Jeż afrykański - Jeż pigmejski białobrzuchy

JEŻ AFRYKAŃSKI - JEŻ PIGMEJSKI BIAŁOBRZUCHY Atelerix Albinventris

jeż afrykański jeż pigmejski białobrzuchy - poradnik

PORADNIK dla hodowców jeży pigmejskich afrykańskich czyli jak dbać o jeża w domu.

Systematyka

Królestwo Zwierzęta
Typ Strunowce
Podtyp Kręgowce
Gromada SSaki
Pogdromada SSaki żyworodne
Rząd Owadożerne
Rodzina Jeżowate
Rodzaj Atelerix
Gatunek Jeż białobrzuchy
Pospolite nazwy Jeż pigmejski, jeż afrykański

Pochodzenie jeżyka

W naturze: nie występują. Odmiana ta, to wynik skrzyżowania dwóch gatunków jeży: Atelerix Albiventris biało brzuchy i Atelerix Algirus - północno afrykański, dlatego potocznie i w skrócie nazywany jest jeżem afrykańskim. Generalnie jeże skrzyżowane pochodzą z Afryki. Środowisko naturalne jeży „dawców” to sawanny i stepy oraz trawiaste równiny.

Dieta jeży w środowisku naturalnym to głównie owady, drobne bezkręgowce

Wygląd jeża afrykańskiego

Jeże pigmejskie jako krzyżówki występują w różnych odmianach barwnych, od białych albinosów aż do ciemno brązowych. Cechą wspólną jest biały brzuszek. Długość ciała od 15 cm do 25 cm. Ile żyje jeż? Jeże żyją w warunkach domowych od 4 – 8 lat chociaż rekordziści dożywają do 11 lat.

Dom dla jeża

Mieszkaniem jeża afrykańskiego pigmejskiego mogą być przestronne klatki lub terraria (najlepiej drewniane). Ważne, aby pomieszczenie hodowlane miało odpowiedni wymiar. Najlepszy metraż dla jednego jeżyka to terrarium o wymiarach 100-120 cm długości, 50-70 cm wysokości i 50 cm szerokości. Takie wymiary pozwolą na właściwe umeblowanie domu i pozostawią jeszcze przestrzeń do życia i zabawy. Nawet jeżeli kupisz małego jeża to dorośnie on do większego terrarium. Mały jeż i małe terrarium to konieczność zmiany lokum na większe i kolejna inwestycja. Miejsce przebywania jeża powinno być ciepłe i suche. Osobiście nie polecamy żadnych klatek ze względu na trudności z utrzymaniem stałej temperatury i wygody użytkowania

Oświetlenie i ogrzewanie jeża afrykańskiego

Jeże afrykańskie białobrzuche to zwierzęta o nocnym trybie życia. Należy o tym pamiętać przed zakupem urządzeń do oświetlenia i ogrzania terrarium. Jeże najlepiej rozwijają się i czują się w temperaturze 22-24 °C. Należy pilnować tego zakresu temperatur ponieważ niższa temperatura np. poniżej 20 °C może wprowadzić jeża w stan hibernacji (sen zimowy) natomiast temperatura powyżej 30 °C spowoduje estywację (sen letni).

Ogrzewanie terrarium dla jeży

W przypadku chłodniejszych pomieszczeń (temperatura otoczenia do 20 °C ) oprócz nocnego dogrzewania należy zastosować również dogrzewanie dzienne.

Podajemy 3 warianty ogrzewania terrarium dla jeży:

  1. Ogrzewanie i oświetlenie tylko z wykorzystaniem żarówek tzw. lustrzanek, spot. Żarówka dzienna grzewcza w postaci przeźroczystej lampy spot-zoo lub promiennika podczerwieni IR (jeżeli jest potrzeba dogrzania w dzień) oraz na noc czerwony (rubinowy) promiennik grzewczy.
  2. Ogrzewanie matą grzewczą (tylko jeśli mamy terrarium szklane). Matę układa się na zewnątrz pod terrarium lub na ściance bocznej. Niezbędny jest termostat czyli regulator temperatury np. RT2 lub elektroniczny regulator z wyświetlaczem temperatury RT-2C. Warto wspomnieć, że stosowanie regulatora z wyświetlaczem zwalnia od konieczności stosowania dodatkowego termometru. Zastosowanie maty z regulatorem temperatury to podstawowe stabilizowane grzanie z możliwością regulacji temperatury. Zamocowanie maty grzejnej nie zwalnia od konieczności zastosowania żarówek dziennych (w przypadku takiej konieczności) i żarówek nocnych o małych mocach (jeżeli chcemy obserwować zachowanie aktywnego jeża). W takim przypadku proponujemy zastosować żarówkę oświetleniową dzienną lub dzienną neodymową oraz nocną czerwoną. W obu przypadkach chodzi o żarówki w okrągłych bańkach, które nie są kierunkowe.
  3. Ogrzewanie kablem grzewczym w silikonowej osłonie. Możemy rozłożyć kabel na podłodze terrarium (np. na styropianie), ale należy go odizolować od jeża kładąc na nim szkło lub pleksi oraz koniecznie podłączyć do regulatora temperatury. Nie polecamy stosowania przewodów grzewczych do ogrzewania terrarium dla jeża, jeżeli nie mamy możliwości prawidłowego, trwałego i bezpiecznego wykonania ogrzewania podłogowego ze względu na możliwość przypadkowego uszkodzenia kabla.

Jeszcze raz podkreślimy, że jeże to zwierzęta aktywne nocą, więc trzeba terrarium zaopatrzyć w specjalną żarówkę światła nocnego (nocne oświetlenie) lub rubinowy promiennik podczerwieni (nocne oświetlenie z jednoczesnym kierunkowym grzaniem). 

UWAGA: Do żarówek grzejących trzeba stosować oprawki porcelanowe, ponieważ żarnik żarówki nagrzewa się dość mocno i część tego ciepła przenoszone jest na gwint żarówki. Jeśli oprawka będzie plastikowa to może dojść do zatrucia zwierzaka od wydobywających się gazów z topiącego się materiału lub doprowadzić do zwarcia i pożaru.

 

Podsumowanie informacji o grzaniu i świeceniu jeżom.

Do ogrzewania terrarium jeża stosujemy (do wyboru):

  • Żarówkę grzewczą nocną
  • Żarówkę grzewczą dzienną, jeśli zachodzi potrzeba dogrzania w dzień
  • Matę grzewczą lub kabel grzejny opcjonalnie

Do oświetlenia terrarium dla jeża stosujemy:

Inne wyposażenie potrzebne w terrariach z jeżami:

UWAGA: przy montażu oświetlenia i ogrzewania należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu bezpiecznych odległości zwierzęcia od źródła ciepła ewentualnie zabezpieczeniu żarówek siatką, aby nasz pupil się nie poparzył.

Urządzenia grzewcze i oświetleniowe do terrarium dla jeża afrykańskiego w naszym sklepie terrarystycznym kliknij tu  

Podłoże dla jeża, co na spód terrarium

Najlepsze są podłoża naturalne. Na rynku jest ogromny wybór ściółek jednak należy rozważyć zakup odpowiedniego podłoża pod kątem jeża. Jeż ma kolce i chciał nie chciał zawsze coś się do niego przyczepi – nie ma podłoża niebrudzącego są tylko podłoża ograniczające ten proceder. Poza tym jeż nie należy do czyścioszków, sprzątać trzeba.

Cechy, którymi powinno charakteryzować się odpowiednie podłoże dla jeża: suche, odpylone, nie pylące, bezzapachowe, z naturalnych materiałów, dobrze wchłaniające wilgoć, bez ostrych krawędzi (odpadają żwirki), łatwe do czyszczenia.
Co polecamy?
  • Drewniane wiórki - tylko z drzew liściastych !
  • Proponuję gotowe do użycia, odpylone drewienka bukowe - rozmiar ścinek 8-11 mm
  • Tektura lub karton falisty - nadają się, ale jak to wygląda ? przecież widok ma cieszyć domowników i gości.
  • Gazety czarno białe i kolorowe ZDECYDOWANIE NIE !

Żywienie i dieta jeży afrykańskich

Tak jak większość jeży, również te afrykańskie, to zwierzęta owadożerne i o tym nie należy zapominać. Oczywiście w naturze, w normalnych warunkach, jeż nie pogardzi małymi gryzoniami, jajkami ptaków, małymi jaszczurkami, owocami czy korzonkami roślin.

Dieta jeża pigmejskiego afrykańskiego trzymanego w domu powinna być zbilansowana i różnorodna. Jedzenie podajemy o temperaturze pokojowej (nic na ciepło, zero gorącego lub zimnego).

Najczęściej w warunkach domowych karmi się jeża karmą dla kotów i jest to podstawą pożywienia. Karma dla kotów powinna być wysokobiałkowa z małą ilością tłuszczy. Zawartość protein ok. 27-30%, tłuszczu jak najmniej max 15%. Wybierać należy najlepszej jakości karmy (nie te najtańsze). Zalecamy czytanie składu na etykietach a ze szczególną uwagą czytanie to co jest zapisane małym drukiem.

Uzupełniamy żywienie jeża owadami, warzywami, owocami, ugotowanym mięsem drobno pokrojonym, jajkami „na twardo”, daniami ze słoiczka dla niemowląt np. Gerber.

Menu dla jeża - Wykaz jeżowych dań

  • Świeża woda, najlepiej przegotowana – stały dostęp
  • Warzywa - Zasada podstawowa – twarde warzywa gotujemy, miękkie możemy podawać surowe ale starte na tarce: pomidor, obrany ogórek, groszek, kalafior, brokuły, marchewka - tylko gotowana, szpinak
  • Owoce - niewielkie ilości: banany, jabłka, jagody, truskawki, arbuzy, melony, gruszki, mango, morele, brzoskwinie,
  • Mięso – w małych kawałeczkach (zmielone, gotowane lub drobno siekane): kurczak, indyk, kaczka. Nie podawać wołowiny i wieprzowiny – kłopoty z trawieniem
  • Owady - robaczki (2 x w tygodniu): świerszcze, szarańcza, mączniki, jedwabniki. Możemy spróbować nauczyć jeża jeść suszone owady z puszki, wtedy nie będzie problemu z dostępem do owadów w sezonie zimowym.
  • Inne – według upodobań jeża: ryż gotowany na miękko, kasza jęczmienna (źródło błonnika na lepsze trawienie), olej
Zakazane jest podawanie jeżom:
  • mleka i produktów mlecznych – zła tolerancja laktozy – mogą wystąpić biegunki
  • wołowiny – gotowanej i surowej
  • papryki i cebuli
  • przypraw (sól, pieprz) jak gotujemy mięso dla jeża to bez soli !
  • suszonych owoców, orzechów – zbyt twarde
  • surowej marchewki w kawałkach (startą na tarce lub gotowaną można podawać)
  • kukurydzy i kapusty
  • ananasa i winogron
  • słodyczy : czekolada, cukierki

Zdrowie i pielęgnacja

Zachowaj czystość klatki lub terrarium. Sprzątamy regularnie. Zmieniamy zabrudzone odchodami ściółki jak tylko zauważymy, że jeżyk „skorzystał z toalety” . Wtedy zachowamy przyjemny zapach w terrarium. Przy większych porządkach stosować należy preparat do profilaktycznych odkażeń i dezynfekcji np. Virkon, który usuwa bakterie, wirusy i grzyby oraz neutralizuje przykre zapachy.

Inne zabiegi:

  • Kąpiele w średnio ciepłej wodzie raz w miesiącu lub jak zajdzie taka konieczność.
  • Czyszczenie jeża – czesanie – najlepiej po kąpieli
  • Nacieranie skóry i igieł oliwą z oliwek (może być oliwka dla niemowląt).
  • Obcinanie pazurków – można używać cążek do obcinania skórek
  • Raz do roku powinno przeprowadzić się badania kału, w celu sprawdzenia zdrowia jeża pod kątem rozwoju pasożytów i w przypadku wykrycia nicieni przeprowadzić odrobaczanie.
  • Kontrolne wizyty u weterynarza (który zna się na jeżach) w każdym przypadku kiedy mamy podejrzenie, że coś niedobrego dzieje się z jeżem np. utrata wagi, niepokojąca zmiana zachowania, brak zainteresowania pokarmem, przewlekłe biegunki itp.

Wyposażenie dodatkowe dla jeża

  • Koniecznie zainwestuj w kołowrotek - karuzelę. Jeże lubią taką rozrywkę, jest to i przyjemne dla oka, ale również zdrowe dla jeża (spala tłuszcz, ma świetną „linię”, ruch sprzyja pracy jego jelit).
  • Domek / Kryjówka jeża – np. drewniana budka musi być dostosowana do wielkości jeża, służyć ma jako schronienie i jako sypialnia.
  • Kuweta – jak uda się nauczyć jeża „chodzić do toalety.
  • Miska na wodę i miska na pokarm.
  • Inne przydatne zabawki: piłeczki, tunele, kawałki rur PCV (takich kanalizacyjnych o dużym przekroju), rolki papierowe.

Jeż pigmejski dla dziecka?

Jeże są małe, mają śliczne pyszczki, są inteligentne, z reguły są przyjacielskie i dosyć łatwo się oswajają, ale swoją aktywność zaczynają późnym wieczorem. W ciągu dnia śpią schowane w swoich domkach. Przy zakupie jeża należy rozważyć tą kwestię. Wszystkim rodzicom i opiekunom przypominamy, że żywe jeże to nie są zabawki i ich nie zastąpią!

Należy jeszcze wziąć pod uwagę charakter dziecka, odpowiedzialność i umiejętność opiekowania się innymi. Nie sugerujmy się zakupem zwierzęcia tylko dlatego, że przyszła do nas moda na jeże.

Zakończenie

Mamy nadzieję, że już wiesz jakie warunki w domu przygotować na powitanie jeżyka o ślicznym pyszczku i igiełkach. Wszystkie powyższe wiadomości mają na celu poprawę bytu zwierzęcia ku uciesze opiekunów. Przy zachowaniu optymalnych warunków i jadłospisu ten mały tuptuś odwdzięczy się zdrowiem i długim życiem w Waszej rodzinie.

Artykuł na temat jeży afrykańskich powstał na podstawie własnych doświadczeń, doświadczeń zaprzyjaźnionych hodowcó w i hodowli w Polsce oraz za granicą.

Naszą wiedzę wzbogaciły również poniższe strony:

  • http://www.pets4homes.co.uk/pet-advice/the-african-pygmy-hedgehog.html
  • http://hedgehogmanual.com/african-pygmy-hedgehog.html
  • http://www.wikipedia/pl
Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy