameleonowi – 2-3 razy na tydzień. Młode osobniki, samice w ciąży – pokarm posypany wapnem podajemy co drugie karmienie.
  2. Witaminy – wraz z pokarmem – jeżeli kameleon je „zieleninę” to 1 x na dwa tygodnie, jeżeli kameleon nie je roślin to 1 x w tygodniu
 
 

Zdrowie i pielęgnacja kameleona

 
Zachowaj czystość w terrarium. Regularnie sprzątaj. Zmieniaj zabrudzone odchodami ściółki. Codziennie wymieniaj wodę na świeżą.
Przy większych porządkach należy stosować preparat do profilaktycznych odkażeń i dezynfekcji np. Virkon, który usuwa bakterie, wirusy i grzyby oraz neutralizuje przykre zapachy.
 
Kontrolne wizyty u weterynarza w każdym przypadku kiedy mamy podejrzenie, że coś niedobrego dzieje się z kameleonem np. wyblakłe kolory, osowiałość, niepokojąca zmiana zachowania, , zapadnięte oczy (odwodnienie), nie „gubi skóry” (wylinka), długotrwały brak zainteresowania pokarmem itp. 
 
 

Rozmnażanie kameleona w skrócie .  Nie jest skomplikowane, ale nie polecamy początkującym.

 
Do rozmnażania wybieramy zdrowe kameleony.  Wiek ok. 10-12 mcy. Samica gotowa do rozrodu - blado niebieskie plamki na ciele. Samica zapłodniona – zmiana koloru na ciemny z widocznymi niebieskimi plamkami - to sygnał dla samca "nie dzisiaj - boli mnie głowa".
 
Czas trwania ciąży – ok. 30
Ilość składanych jaj – od 15 do 80
Inkubacja w temperaturze zmiennej – temperatura w ciągu dnia 27-28°C, temperatura w nocy 24°C  
Czas inkubacji – 7-9 miesięcy .
Młode kameleony mają ok. 1,5-3 cm (bez ogonków)
 
Bardzo często się zdarza, że bez wiedzy hodowcy, samica zniesie jaja w podłożu terrarium lub w doniczce kwiatka. Wtedy inkubacja może trwać dłużej, ale jaka jest radość jak na ściankach „pojawią” się maluszki…  
 
 

Czy kameleon jemeński nadaje się dla dziecka?

 
Wszystkim rodzicom i opiekunom przypominamy, że żywe zwierzę to nie jest zabawka i jej nie zastąpi !
 
Kameleony jemeńskie to bardzo popularne jaszczurki, ale nie polecamy ich dla początkujących hodowców ponieważ są delikatne i wrażliwe. Ich hodowlą powinny zająć się osoby, które mają już wiedzę na temat hodowli gadów w terrarium.  
Kameleon dość wolno się oswaja. Pozwala się brać do rąk, ale trzeba go do tego powoli przyzwyczaić. Jest powolny i mało ruchliwy co może szybko znudzić się dziecku.
Kameleon wymaga dużo opieki o czym piszemy wyżej.
 
 

Ciekawostki o kameleonie jemeńskim

 
Prawda czy mit? Co wiemy o kameleonie jemeńskim?
Kameleon przybiera barwę otoczenia czyli kamuflaż obronny – mit
Kameleon zmienia barwę przede wszystkim w czasie rywalizacji z innym osobnikiem płci męskiej, w czasie zalotów do samicy, w czasie choroby i w stresie, w zależności od światła i temperatury, samica – w czasie ciąży.
Prawdą jest, że gatunki kameleonów ze względu na swoje pochodzenie mogą różnić się barwą.
 
Kameleony „stapiają się” z otoczeniem – prawdą jest, że niektóre gatunki potrafią tak ułożyć ciało, że kształtem przypominają liście (mimetyzm).
 
Kameleony żyją w grupach – mit.
Kameleony są bardzo terytorialnymi zwierzętami, przywiązują się do swoim miejsc i bronią ich przed intruzem. W hodowlach domowych, w terrariach, powinno się trzymać albo jednego samca, albo 2-3 samice, lub na czas godów samca i samicę. Absolutnie nie trzymamy razem kilku samców w jednym terrarium.
 
Jak rozpoznać czy to samiec, czy samica kameleona? Z rozpoznaniem płci u kameleonów nie ma problemu.  Różnica w wyglądzie (dymorfizm płciowy) samca i samicy: samiec ma ostrogi na stopach – samica ich nie ma, samiec ma większy i bardziej w pionie hełm, samce są intensywniej ubarwione, samce są większe od samic.
 
Czy kameleon gryzie ? Kameleon zdenerwowany lub zestresowany nadyma się, głośno syczy. Może się zdarzyć, że dorosły samiec ugryzie – ma mocne szczęki zatem i ugryzienie nie jest bezbolesne.
 
 

CITES – Ochrona gatunku

 
Kupując kameleona poproś sprzedawcę o świadectwo potwierdzenia urodzenia w niewoli, będzie ono potrzebne do rejestracji kameleona w Wydziale Ochrony Środowiska. Rejestracja kameleona jest wymagana. Masz na rejestrację 14 dni od dnia zakupu.
 
Kameleon i większość gatunków z tej rodziny wymieniony jest jako zwierzę zagrożone wyginięciem i chronione są konwencją o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem,  w aneksie B do rozporządzenia UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
 
Stan prawny:
CITES: TAK (Aneks II)
Unia Europejska: TAK (załącznik B)
Rejestracja: TAK
(stan na 09.11.2009) Aneks B, CITES II.
 
 

Galeria darewit.pl - kameleon jemeński

 

 

kameleon jemeński- parka w terrarium
 
 
 
 Karmienie kameleona jemeńskiego - darewit Warszawa
 
 
 
Noworodki kameleona jemeńskiego - darewit.pl
 
 
 
 
 
Artykuł na temat kameleona jemeńskiego powstał na podstawie własnych doświadczeń, doświadczeń zaprzyjaźnionych hodowców i hodowli w Polsce oraz za granicą.
Szczególnie dziękujemy Pani Aleksandrze Ś. z Warszawy Ochota za możliwość wykorzystania zdjęć.
Darewit Inkubatory do jaj O sklepie Kontakt Prawa autorskie Sklep
darewit.pl - sprzedaż urządzeń do inkubacji: inkubatory domowe, aparaty lęgowe, prześwietlarki jaj i inne urządzenia dla wychowu i odchowu piskląt.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Copyright by darewit.pl, ul. Licealna 81, 04-424 Warszawa ©